Al-Káida natáčí animovaný film. Chce oslovit nejmenší

Zahraničí Zahraničí
21. 7. 2011 13:39
Jemenští džihádisté slibují: Film bude vzdělávací, akční a s "úžasným příběhem"
"Už brzy..."
"Už brzy..." | Foto: www.quilliamfoundation.org

Londýn - Má to být snímek animovaný, výukový, akční a hlavně má zaujmout díky "úžasnému příběhu".

Nebylo by na tom nic divného, kdyby autory nebyli jemenští džihádisté a cílovou diváckou skupinou děti.

Nový film s ordinérním názvem "Al-Káida na Arabském poloostrově" bude ke zhlédnutí na internetu "už brzy". Aspoň to stojí na plakátku, který na film láká. Na arabsky psaných džihádistických stránkách si ho všimla londýnská nadace Quilliam, jež se monitoringem islámských radikálů zabývá.

"Tento film je náboženskou snahou o vzdělání našich synů a mládeže obecně o tom, jak žít uctivý život ve stínu šaríi," vzkazují teroristé o svém připravovaném náborovém videu.

Po stopách Farfúra

Teroristická síť teď údajně na novém animovaném filmu horečně pracuje. Malí diváci se mimo jiné dozvědí, "kdo zradil Proroka Mohameda a proč jsou arabští vládci agenty Západu". Animovaný příběh prý bude protkán autentickými záběry útoků a atentátů z dílny Al-Káidy.

Arabská mládež tak získá možnost sledovat "konkrétní příklady hrdinských činů", kterými se jemenští mudžahedíni pyšní.

Myšák Farfúr, hvězda televize Hamásu.
Myšák Farfúr, hvězda televize Hamásu. | Foto: memri.org

Podle Normana Benotmana, analytika z Quilliamu, jde o zoufalý pokus o zlepšení pověsti, kterou už teď má Al-Káida mezi arabskou populací velmi pošramocenou. "Naopak se jim může film vymstít. Rodiče malých dětí to spíš naštve," citovala Benotmana agentura AP.

Nový animovaný film není zdaleka prvním pokusem radikálních džihádistů uspět na poli zábavního průmyslu pro nejmenší. Krátce po ovládnutí Gazy zaujali svou produkcí i příslušníci palestinského Hamásu.

Jejich seriál "Průkopníci zítřka" na sebe upoutal pozornost kvůli násilnickým scénám, ve kterých umíraly plyšové postavičky, připomínající hrdiny Studia kamarád. Buď zemřely v ozbrojeném boji, nebo je ubil izraelský vyšetřovatel. Oblíbený páteční seriál - plný zmínek o světové nadvládě, smrti, boji a džihádu - moderovaly jedenáctileté či ještě o rok mladší děti.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy