Ahtisaari novým vyjednavačem pro Kosovo

rst, ČTK
1. 11. 2005 17:50
Priština Bývalý finský prezident Martti Ahtisaari byl vybrán jako zvláštní vyslanec při OSN pro rozhovory o budoucím statusu Kosova.

Týdny spekulací o tom, kdo bude dohlížet nad rozhovory o osudu problematického srbského území ukončil v úterý generální tajemník OSN Kofi Annan, když do této funkce doporučil  Ahtisaariho. 

Agentuře Reuters to oznámil významný zdroj z OSN. Ahtisaari se vrací na Balkán po šesti letech. V roce 1999 vyjednával s poraženým prezidentem Slobodanem Miloševičem, po té co jej NATO až po 11týdením bombardování přinutilo stáhnout jednotky z této provincie, kde mají převážnou většinu Albánci. Mírové rozhovory tehdy selhaly.

>
Foto: Běhounková Martina

Bez jediného náznaku ústupu, však srbský premiér Vojislav Kostunica minulý týden Radě bezpečnosti oznámil že, "rozčlenění Srbska by bylo nepřípustným porušením mezinárodního práva. Srbská největší politická strana opoziční ultra-národní Radikální strana varovala před nepokoji, pokud bude Kosovo skutečně od Srbska odděleno.

>

"Jakékoliv rozhodnutí které nám odebere Kosovo přivolá lidi do ulic, a já budu stát v čele," prohlásil vůdce radikálů Tomislav Nikolic bělehradskému bulvárnímu deníku Kurir.

Kosovo je horská provincie  Srbska a Černé Hory, ale momentálně je pod správou OSN. 2 miliony obyvatel jsou Kosovští Albánci. Tvoří 90 procent všech obyvatel a požadují úplnou nezávislost.

 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy