Paříž - Záměr francouzských zákonodárců zakázat v zemi nošení muslimské burky - oděvu zakrývajícího i tvář ženy maximálně s výjimkou úzkého pruhu v rovině očí - se nelíbí islámským extremistům na severu Afriky.
Na tamních internetových serverech, využívaných radikály, se objevily během týdne už dvě hrozby násilnými útoky proti Francii.
O burce se zmínil ve svém projevu k parlamentu 28.června prezident Nicolas Sarkozy. Řekl, že tento oděv symbolizuje ponížení ženy a ve Francii nemá místo.
Jedna z odmítavých reakcí byla vydána jménem severoafrické odnože Al-Káidy.
„Nebudeme tolerovat takové provokace a nespravedlnosti. Pomstíme se Francii," uvedl v prohlášení Abú Músab Abdal Wadúd, který sám sebe tituluje jako vůdce Al-Káidy v Magrebu (severozápadě Afriky).
Severoafrická Al-Káida je aktivní především v Alžírsku. Bojuje proti tamní vládě, kterou považuje za neislámskou a kolaborující s Francií.
Muslimové tvoří ve Francii přibližně sedm procent obyvatel a většina pochází právě ze severu Afriky. Z Alžírska, Maroka a Tuniska, tedy z bývalých francouzských kolonií.
„Včera jim vadil závoj, dnes burka a zítra už třeba vztáhnou svoji zákeřnou ruku na pilíře naší víry, jako jsou modlitba, půst nebo pouť do Mekky," uvádí se na internetu islamistů.
Al-Káida zatím na francouzském území neprovedla žádný útok. Alžírští islamisté ale položili několik bomb na železniční koleje v polovině devadesátých let.
Hlavního organizátora těchto útoků - mladého alžírského přistěhovalce - policie v roce 1995 vypátrala a zastřelila v lese nedaleko Lyonu.
Francie není jedinou evropskou zemí, která zvažuje zákaz burek. Podobný zákon je na stole i v Nizozemsku. Francouzi v roce 2004 zakázali muslimským dívkám nosit šátek zahalující vlasy ve školách, protože to prý odporuje sekulární ústavě země.