Nejenže se v zemi množí výpady proti přistěhovalcům. Amsterdam chce také zpřísnit svou, až dosud benevolentní drogovou politiku.
Podle informací, které se objevily v rakouském tisku, hodlají Nizozemci od ledna zakázat zahraničním turistům vstup do svých pověstných coffee shopů. Mnoho cizinců přitom do země v minulosti jezdilo právě kvůli nim. Ke kávě si tu až dosud mohli klidně zapálit cigaretu marihuany, aniž by se museli bát potíží s úřady.
Zakouřené kavárny v ulicích nizozemských měst navíc lákaly i turisty, kteří po droze zrovna netoužili.
Žalob se nebojíme
"Počínaje lednem by měli mít do coffee shopů přístup jen místní. Turisté se tedy budou muset jointů vzdát," tvrdí rakouský deník Der Standard. Odvolává se přitom na informace, které Rakušané získali díky svému blížícímu se předsednictví EU.
Unii začne Vídeň řídit od začátku příštího roku. A jako předsednická země bude mít na starosti i evropskou drogovou politiku.
Případných žalob kvůli diskriminaci občanů ostatních států Evropské unie se Nizozemci nebojí: podle tamního ministerstva spravedlnosti se v coffee shopech prodej a konzum konopí sice toleruje, ze zákona je ale zakázán. "Nelze se žalobou domáhat něčeho, co je vlastně ilegální," cituje Der Standard jednoho z ministerských úředníků.
Nizozemský boj s drogami tím ale zdaleka nekončí. Amsterdam chce údajně zastavit i pět let trvající projekt "Konopí z lékárny". V jeho rámci se měkká droga, většinou jako čaj, běžně předepisovala pacientům.
Až 80 tisíc závislých
O chystaném zpřísnění drogové politiky se v Nizozemsku hovoří od loňského dubna. Výzkumný ústavu Trimbos Institute totiž zjistil, že marihuana nabízená v coffee shopech je čím dál tím silnější. Z původně neškodné měkké drogy se tak podle něj pomalu stává droga tvrdá.
"Marihuanu pravidelně kouří 2,5 až 3 procenta dospělých Nizozemců," tvrdí experti z Trimbos Institute.
Přestože závislostí na konopí trpí v zemi 30 tisíc až 80 tisíc lidí (z nichž pouze 3,5 tisíce vyhledalo pomoc lékařů), nizozemská vláda chce s potíráním marihuany začít právě u cizinců. Podle ministrů proto, že je o to požádaly některé země EU, hlavně Francouzi, Belgičané a Němci.