Vědci už poznají, na co právě myslí mozek člověka

Josef Tuček
29. 5. 2008 20:00
Výzkumníci se zase o kus přiblížili ke čtení myšlenek

Pittsburgh - Američtí vědci sestavili počítačový program, který dokáže rozpoznat, jak lidský mozek kóduje význam slov. Díky tomu je možné tato slova přímo v hlavě "číst" pomocí přístroje, který mozek zvenčí zobrazuje.

Program je zatím nedokonalý, ale postupně se vylepšuje.

Systém sestavili výzkumníci z Univerzity Carnegie Mellon v Pittsburghu a představují jej v pátečním čísle prestižního vědeckého časopisu Science.

Nový detektor lži

Vědci už dlouho zkoumají, co se v mozku děje, když o něčem přemýšlí.

Umějí už například určit, které části mozku pracují, když člověk záměrně lže, a podle toho se snaží sestrojit zcela nový detektor lži.

Společnost Microsoft si zase loni patentovala postup, podle něhož se z dat, snímaných elektrodami na hlavě, dá poznat, jestli se člověku právě daří řešit zadaný problém, nebo jestli je při řešení úplně bezradný.

A vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley nedávno přišli na to, jak mozek zaznamenává obrázky, které člověk vidí.

Jablko se kóduje podle čichu, chuti a žvýkání

Pittsburghští badatelé se nyní dostali zase dál. Poznali, kde a jak se v mozku kódují a dekódují konkrétní pojmenování.

"Mozek zpracovává význam konkrétního podstatného jména v těch svých částech, které jsou spojeny s pociťováním nebo s manipulací s daným předmětem," popsal v tiskové zprávě své univerzity jeden z vedoucích tohoto výzkumu profesor Marcel Just.

A podrobněji to vysvětlil: "Takže třeba při zpracování slova 'jablko' se v mozku aktivují ty jeho části, které řídí čich, chuť,nebo taky žvýkání."

Vědci předříkávali pokusným osobám konkrétní podstatná jména a sledovali, jak na ně reaguje jejich mozek. A sestavili dokonce počítačový program, který s vysokou spolehlivostí předem odhadl, jak bude mozek daného člověka zpracovávat další, podobná podstatná jména, která badatelé vysloví.

O čem přemýšlí?

Fakticky to znamená, že vědci začali ze záznamů mozkové činnosti rozpoznávat, na které věci sledovaný člověk myslel.

K úplnému čtení myšlenek je samozřejmě daleko.

K tomu ještě badatelé potřebují poznat například to, jak mozek kóduje a dekóduje abstraktní podstatná jména, která nemají podobu přesně daného předmětu (například láska, nenávist, spokojenost, víra). A chybí jim i poznání, jak mozek zachází se slovesy, která nesou velký díl obsahu sdělení.

Tajně "odposlouchávat" nejde

Pochopení, jak mozek pracuje, pomůže i zlepšit učení. (Ilustrační foto.)
Pochopení, jak mozek pracuje, pomůže i zlepšit učení. (Ilustrační foto.) | Foto: Aktuálně.cz

Naštěstí není ani možné takováto "odposlouchávání" mozku dělat nenápadně. Pittsburghští výzkumníci používají pro sledování mozku metodu zvanou zobrazení funkční magnetickou rezonancí.

Postup se v medicíně používá pro zjišťování chorobných změn v lidském organismu. Při sledování mozku zjišťuje, která jeho část právě pracuje. Pozná to podle toho, že potřebuje více krve, jež do ní přináší kyslík.

Při tomto vyšetření člověk musí mít hlavu vsunutou do tunelu ve vyšetřovacím přístroji, kde je vystavena magnetickému poli. Což se dá dělat jen tehdy, když o tom zkoumaný člověk ví.

Pro lepší učení

Výzkumníci z Pittsburghu říkají, že jejich cílem je pochopit, jak mozek pracuje. A možná toto poznání využít třeba pro léčení dyslexie a dalších potíží, které žákům komplikují učení.

Pro nejbližší budoucnost plánují vyzkoumat, jak mozek kóduje jednoduchá sdělení v podobě kratičkých vět.

Foto: Ondřej Besperát
Další články z rubriky věda najdete zde
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bouřky rozvodnily některé toky, dopravu komplikovaly popadané stromy

Bouřky a vydatné večerní deště ve středu večer rozvodnily v Česku některé toky, poničily střechy a komplikovaly dopravu na železnici. V jižních Čechách vystoupaly dva potoky, Křemžský a Zlatý na 3. povodňový stupeň, tedy ohrožení. Obec Ktiš na Prachaticku voda odřízla od okolí, před 23:00 se ale situace uklidnila. Třetího stupně dosáhl večer také potok Botič v Jesenici u Prahy, v osadě Kocanda večer pytlovali.

Silné bouřky dnes přecházejí v pásu od východu Středočeského kraje přes Vysočinu do Pardubického a Královéhradeckého kraje. Podle meteorologů při nich může napršet až 90 litrů na metr čtvereční a řeky odvodňující Šumavu a Novohradské hory mohou dosáhnout i na třetí povodňový stupeň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy