Al-Káida udeřila, na jihu Jemenu zabila deset vojáků

Zahraničí ČTK Zahraničí , ČTK
7. 7. 2011 9:16
Vliv teroristů na jihu země sílí, ovládají už několik měst
Foto: Reuters

Saná - Boje mezi jemenskou armádou a ozbrojenci napojenými na teroristickou síť Al-Káida na jihu země sílí.

Nejnověji si vyžádaly deset mrtvých, napsala s odvoláním na vojenské zdroje agentura AFP. Ta poukázala na fakt, že vliv Al-Káidy na jihu Jemenu roste - v jejích rukou je už několik měst.

Incident, při němž ve středu večer zahynulo deset vojáků, se odehrál severně od města Laudar, jež patří k baštám teroristů. Ozbrojenci napadli automobil, v němž jelo deset vojáků v civilu. Palbu přežil jenom řidič.

Svědci tvrdí, že na auto stříleli tři muži a že potom bránili přítomným odnést těla mrtvých. Dovolili pouze odvézt do nemocnice raněného řidiče.

Skupina vázaná na Al-Kádiu a označující se jako Stoupenci šaríi (islámského zákona) mají v rukou od konce května jihojemenské město Zindžibár, což je středisko provincie Abján. Už měsíc jsou z celého jihu hlášeny boje této skupiny s armádou.

Chaos souvisí s politickou krizí vyvolanou protirežimními nepokoji. Jemencům se jimi nepodařilo odstranit prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Ten byl ale zraněn a léčí se nyní v Saúdské Arábii.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy