Volební pat hrozí provizorním rozpočtem

Adam Junek
7. 7. 2006 12:00
Analýza - Jako horký brambor si přehazují politici sestavení příštího rozpočtu. Hrozí tak, že se Česko bude řídit provizorním rozpočtem.
Mirek Topolánek chce, aby rozpočet i se škrty sestavil ještě Paroubkův kabinet
Mirek Topolánek chce, aby rozpočet i se škrty sestavil ještě Paroubkův kabinet | Foto: Ludvík Hradilek

Politici se nejvíce obávají, že budou muset pořádně škrtat. Před volbami totiž hýřili "dárky" pro voliče a mandatorní výdaje tak nabobtnaly do závratných výšin.

Nový rozpočet má schválit nová vlda tvrdí ministerstvo financí v čele s Bohuslavem Sobotkou
Nový rozpočet má schválit nová vlda tvrdí ministerstvo financí v čele s Bohuslavem Sobotkou | Foto: Ondřej Besprát

"Dosavadní vláda projednala rozpočtové výhledy na příští roky a sestavení a schválení konkrétního rozpočtu je na příští vládě," uvedla mluvčí ministerstva financí Petra Krainová.

Mirek Topolánek jako vítěz voleb se nyní snaží sestavit vládu, nicméně tvrdí, že by rozpočet měl sestavit ještě stávající kabinet Jiřího Paroubka. Navíc ještě nebyl oficiálně pověřen sestavením vlády, a tak neběží ani měsíční lhůta, v níž má požádat o důvěru nové sněmovny.

Přitom nejpozději do konce září musí poslanci dostat rozpočet na stůl, jinak úředníci ministerstva financí začnou okamžitě sestavovat provizorní rozpočet.

"Je vysoce pravděpodobné, že dojde na rozpočtové provizorium. Současná povolební situace tomu přesně odpovídá," uvedly pro deník Aktuálně.cz zdroje z ministerstva financí.

Rozpočet se připravuje, kdo ho ale schválí...

"Přípravy rozpočtu probíhají standardně. Naši úředníci jej připravují po technické stránce. Schválit jej však musí příští kabinet," odmítla Krainová komentovat možnost provizorního rozpočtu.

Při politických tahanicích kolem šéfa Poslanecké sněmovny je však možné, že ještě nebudou poslanci ani v září usnášeníschopni.

Co by tedy znamenal provizorní rozpočet? Odvíjel by se podle rozpočtu na tento rok, kdy se počítá se schodkem 74 miliard korun. Výše veřejných výdajů by byla pak ještě navýšena o inflaci. Takto by se postupovalo až do schválení řádného rozpočtu.

"Navíc by musel být rozpočet navýšen o nové mandatorní výdaje, které se schválily před volbami," upozornil zdroj z Ministerstva financí pod podmínkou anonymity.

Foto: Jiří Kropáček

Právě předvolební sliby by mohly vyhnat rozpočet do závratných výšin. Na příští rok může vláda naplánovat rozpočet, který nepřekročí 88 miliard a tedy 3,3 procenta HDP, jak předepisuje konvergenční program pro přijetí eura.

Oznámil to ministr financí Bohuslav Sobotka, který zároveň dodal, že vláda musí učinit některá "aktivní opatření", aby se schodek do této normy vešel. Znamená to zvýšit příjmy, anebo snížit výdaje o 85 miliard korun. Právě o tuto částku porušily předvolební dary voličům rozpočtový rámec, který přijetí eura v roce 2010 umožňuje.

O tom, jak předvolební sliby ohrozily veřejné finance svědčí i fakt, že i po drastických škrtech by měl rozpočet v roce 2007 schodek vyšší o 33 miliard, než měl loni.

Sobotka upozornil, že bude třeba odložit platnost většiny důležitých zákonů, které byly v předvolebním období přijaty. Záleží na tom, které z nich nástupci Paroubkova kabinetu vyberou.

Předvolební dárky zn. Problém

Nejvíc až 20 miliard - by se ušetřilo na dávkách sociální podpory. Sněmovna loni v prosinci schválila dvojnásobný rodičovský příspěvek i porodné, slíbila speciální dávku překlenující potíže všech, kterým se zvýší deregulací nájemné, prvňáčci měli dostat příspěvky na pomůcky a pěstouni víc peněz, když budou vychovávat děti ze státních ústavů.

Kdo bude šéfovat sněmovně je zatím otázka. Ve hře je stále i bývalý šéf poslanců Lubomír Zaorálek
Kdo bude šéfovat sněmovně je zatím otázka. Ve hře je stále i bývalý šéf poslanců Lubomír Zaorálek | Foto: Ondřej Besperát

Celkově by to znamenalo zvýšit výdaje na dávky sociální podpory o 60 procent. Teď se ukazuje, že na to nejsou peníze.

Výpočty úředníků ministerstva financí ukazují, že nejsou peníze ani na reformu nemocenské. Prvních čtrnáct dnů nemoci sice mají platit zaměstnavatelé, mohou ale odvádět o dvě třetiny nižší pojistné. Stát tak ušetří 7,3 miliardy, přijde však o 18,7 miliard. Vzhledem k tomu, že stát je i zaměstnavatel a úředníkům, policistům i učitelům bude platit nemocenskou i nadále, přiblíží se jeho reformní ztráta k dvaceti miliardám.

Vláda i parlament se na naléhání ministra Ratha rozhodly zvýšit příspěvky za státní pojištěnce a tím zachránit deficit zdravotnictví. Teď se však ukazuje, že ani na to nejsou peníze pokud se tedy nechceme zadlužit víc, než se čekalo.

Rekordní mzdový nárůst slíbili ministři a poslanci státním zaměstnancům. Jejich průměrné mzdy by se měly z letošních 21 tisíc zvýšit o tři tisíce tedy o plných patnáct procent. Před volbami se však nikdo nezamýšlel, kde vzít potřebných 10 miliard.

 

Právě se děje

Další zprávy