Studenti bojovali. Vítězily nejlepší nápady

Josef Tuček
16. 6. 2008 5:00
Proběhlo celostátní kolo Středoškolské odborné činnosti
Jan Nezval vedle svého stroje na výrobu háčků. Jeden z nich, který patří do kategorie komplikovanějších, má v ruce.
Jan Nezval vedle svého stroje na výrobu háčků. Jeden z nich, který patří do kategorie komplikovanějších, má v ruce. | Foto: Josef Tuček

Varnsdorf - Sjely se jich tři stovky: mladých lidí, kteří mají skvělé nápady. Tak dobré, že se s nimi probojovali až do celostátního finále Středoškolské odborné činnosti.

Proběhlo o víkendu ve Varnsdorfu, v prostorách tamní Vyšší odborné školy a průmyslovky.

Háčky přesně na přání

Vzhledem k tomu, že se soutěžilo v osmnácti oborech, bylo tematické rozpětí skutečně široké.

Například Jan Nezval ze třetího ročníku Střední odborné školy průmyslové v Prostějově vymyslel přístroj pro práškovou lakovnu svého otce. V lakovně se potřebují háčky, na které se zavěšují díly pro nalakování. Háčky musí mít tvary a velikosti vždy podle konkrétní potřeby, a zhotovují se docela složitě.

Jan Nezval sestrojil zařízení, které podle naprogramování tvaruje z kovového drátu háčky přesně takové, jaké jsou zapotřebí.

Před víkendem zařízení z otcovy dílny na čas vymontoval. "Táta si na něm nadělal háčky do zásoby, takže je teď chvíli nebude potřebovat," vysvětlil.

Přístroj přivezl představit do Varnsdorfu. Vysvětlil, jak jej udělal, a získal za něj první cenu ve strojírenském oboru. A ještě nominaci do výběru studentů, kteří pojedou se svým nápadem soutěžit do zahraničí.

Jan už loni zvítězil v soutěži oceňující začínající české vědce, nazvané České hlavičky, za konstrukci zařízení pro výrobu plošných spojů pro elektrotechniku. Konkuroval tak svému bratru Tomášovi, který loni získal třetí místo v soutěži studentů z padesáti zemí světa v americkém Albuquerque za konstrukci automatického rybářského prutu.

Podrobněji čtěte:

Čína se zajímá o Afriku

Úplně v jiné kategorii soutěžil, a taky bodoval, Jan Trnka, maturant z Gymnázia v Jírovcově ulici v Českých Budějovicích.

První cenu v humanitních oborech získal za práci, v níž mapoval spolupráci Číny s africkými zeměmi.

"Začalo to jako seminární práce ze zeměpisu, ale pak jsem na tématu pracoval dál," vysvětlil Jan Trnka. "Čína mě zajímá, určitě se bude chtít naučit čínsky," dodal.

Jan Trnka vysvětluje, proč roste vliv Číny na Afriku.
Jan Trnka vysvětluje, proč roste vliv Číny na Afriku. | Foto: Josef Tuček

Údaje hledal v oficiálních dokumentech přístupných na internetu, v deklaracích z konferencí Fóra o čínsko-africké spolupráci, datech Mezinárodního měnového fondu... Většinou v angličtině.

"Hnacím motorem této spolupráce je jednoznačně Čína, která z afrických zemí dováží ropu a další suroviny. Vysílá také do Afriky své odborníky, neklade si žádné ideologické požadavky. Dohody jsou na obchodní bázi. Její vliv v Africe neustále roste," shrnul závěry své práce.

Od podzimu chce Jan Trnka studoval politologii v Praze nebo v Brně a věří, že se po studiích stane diplomatem.

Celkovou výsledkovou listinu najdete na stránkách organizátorů zde.

Samostatné myšlení, ale se špatnou češtinou

Letošní ročník Středoškolské odborné činnosti byl již třicátý.

"Snažíme se už v přípravách na školní a krajská kola, aby se účastníci naučili nejen zpracovat vlastní myšlenky, ale taky je jasně vysvětlili před odbornou porotou," říká předsedkyně ústřední komise soutěže Jitka Macháčková. "Naše školy pořád neumějí rozvíjet samostatné myšlení studentů, stále po nich chtějí papouškování pouček."

Další člen ze štábu organizátorů, docent Petr Klán, si pochvaloval, že soutěžní práce vítězů se podobají kratším vysokoškolským diplomovým pracím, a že soutěžící obvykle bez problémů při obhajobě promítají údaje z počítače pomocí datového projektoru.

Oba se však shodli, že co se naopak zhoršuje, je čeština soutěžících. "Samozřejmě, pro nás při hodnocení je podstatný nápad, a ne formální stránka," zdůraznila Jitka Macháčková. "Ale někdy v pracích vidím takové gramatické chyby, že se nestačím divit."

Foto: Aktuálně.cz
Prohlédněte si také:
Blog docenta Petra Klána na Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy