Bagdád - Jedna z prvních zemí, které před pěti lety poslaly své vojáky do Iráku, teď se svou misí končí.
Během několik dnů by měli Australané začít se stahováním svých jednotek, napsala britská BBC.
Po nástupu k moci to v listopadu loňského roku slíbil nový australský premiér Kevin Rudd. Podle něj přispívá angažování australských vojáků v Iráku k tomu, že se země stává cílem teroristů.
Čtěte více: Australští vojáci v Iráku mohou začít balit. Odcházejí
Až 80 procent obyvatel Austrálie je podle průzkumů proti přítomnosti svých vojáků v Iráku.
Iráčané to zvládnou i bez nás
Austrálie má v Iráku 500 specialistů, kteří pomohli vycvičit na 33 tisíc iráckých vojáků. Asi 300 Australanů v Iráku zůstane v logistických a dalších podpůrných službách.
V průběhu iráckého tažení nebyl zabit ani jeden australský voják, několik jich ale bylo zraněno.
Bývalý premiér John Howard své rozhodnutí vyslat armádu do Iráku obhajuje. "Jsem přesvědčen, že to bylo správné," řekl australskému deníku Sydney Morning Herald.
Jako úspěšnou zhodnotil australskou misi v Iráku také ministr obrany Joel Fitzgibbon, podle kterého Australané pomohli Iráčanům na cestě ke svobodě.
O tom, že je australská přítomnost v Iráku už delší dobu zbytečná, mluvil v únoru i vysoký australský vojenský velitel Angus Houston.
"Situaci v provinciích Muthanna a Dhi Qar zvládají Iráčané sami. Protože jsme je sami vycvičili, víme, že jsou schopni situaci zvládnout i bez nás. Práce je skončena," uvedl tehdy velitel australského letectva.