Arizonští poslanci schválili zrušení zákona z roku 1864, který zakazuje potraty

ČTK ČTK
25. 4. 2024 7:43
Arizonští poslanci schválili zrušení zákona z roku 1864, který zakazuje potraty

Zákonodárci ve Sněmovně reprezentantů v americkém státě Arizona ve středu schválili zrušení zákona z roku 1864, který zakazoval potraty s výjimkou ohrožení života matky. Zákon starý 160 let se stal vymahatelným po rozhodnutí státního nejvyššího soudu za začátku dubna. Jeho zrušení teď musí odsouhlasit ještě Senát, souhlas většiny senátorů je podle stanice NBC News velmi pravděpodobný.

Zákon z roku 1864 stanovuje až pětileté vězení pro kohokoli, kdo pomůže s umělým ukončením těhotenství. Neobsahuje žádné výjimky pro oběti znásilnění ani incest.

Při středečním hlasování se tři republikáni z arizonské Sněmovny reprezentantů připojili k demokratům a podpořili zrušení zákona z doby občanské války. Senát by mohl hlasovat o zrušení zákona ve třetím čtení už příští středu.

Jakmile se tak stane, demokratická guvernérka Katie Hobbsová zrušení nejspíš rychle podepíše. Už po verdiktu soudu Hobbsová a její generální prokurátorka Kris Mayesová slibovaly, že lékaři za interrupce nebudou stíháni ani po dobu platnosti starého zákona.

 

Právě se děje

Další zprávy