Al-Káida udeřila, na jihu Jemenu zabila deset vojáků

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
7. 7. 2011 9:16
Vliv teroristů na jihu země sílí, ovládají už několik měst
Foto: Reuters

Saná - Boje mezi jemenskou armádou a ozbrojenci napojenými na teroristickou síť Al-Káida na jihu země sílí.

Nejnověji si vyžádaly deset mrtvých, napsala s odvoláním na vojenské zdroje agentura AFP. Ta poukázala na fakt, že vliv Al-Káidy na jihu Jemenu roste - v jejích rukou je už několik měst.

Incident, při němž ve středu večer zahynulo deset vojáků, se odehrál severně od města Laudar, jež patří k baštám teroristů. Ozbrojenci napadli automobil, v němž jelo deset vojáků v civilu. Palbu přežil jenom řidič.

Svědci tvrdí, že na auto stříleli tři muži a že potom bránili přítomným odnést těla mrtvých. Dovolili pouze odvézt do nemocnice raněného řidiče.

Skupina vázaná na Al-Kádiu a označující se jako Stoupenci šaríi (islámského zákona) mají v rukou od konce května jihojemenské město Zindžibár, což je středisko provincie Abján. Už měsíc jsou z celého jihu hlášeny boje této skupiny s armádou.

Chaos souvisí s politickou krizí vyvolanou protirežimními nepokoji. Jemencům se jimi nepodařilo odstranit prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Ten byl ale zraněn a léčí se nyní v Saúdské Arábii.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy