Bronz pro mladé vědce putuje do Česka

Red
19. 5. 2007 10:00
Tomáš Nezval z prostějovské průmyslovky zazářil v USA
Albuquerque
Albuquerque | Foto: Wikimedia Commons

Albuquerque - V konkurenci více než 1500 středoškolských studentů z padesáti zemí světa získal v technické kategorii třetí místo český student.

Je jím Tomáš Nezval ze Střední průmyslové školy v Prostějově, jenž v největší a nejprestižnější světové soutěži studentských nápadů představil automatický rybářský prut, který chytá ryby sám, bez dozoru. Ocenění v takové konkurenci je pro každého mladého vědce obrovským úspěchem.

Tomáš Nezval.
Tomáš Nezval. | Foto: Archiv
Tomáš Nezval odpovídal čtenářům Aktuálně.cz, čtěte ZDE.

 

Mezinárodní vědecká a technická přehlídka Intel ISEF, jak se soutěž jmenuje, se letos konala ve městě Albuquerque v americkém státě Nové Mexiko.

Další chytré nápady

Do Nového Mexika se dostali i další čeští středoškoláci. Někteří se sem probojovali ve Středoškolské odborné činnosti, jiní pak v obdobné soutěži pořádané asociací pro mládež, vědu a techniku AMAVET.

 

Foto: Aktuálně.cz
Atmosféru v Albuquerque pro čtenáře Aktuálně.cz už od samého začátku soutěže popisuje docent Petr Klán, který je na místě jako vedoucí jedné skupiny českých studentů. Jeho postřehy najdete ZDE.

Antonín Hoskovec z Gymnázia v Jablonci nad Nisou vymyslel nový princip technického zařízení, které dokáže ochladit velké množství tekutiny.

Jiří Havran z Gymnázia v Poličce sestrojil nový typ kalorimetru, tedy přístroje, který měří tepelnou kapacitu kapalin i pevných látek.

Milan Pospíšil z Gymnázia v Brně-Řečkovicích srovnával, jaký typ české krajiny nejlépe zachycuje oxid uhličitý.

A dokonce dvojité zastoupení měla v Albuquerque Střední průmyslová škola z Uherského Hradiště.

Automatický rybářský prut.
Automatický rybářský prut. | Foto: Intel

Dvojice jejích studentů, Viktor Křivák a Tomáš Kaňovský, vymyslela a postavila střelnici, v níž střelci nehlučně trénují s optickou pistolí. Ta "vystřeluje" laserový paprsek, zásahy pak vyhodnocuje počítač. Nominaci do Nového Mexika získali ve Středoškolské odborné činnosti.

Druhá dvojice ze stejné školy, Martin Hlaváč a Michal Křen, zase sestavila počítačový program pro výuku deskriptivní geometrie, který se dnes používá i na Univerzitě Karlově. Tito soutěžící zase uspěli v soutěži AMAVET.

Není to první český úspěch

Loni nezískal na soutěži ISEF ocenění žádný zástupce Česka. Zato předloni, v roce 2005, zazářili hned tři.

Zuzana Tvarůžková z kroměřížského gymnázia získala první místo v kategorii botanika. Zjišťovala, které výtažky z rostlin mohou potlačit plísňové choroby obilí, aby se jimi daly nahradit chemické postřiky.

Jan Šváb z Gymnázia Jaroslava Heyrovského v Praze vybojoval čtvrté místo v oboru technika za přenos počítačových dat pomocí optického paprsku.

A Marku Blahušovi z Gymnázia v Uherském Hradišti přiřkli porotci čtvrtou cenu v oboru počítačových věd za program, který rozpozná, jakým jazykem je napsaný neznámý text.

Mimochodem, Zuzana Tvarůžková se s jinou svou prací dobře umístila i na loňské evropské soutěži mladých vědců: čtěte Češka přišla na to, jak stárnou rostliny.

 

Právě se děje

před 21 minutami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy