Argentinský prezident nechal zavřít tiskovou agenturu, obvinil ji, že podporuje opozici

ČTK ČTK
4. 3. 2024 21:34
Argentinský prezident nechal zavřít tiskovou agenturu, obvinil ji, že podporuje opozici

Argentinský prezident Javier Milei nechal zavřít státní tiskovou agenturu Télam. Budovy agentury v pondělí brzy ráno obklíčila policie a zaměstnanci dostali zprávu, že nemají chodit do práce přinejmenším týden, informovaly zahraniční agentury. Milei k tomu uvedl, že agentura je hlásnou troubou perónismu, politického směru, který je nyní v opozici.

Milei ohlásil úmysl uzavřít agenturu, která funguje nepřetržitě od roku 1945, už v pátek. V parlamentu označil Télam za zdroj perónistické propagandy. Perónismus je politický směr, který nese jméno po někdejším prezidentovi Juanovi Perónovi. Politici, kteří se odvolávají na jeho odkaz, byli v posledních letech v Argentině u moci, nyní je jich však převážná většina v opozici.

Proti rozhodnutí o uzavření agentury chtěli dnes protestovat její zaměstnanci, kterých je zhruba 700. Chystali se vniknout do sídla Télamu a symbolicky ho obejmout. Již v noci však policie postavila kolem budov zátarasy, což protest zaměstnanců znemožnilo.

Zaměstnanci dostali textovou zprávu, podle které nemají přinejmenším týden chodit do práce. Agentura Télam tak dnes přestala fungovat, nedostupné jsou i její webové stránky či digitální archiv. Během tohoto týdne vláda rozhodně o osudu agentury a jejích zaměstnanců, uvedl na dnešní tiskové konferenci mluvčí kabinetu Manuel Adorni.

Podle prohlášení zaměstnanců je uzavření tiskové kanceláře "jedním z nejhorších útoků na svobodu slova za posledních 40 let demokracie", tudíž od pádu vojenské junty. Sdružení zahraničních novinářů uvedlo, že agentura zaručovala vyvážené mediální prostředí v Argentině.

Milei je ultraliberální ekonom, který prosazuje zeštíhlení veřejného sektoru a co nejmenší státní zásahy do společnosti a hospodářství. Před volbami sliboval, že státní média včetně agentury Télam nechá zprivatizovat.

 

Právě se děje

Další zprávy