Významný český objev: Erupce na neutronové hvězdě

yac
26. 9. 2008 12:44
Čeští vědci dokázali to, co nikdo před nimi
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: NASA

Praha - Čeští vědci se podíleli na významném mezinárodním objevu optických jevů, které se v naší galaxii. Pulsující záblesky neutronové hvězdy před tím nikdy pozorovány nebyly.

Tým vědců, vedený Dr. Albertem Castrem-Tiradem čítá i čtyři Čechy: Reného Hudce, Stanislava Vítka, Martian Jelínka a Petra Kubánka. V článku publikovaném v prestižním časopise Nature je popisováno jejich pozorování zvláštních záblesků prostřednictvím robotických dalekohledů.

Dlouhé a opakující se záblesky byly detekovány nejen družicí, jak bývá obvyklé, ale byly po dva dny pozorovatelné i inteligentními robotickými dalekohledy, na jejichž vývoji a provozu se právě čeští vědci podílejí. To se ještě v astronomii nikomu nepodařilo.

Silná "magnetická" hvězda

Nejpravděpodobnější teoretické vysvětlení je, že v naší galaxii je neutronová hvězda se silným magnetickým polem - takzvaný magnetar. Erupce na povrchu těchto těles, vzniklých po rozpadu supernov, by mohly být za pozorovanými záblesky.

Magnetické pole je přitom tak silné, že by podle Alexnadra Stefanescu, dalšího vědce zabývajícím se magnetary, "mohlo vymazat obsah vaší kreditky na Zemi ze vzdálenosti Měsíce a servat z vás maso ze vzdálenosti tisíc kilometrů".

Pokud jde opravdu o magnetar, pak je prvním s takovým chováním, který ve vesmíru byly poznány. Pro vědce tak vzniká nová třída vesmírných objektů projevujících se velmi zvláštním chováním ve viditelném světle.

 

Právě se děje

Další zprávy