Moskva - Jak dlouho zabere cesta na Mars? Podle odhadů 250 dní přeprava na rudou planetu a přibližně stejní počet dní cesta zpět na planetu modrou (nikoli zelenou, dodal by asi český prezident Václav Klaus).
Strávit takový čas v izolaci ve skupině několika málo lidí není pro nikoho jednoduché a v Ruském institutu pro medicínský výzkum proto začal experiment se simulací dlouhé, úmorné cesty na Mars.
Šestice mužů se dobrovolně zavřela do fiktivní kosmické lodě, která podle autorů vypadá zhruba jako systém několika nádrží nebo velkých kontejnerů.
Vchodová vrata se nad nimi neprodyšně uzavřela dnes odpoledne ve dvě hodiny moskevského času.
Stráví za nimi 520 dní. Bez oken, bez dodávek potravin či léků zvenčí. Jediným spojením s okolním světem bude elektronická pošta.
Cílem projektu je vyzkoušet, jak by mohla podobná výprava na rudou planetu fungovat.
Ve skupině není žádná žena. Tvoří ji tři Rusové, Francouz, Ital a Číňan. Kapitánem je osmatřicetiletý instruktor astronautů a původně expert na stavbu námořních lodí Alexej Sitěv.
Ten je zároveň nejstarším z celé šestice. Naopak nejmladší jsou šestadvacetiletý Číňan Wang Jüe a o rok starší Ital kolumbijského původu Diego Urbina.
"Nejhorší bude ztráta blízkého kontaktu s rodinou, s přítelkyní, s kamarády. Bude těžké se s tím vyrovnat," řekl agentuře AFP jednatřicetiletý Francouz Romain Charles.
Na projektu se kromě ruské strany podílí také Evropská vesmírná agentura (ESA). Pokus má podle ní být „napodobeninou mise na Mars se vším všudy bez toho, aby se na Mars opravdu letělo."
Kdy konečně na planetu poletí lidská posádka zatím není jasné, rozhodně to nebude v nejbližších letech.
Vzdálenost Marsu od Země se pohybuje v závislosti na rotaci obou planet mezi 55 miliony a 400 miliony kilometrů.