Vietnamské oběti Agentu Orange stále čekají na spravedlnost

Vietnamské oběti Agentu Orange stále čekají na spravedlnost
Spojené státy a Vietnam v současné době udržují dobré vztahy, otázka odškodnění obětí Agentu Orange a dalších herbicidů je však jejich nejvíce problematickým bodem.
Americký Nejvyšší soud v březnu zamítl žalobu postižených Vietnamců i Američanů proti společnostem Monsanto, Dow Chemical a Diamond Shamrock, které Agent Orange vyráběly.
Méně známé je, že jim jeden z komponentů dodávala neratovická chemička Spolana.
Nikdo z vietnamských obětí zatím od USA odškodněn nebyl, což je podle mnohých vrcholem pokrytectví. Američtí veteráni, kteří si stěžovali na zdravotní problémy, totiž od roku 1984 dostali od sedmi chemických společností celkem 180 milionů dolarů jako kompenzaci. Podle stránky amerického ministerstva pro záležitosti veteránů způsobuje Agent Orange různé druhy rakovin a další zdravotní problémy.
Foto: Reuters
Reuters Roman Gazdík, Reuters
12. 8. 2009 16:45

Hanoj - Směs dvou herbicidů 2,4-dichlorfenoxyoctové kyseliny (2,4-D) a 2,4,5-trichlorfenoxyoctové kyseliny (2,4,5-T) dostala kvůli své oranžové barvě přezdívku Agent Orange.

Americká armáda jej používala v letech 1961 až 1971 v Jižním Vietnamu s cílem zničit rostlinstvo a zbavit tak povstalce z Vietcongu možnosti se skrývat v hlubinách džungle. Roztok byl rozprašován z letadel, vrtulníků i pozemních vozidel na lesy a na zemědělskou půdu a byl tak agresívní, že v některých oblastech dodnes roste jen tráva.

Chemikálie však kromě defoliantu obsahuje také vysoce toxický dioxin, který v přírodě vydrží velmi dlouho a ukládá se v tukových tkáních živočichů. Podle statistik amerického ministerstva pro záležitosti válečných veteránů bylo v Jižním Vietnamu rozprášeno 79 milionů litrů roztoku. Podel odhadů se v něm nacházelo 150 kilogramů dioxinu.

Vietnamci tvrdí, že na následky Agenta zemřelo 400 tisíc dospělých a že 500 tisíc dětí se narodilo s postižením.

 

Právě se děje

před 23 minutami

EU se neshodla na sankcích za Navalného, šéf unijní diplomacie poletí do Moskvy

Přes naléhání řady států Evropské unie se ministři zahraničí členských zemí neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za uvěznění opozičního vůdce Alexeje Navalného. ČTK to sdělil diplomatický zdroj. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Unijní státy dnes odsoudily potlačení víkendových demonstrací, během nichž ruské bezpečnostní síly o víkendu zadržely několik tisíc lidí. Protestující požadovali propuštění Navalného, který byl zatčen před týdnem, když se vrátil do Moskvy z léčení v Německu. Tam se zotavoval z otravy, kterou Navalnyj připisuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení na něj soud uvalil třicetidenní vazbu.

Přestože řada zemí od Litvy přes Polsko po Itálii navrhovala potrestat lidi odpovědné za Navalného zatčení a uvěznění, k jednomyslné shodě ministři nedospěli. Podporu neměla od řady zemí, mimo jiné Německa či Lucemburska.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku plánuje kvůli dopadům pandemie zrušit 260 pracovních míst

Provozovatel největších lyžařských středisek a dalších služeb pro turisty na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts (TMR), hodlá zrušit 260 pracovních míst. V oznámení firma tento krok zdůvodnila uzavřením provozů a složitou situací v cestovním ruchu v souvislosti s koronavirovou krizí. Společnost podniká i v České republice, Polsku a Rakousku a po ohlášeném hromadném propouštění bude na Slovensku zaměstnávat celkem 1100 lidí, z toho většinu ve svých slovenských provozech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy