Část dinosauřího kloubu z prstu pravděpodobně zadní nohy našli studenti, kteří byli na Kutnohorsku sbírat zkamenělé lastury.
"Tam se všichni nahrnuli k jednomu místu, kde byly hodně vidět. Mně se nechtělo tlačit se mezi těmi lidmi, tak jsem šla kousek vedle, asi tak dva metry. Tam nebylo na první pohled vidět nic. Vzala jsem kladívko, párkrát kopla do skály a tam najednou začal koukat kousek dinosaura," popsala objev studentka Lenka Žďárská, která kost spatřila jako první.
První kost dinosaura našel v květnu 2003 nedaleko současného nálezu lékař Michal Moučka. Na procházce se svými dětmi si všiml kosti vyčnívající ze země. Odborníci pak zjistili, že jde o stehenní kost jedince z čeledi Iguanodontidae.
Tito dinosauři se živili převážně rostlinami. Měřili na délku kolem 3,5 metru a na výšku kolem 1,5 metru. Před asi 95 miliony let, kdy tito dinosauři žili, bylo v místech nynější české kotliny mělké křídové moře.
Stehenní kost, kterou před dvěma lety nalezl Moučka, má na sobě stopy po žraločích zubech. Vědci zjistili, že dinosaurus zřejmě zahynul při nějaké bouři.
Kost, kterou teď objevili studenti, může podle odborníků pocházet ze stejného jedince. Nelze to ale říct jednoznačně.
Nález je výjimečný tím, že vyplnil mezeru asi 30 milionů let, kdy v Evropě dinosauři chybí. Starší nálezy jsou známé z Belgie, Anglie, Francie a Španělska a mladší z Rumunska. Stáří českého nálezu bylo určeno podle fosilií mořských mlžů a hlavonožců.