Washington - Americký Kongres by měl prozkoumat možnosti regulace virtuálních měn, jako je například bitcoin. Během vystoupení před bankovním výborem Senátu to prohlásila šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová. Upozornila přitom, že Fed v současné době nemá ohledně bitcoinů žádnou pravomoc.
Bitcoiny se tento týden dostaly do centra pozornosti, když přestala fungovat přední burza pro obchodování s touto měnou Mt. Gox. Klienti burzy, která sídlí v Tokiu, tak ztratili přístup ke svým účtům a podle odborníků nemají mnoho možností, jak získat své peníze zpět.
Náměstek japonského ministra financí Džiro Aiči řekl, že jakákoliv regulace bitcoinů by měla zahrnovat mezinárodní spolupráci.
Japonská vláda už oznámila, že japonské úřady začaly přerušení provozu burzy Mt. Gox vyšetřovat. V médiích se objevily zprávy, že na Mt. Gox se ztratilo více než 740 tisíc bitcoinů. To při současném kurzu představuje asi 423 milionů dolarů (8,4 miliardy korin) a je to zároveň kolem šesti procent všech vydaných bitcoinů.
Bitcoin vytvořil v roce 2009 anonymní vývojář používající pseudonym Satoši Nakamoto. Měna je navržena tak, aby ji nemohli ovlivňovat vlády ani centrální banky. Kybernetické mince "razí" síť počítačů se specializovaným softwarem, naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.
Kurz bitcoinu je však vysoce nestabilní a podléhá extrémním výkyvům. Důvodem je i to, že bitcoin není všeobecně uznávanou a přijímanou měnou a pohyby jeho hodnoty ukazují, že je považován spíše za vysoce spekulativní investici. Kritici měny bitcoin často upozorňují na její zneužitelnost pro praní špinavých peněz.