Vesmírná stanice s raketoplánem se stala snímkem měsíce

red
7. 3. 2008 19:35
Vítězné záběry ukazují změnu pohledu při přeletu
Raketoplán Atlantis se blíží k Mezinárodní kosmické stanici ISS.
Raketoplán Atlantis se blíží k Mezinárodní kosmické stanici ISS. | Foto: Libor Šmíd

Praha - Titul astronomická fotografie měsíce února získala série snímků raketoplánu Atlantis, který se přibližuje k Mezinárodní kosmické stanici ISS. Soutěž vyhlašuje Česká astronomická společnost.

Snímky pořídil Libor Šmíd z Plzně.

350 kilometrů nad Zemí

Pomalu se pohybuje od obzoru k obzoru ve výšce 350 kilometrů nad Zemí a svým svitem z odraženého slunečního světla oživuje poklidnou noční oblohu. Nad našimi hlavami přelétla již zhruba sedmdesát čtyři tisíckrát.

Mezinárodní vesmírná stanice ISS se nechává fotografovat jen od velmi dobrých fotografů.

Jedním z nich je i plzeňský astrofotograf Libor Šmíd. Na své doma vyrobené montáži se zrcadlovým dalekohledem o průměru 35 centimetrů pořídil její úžasný fotografický portrét, dokonce i s raketoplánem Atlantis.

Přelet nad Plzní

"Během jednoho z přeletů stanice následované raketoplánem po plzeňské obloze na ni ručně naváděl svůj teleskop a nasnímal sekvenci obrázků, z nichž pořídil tuto úžasnou koláž," popisuje člen poroty fotografické soutěže Marcel Bělík z hvězdárny v Úpici.

Snímky ukazují změnu pohledu na ISS během přeletu. Zkušenější oko na nich může pozorovat nejen obě zmiňovaná tělesa, ale zejména mnohé detaily stále budované stanice.

Kromě panelů, které jsou díky svému úctyhodnému rozpětí blížícímu se ke stu metrům dominantním útvarem, vidíme i obytné a servisní moduly, včetně poměrně malého, čtrnáct metrů dlouhého modulu Zarja.

Komplex mlhovin v okolí hvězdy Alnitak.
Komplex mlhovin v okolí hvězdy Alnitak. | Foto: Jan Hovad

Vítězné snímky z minulých měsíců můžete vidět zde.

Česká astronomická fotografie měsíce - logo.
Česká astronomická fotografie měsíce - logo. | Foto: Česká astronomická společnost
Více se o soutěži Česká astronomická fotografie měsíce dozvíte ZDE.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy