V Praze bojovali nástupci Šupčíka

12. 3. 2006 0:00
Praha - V desátém ročníku netradičního závodu ve šplhu na osmimetrovém laně v hale Sokola Pražského zvítězil Štěpán Muchka ze Sokola Mladá Boleslav.

Závod se koná na paměť legendárního Bedřicha Šupčíka, prvního československého sportovce, který na olympijských hrách vybojoval zlatou medaili. Bylo to v Paříži v roce 1924 právě ve šplhu na osmimetrovém laně. Šplhalo se ze sedu a byl zakázán příraz nohou a Šupčíkův čas byl tehdy 7,2 sekundy.

Vítěz pražského závodu Muchka překonal legendárního československého gymnastu o necelou vteřinu, pražský závod vyhrál časem 6,27 vteřiny. Druhé místo získal favorit závodu a úřadující mistr České republiky v této disciplíně Aleš Novák ze Sokola Šternberk. Jeho čas byl 6,39 vteřiny.

Bedřich Šupčík

Šupčíkův olympijský čas by v sokolovně v Žitné ulici, kde se šplhá ne v tělocvičně ale mezi schodištěm, nestačil ani na třetí místo. To obsadil Aleš Kočí, hranici sedmi vteřin pokoři o jednu setinu sekundy. Český rekord drží z roku 2003 Josef Křivánek ze Sokola Brna časem 5, 84 sekundy.