Tým badatelů z Columbijské univerzity v New Yorku tvrdí, že klíčem je snížená hladina chuťového hormonu leptinu. Osobám, které zhubly, podle nich pomáhalo nenabrat nazpět kilogramy, byl-li jim tento hormon do těla vpravován injekcemi.
Zázračný leptin
Odhaduje se, že přibližně 85 procent lidí s nadváhou po zhubnutí alespoň částečně znovu přibere. Vědci soudí, že příčinou je řada změn ve fungování metabolického, hormonálního a nervového systému.
Američtí vědci dávali injekce leptinu hubeným dobrovolníkům a obézním osobám, které zhubly. Při experimentech, o nichž napsali v odborném časopisu Journal of Clinical Investigation, se ukázalo, že většinu hormonálních a metabolických změn, které brání trvalému poklesu váhy, lze zvrátit obnovením hladiny leptinu na úroveň před zhubnutím.
Leptin, který reguluje chuť k jídlu, je produkován tukovou tkání. Konkrétní mechanismus fungování ale dosud nebyl popsán.
Badatelé se domnívají, že tělo po ztrátě váhy produkuje více leptinu a aby to bylo možné, vytváří se nová tuková tkáň. Obnovení původní hladiny tohoto hormonu činí podle nich vytváření nové tkáně nadbytečným.
V budoucnu pomohou léky
Injekce leptinu se již v minulosti používaly u obézních pacientů, které nadváha ohrožovala na životě a kteří měli nedostatek leptinu. U osob s normální hladinou hormonu však tento postup neúčinkoval.
Tým kolem Michaela Rosenbauma považuje za možné, že budou vyvinuty léky, které budou kontrolovat hladinu leptinu. Rosenbaum vysvětlil stanici BBC, že z historického hlediska měla ochrana tukových zásob smysl, protože dřívější lidé byli nuceni přežívat období nedostatku potravy.
"Vycházíme z toho, že v lidském geonomu je řada genů, které ochraňují tělesný tuk, a málo těch, jež působí proti přibírání váhy. Tisíce let jsme žili v prostředí, které nás podněcovalo k tomu, abychom více jedli a méně se pohybovali, protože bylo třeba vytvářet zásoby energie. Nyní však žijeme ve světě, ve kterém tyto vlastnosti nejsou žádány," podotkl.