reklama
 
 

Vesmírná stanice s raketoplánem se stala snímkem měsíce

7. 3. 2008 19:35
Vítězné záběry ukazují změnu pohledu při přeletu

Praha - Titul astronomická fotografie měsíce února získala série snímků raketoplánu Atlantis, který se přibližuje k Mezinárodní kosmické stanici ISS. Soutěž vyhlašuje Česká astronomická společnost.

Snímky pořídil Libor Šmíd z Plzně.

350 kilometrů nad Zemí

Pomalu se pohybuje od obzoru k obzoru ve výšce 350 kilometrů nad Zemí a svým svitem z odraženého slunečního světla oživuje poklidnou noční oblohu. Nad našimi hlavami přelétla již zhruba sedmdesát čtyři tisíckrát.

Mezinárodní vesmírná stanice ISS se nechává fotografovat jen od velmi dobrých fotografů.

Jedním z nich je i plzeňský astrofotograf Libor Šmíd. Na své doma vyrobené montáži se zrcadlovým dalekohledem o průměru 35 centimetrů pořídil její úžasný fotografický portrét, dokonce i s raketoplánem Atlantis.

Přelet nad Plzní

"Během jednoho z přeletů stanice následované raketoplánem po plzeňské obloze na ni ručně naváděl svůj teleskop a nasnímal sekvenci obrázků, z nichž pořídil tuto úžasnou koláž," popisuje člen poroty fotografické soutěže Marcel Bělík z hvězdárny v Úpici.

Snímky ukazují změnu pohledu na ISS během přeletu. Zkušenější oko na nich může pozorovat nejen obě zmiňovaná tělesa, ale zejména mnohé detaily stále budované stanice.

Kromě panelů, které jsou díky svému úctyhodnému rozpětí blížícímu se ke stu metrům dominantním útvarem, vidíme i obytné a servisní moduly, včetně poměrně malého, čtrnáct metrů dlouhého modulu Zarja.

Vítězné snímky z minulých měsíců můžete vidět zde.

Více se o soutěži Česká astronomická fotografie měsíce dozvíte ZDE.

autor: red | 7. 3. 2008 19:35

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama