Ministerstvo shání firmu k zajištění důstojného nástupu prezidenta Zemana do letadla

Domácí Domácí, Jana Kramlová
1. 9. 2021 12:11
Aby se prezident Miloš Zeman dostal snáze do letadla, shání pro něj ministerstvo obrany ve veřejné zakázce firmu za 2,4 milionu korun. K letu do Brna na zahájení školního roku si Zeman vybral jeden ze šesti armádních letounů CASA. Pro podobné cesty využívají politici častěji vrtulníky, CASA má ale plošinu, která prezidentovi umožní jednodušší nástup a výstup z letadla. Teď se hledá ambulift.
Ambulift se používá pro usnadnění nástupu invalidních osob do letadla.
Ambulift se používá pro usnadnění nástupu invalidních osob do letadla. | Foto: Wikimedia Commons/SB2017GRK

Ministerstvo obrany pro asistenci prezidentovi při jeho státnických cestách momentálně shání firmu ve veřejné zakázce. Požadavek na "pronájem prostředku pro důstojný nástup prezidenta ČR (nakládání osob s omezenou schopností pohybu) do letounu A-319 CJ včetně obsluhy" uveřejnilo ministerstvo na svém profilu

Takzvaný ambulift se běžně používá pro usnadnění nástupu invalidních osob do letadla. Díky zdvižné plošině se vozíčkáři nebo osoby se ztíženým pohybem mohou vyhnout schodům, po kterých se do letadla běžně nastupuje.

Připravená smlouva mluví o zajištění deseti až dvaceti letů prezidenta v letech 2021 až 2023. Za tuto službu má vybraná firma od ministerstva obrany dostat 2,4 milionu korun.

Kromě pronájmu techniky je součástí přílohy zakázky i požadavek na její dopravu a obsluhu. Zařízení musí být podle specifikace schopno zdvihnout plošinu od země do čtyř metrů. V kabině ambuliftu musí být podle specifikace například  i klimatizace a topení. 

Let do Brna

Pro cestu na středeční zahájení školního roku na jedné z brněnských základních škol zvolil prezident armádní letoun C-295 CASA. Díky sklápěcí plošině v zadní části letounu je transport prezidenta, který se v posledních měsících pohybuje na invalidním vozíku, snazší. Náklady spojené s letem činily "více než 55 tisíc Kč", sdělil Deníku N generální štáb.

Stroje CASA armáda běžně využívá například k přepravě vojáků na mise, někdy ale slouží i k přepravě politiků na střední vzdálenosti, například po Evropě.  Pro lety po Česku využívali čeští politici v minulosti spíše armádní vrtulníky, než tato velká letadla.

Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka byla volba armádního letounu CASA pro přelet do Brna ideální. Ovčáček ČTK řekl, že možnost nástupu do letadla po plošině považuje za bonus navíc.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy