Praha - Už jen necelý měsíc mají milovníci přírody na to, aby se zapojili do fotografické soutěže nazvané Rostlina s příběhem.
"Staňte se na chvíli fotoreportéry, vypátrejte ve světě rostlin atraktivní příběhy a podělte se o ně," vyzývá Jan Kolář z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd své kolegy i veřejnost. Je totiž hlavním organizátorem už druhého ročníku soutěže.
Tématem soutěže jsou fotografie z rostlinného světa. Pořadatelé však požadují, aby soutěžící připojili ke snímku krátký text. "Musí sdělovat nějakou zajímavou informaci o zobrazené rostlině - jaké má biologické zvláštnosti, čím je významná pro přírodu či vědu, k čemu ji využívají lidé a podobně," objasňuje Jan Kolář.
Soutěž se vyhlašuje ve třech kategoriích: junioři do dvaceti let, profesionální biologové a veřejnost. V každé kategorii udělí porota složená z biologů a fotografů tři ceny (deset tisíc, pět tisíc a tři tisíce korun). Uzávěrka je 15. září.
Letos poprvé bude moci o svých favoritech hlasovat také veřejnost prostřednictvím internetu.
"Říkáme tomu rostlinný handicap: přestože rostliny živí celý svět, je na jejich výzkum vynakládáno méně peněz než na výzkum živočichů," říká ředitelka Ústavu experimentální botaniky Eva Zažímalová.
Botanikové doufají, že i díky fotografické soutěži vzbudí o svůj obor větší zájem mezi veřejností.
Podrobné informace o soutěži najdete na stránkách organizátorů zde.
Příklady pro inspiraci:
Rostlinná pohlednice Na Novém Zélandu roste tento keř, někdy i menší strom - Brachyglottis rotundifolia. Jeho kožovité, zespodu bíle plstnaté listy měly dříve poněkud bizarní využití. Z novozélandského ostrova Stewart Island je turisté posílali místo pohlednic. Bylo to originální a zároveň praktické, protože na spodní stranu listu se dá dobře psát. Zajímalo nás, zda je tato tradice stále živá. Na dva listy jsme nalepili známky, napsali vzkazy a poslali je do Evropy. Dorazily oba, dokonce dříve než běžné pohledy. | |
Zelená slípka Kapradiny se obvykle množí výtrusy. U novozélandského druhu sleziníku Asplenium bulbiferum se ovšem vyvinul další, dosti neobvyklý způsob reprodukce. Tato kapradina je "živorodá". Na listech vznikají mladé rostlinky, které později odpadnou a na zemi zakoření. Pozoruhodná životní strategie byla inspirací pro anglické jméno rostliny - hen and chickens, tedy slepice s kuřaty. |