Dnešní oslavy probíhají v soukromí zámku Windsor.
Mezi poddané vyšla královna Alžběta II. jen na 45 minut po poledni, aby přijala blahopřání.
Hlavní veřejné oslavy včetně vojenské přehlídky se vzhledem k předpokládanému příznivějšímu počasí budou konat až 17. června
Projděte si "klik po kliku" mezníky panování královny Alžběty. Pod grafikou pak naleznete článek o této nejzkušenější političce světa.
Dva a půl tisíce setkání s deseti premiéry
Týden co týden přichází do Buckinghamského paláce předseda britské vlády, aby panovnici informoval o záměrech svého kabinetu a nejdůležitějších politických událostech.
Infobox
Premiéři Jejího Veličenstva Alžběty II.
- Winston Churchill
- Anthony Eden
- Harold Macmillan
- Alec Douglas-Home
- Harold Wilson
- Edward Heath
- James Callaghan
- Margareth Thatcherová
- John Major
- Tony Blair
Za třiapadesát let své vlády absolvovala Alžběta II. přes dva a půl tisíce těchto audiencí, což z ní činí nejzkušenějšího politika na Britských ostrovech a možná i na světě.
Vyslechla si během nich řadu hodně nepříjemných zpráv - o pokračujícím rozpadu impéria i mnoha válkách. Díky setkáním s deseti premiéry, kterým Alžběta vládla, jí neušla jediná zahraničněpolitická událost.
Vše začalo koncem všeobecně klidných padesátých let. Suezská krize rozbouřila nejen hladinu světového dění, ale také domácí politiku ostrovní monarchie.
Britská média a následně i veřejnost otevřely debatu o monarchii jako zastaralé instituci a její potřebnosti. Že skončilo pouze u slov, dokumentuje současná situace v britském království. Královna Alžběta II. je pro řadu lidí nejpopulárnější postavou historie i současnosti.
- Británie uspěla, EU se opět pohnula - NAJDETE ZDE
Nevyzpytatelná léta šedesátá však zasadila monarchii ránu ještě mnohem horší. Přestože o nutnosti "dekolonizace" Afriky nebylo pochyb, mocné britské impérium ztratilo na svém lesku.
Velká Británie se proto v sedmdesátých letech obrátila k Evropě a přes odpor Francie vkročila do Evropského společenství.
Falklandská válka ze začátku let osmdesátých zasáhla přímo královskou rodinu, když mezi vojáky britské armády figuroval také princ Andrew.
- Ve sporu o Falklandy opět přihořívá - ČTĚTE ZDE
Konec studené války a situace přelomu tisíciletí potvrdila britskou závislost na Spojených státech. Perský záliv, Afghánistán či Irák jsou toho jasným důkazem.
Kdo přijde po Alžbětě, je stále ve hvězdách
Dnešním dnem se druhá nejdéle sloužící královna světa, před ní se drží pouze thajský král, dožívá 80. narozenin.
Plány na předání vlády princi Charlesovi či Williamovi přesto nechává stále stranou. Dlouhověkost její matky i tety, které se obě dožily sta let, jí dává za pravdu.
Otázka, kdo na britském trůnu po jejím odchodu stane, britskou veřejnost přesto nenechává spát.
- Princ Charles získá větší moc - NAJDETE ZDE
Podle nedávného průzkumu deníku Britain's Telegraph vidí 41 procent Britů jako svého budoucího panovníka prince Williama, jen 31 procent dává šanci princi Charlesovi.