Al-Káida natáčí animovaný film. Chce oslovit nejmenší

Zahraničí Zahraničí
21. 7. 2011 13:39
Jemenští džihádisté slibují: Film bude vzdělávací, akční a s "úžasným příběhem"
"Už brzy..."
"Už brzy..." | Foto: www.quilliamfoundation.org

Londýn - Má to být snímek animovaný, výukový, akční a hlavně má zaujmout díky "úžasnému příběhu".

Nebylo by na tom nic divného, kdyby autory nebyli jemenští džihádisté a cílovou diváckou skupinou děti.

Nový film s ordinérním názvem "Al-Káida na Arabském poloostrově" bude ke zhlédnutí na internetu "už brzy". Aspoň to stojí na plakátku, který na film láká. Na arabsky psaných džihádistických stránkách si ho všimla londýnská nadace Quilliam, jež se monitoringem islámských radikálů zabývá.

"Tento film je náboženskou snahou o vzdělání našich synů a mládeže obecně o tom, jak žít uctivý život ve stínu šaríi," vzkazují teroristé o svém připravovaném náborovém videu.

Po stopách Farfúra

Teroristická síť teď údajně na novém animovaném filmu horečně pracuje. Malí diváci se mimo jiné dozvědí, "kdo zradil Proroka Mohameda a proč jsou arabští vládci agenty Západu". Animovaný příběh prý bude protkán autentickými záběry útoků a atentátů z dílny Al-Káidy.

Arabská mládež tak získá možnost sledovat "konkrétní příklady hrdinských činů", kterými se jemenští mudžahedíni pyšní.

Myšák Farfúr, hvězda televize Hamásu.
Myšák Farfúr, hvězda televize Hamásu. | Foto: memri.org

Podle Normana Benotmana, analytika z Quilliamu, jde o zoufalý pokus o zlepšení pověsti, kterou už teď má Al-Káida mezi arabskou populací velmi pošramocenou. "Naopak se jim může film vymstít. Rodiče malých dětí to spíš naštve," citovala Benotmana agentura AP.

Nový animovaný film není zdaleka prvním pokusem radikálních džihádistů uspět na poli zábavního průmyslu pro nejmenší. Krátce po ovládnutí Gazy zaujali svou produkcí i příslušníci palestinského Hamásu.

Jejich seriál "Průkopníci zítřka" na sebe upoutal pozornost kvůli násilnickým scénám, ve kterých umíraly plyšové postavičky, připomínající hrdiny Studia kamarád. Buď zemřely v ozbrojeném boji, nebo je ubil izraelský vyšetřovatel. Oblíbený páteční seriál - plný zmínek o světové nadvládě, smrti, boji a džihádu - moderovaly jedenáctileté či ještě o rok mladší děti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy