Argentina se domáhá zatčení íránského ministra vnitra kvůli atentátu z 90. let

ČTK ČTK
24. 4. 2024 5:20
Argentina se domáhá zatčení íránského ministra vnitra kvůli atentátu z 90. let

Argentina se domáhá zatčení na íránského ministra vnitra Ahmada Vahídího, který je v těchto dnech na návštěvě v Pákistánu a na Srí Lance. Argentina považuje Vahídího za jednoho z íránských představitelů zodpovědných za útok na židovské středisko AMIA v roce 1994, kdy zemřelo 85 lidí, píší dnes agentury EFE a AFP. Podle argentinské justice provedli nejhorší teroristický útok v moderních dějinách země členové hnutí Hizballáh pod vedením Íránu.

Argentina nechala skrze mezinárodní policejní organizaci Interpol vydat takzvané červené upozornění ohledně zatykače vydaného na Vahídího. "Kvůli jeho (Vahídího) cestě Argentina vyzvala vlády Pákistánu a Srí Lanky, aby ho nechaly zadržet v souladu s mechanismy nastavenými Interpolem," uvedlo argentinské ministerstvo zahraničí. Zadržení íránského představitelé urgovala i argentinská velvyslanectví při obou asijských zemí.

Argentinská justice považuje Vahídího za jednoho z pěti íránských představitelů, kterým přičítá odpovědnost za útok na sídlo židovské společnosti AMIA, píše agentura EFE. Nedávno argentinské soudy rozhodly, že za útokem, který spáchali členové šíitského hnutí Hizballáh, stojí Írán. Vahídí byl v době, kdy byl spáchán atentát šéfem elitních jednotek Kuds íránských revolučních gard. Tyto jednotky se soustřeďují na operace v zahraničí. Írán již dříve zapojení do útoku odmítl.

Argentina, kde žije největší židovská komunita v Latinské Americe, se stala terčem na začátku 90. let dvou krvavých útoků na izraelské velvyslanectví v Buenos Aires a na sídlo společnosti AMIA. V obou útocích zahynulo 114 lidí a přes 500 lidí bylo zraněno. V dubnu argentinský nejvyšší soud rozhodl, že útoky byly součástí íránského politického plánu. Podle soudu zřejmě představovaly reakci Teheránu na změny v argentinské zahraniční politice, která byla za prezidenta Carlose Menema méně nakloněná spolupráci s Íránem, například v jaderné oblasti.

 

Právě se děje

Další zprávy