Speciál: Vše o smrti Miloševiče. Padl před 10 lety

Redakce ZAH
5. 10. 2010 15:25
Život a smrt bývalého jugosláského prezidenta v souvislostech.
Foto: Aktuálně.cz

11. března 2005 zemřel ve své cele Slobodan Miloševič. Rozsudku před haagským tribunálem pro válečné zločiny už se nedočkal.

Připravili jsme pro vás výběr z těch nejdůležitějších článků, které k této události připravil deník Aktuálně.cz.

Projděte si milníky kariéry Slobodana Miloševiče, analýzu, čím byl pro Jugoslávii, či zprávy lékařů popisující příčiny jeho smrti.

Miloševič zemřel v cele, příčiny se šetří
Televizi BBC tuto zprávu potvrdily úřady v Haagu i Miloševičův právník. Podle něj bývalého jugoslávského prezidenta našli v posteli dozorci mrtvého dnes ráno. V té době byl mrtvý už několik hodin. Příčina smrti zatím nebyla oznámena. První závěry nizozemských expertů nenasvědčovaly tomu, že by se obžalovaný připravil o život sám.
Slobodan Miloševič u haagského soudu v roce 2004
Slobodan Miloševič u haagského soudu v roce 2004 | Foto: Reuters
Kariéra Sloboda Miloševiče v datech
Foto: Aktuálně.cz
Slavomír Goga: Miloševičovo dědictví
Doktorand Střediska mezinárodních studií Jana Masaryka na Fakultě mezinarodních vztahů VŠE ve svém komentáři píše: "Miloševič po sobě zanechává také dědictví, a to dědictví nikterak pozitivní. Zatímco Slovinsko je již v EU a Chorvatsko se do unie po zatčení generála Gotoviny úspěšně chystá, mezinárodní společenství se snaží držet pohromadě stále vnitřně rozdělenou Bosnu a Hercegovinu a s územím zbylé Jugoslávie (nazývané nyní Unií Srbska a Černé Hory) si prakticky neví rady."
Slavomír Goga je doktorandem Střediska mezinárodních studií Jana Masaryka na Fakultě mezinarodních vztahů VŠE.
Slavomír Goga je doktorandem Střediska mezinárodních studií Jana Masaryka na Fakultě mezinarodních vztahů VŠE. | Foto: Aktuálně.cz
S Miloševičem odchází "starý" Balkán
Slobodan Miloševič byl posledním žijícím politikem, s nímž jsou spojena pro Balkán tragická devadesátá léta plná válek, etnických čistek, masakrů, bombardování a ekonomických blokád.
Foto: Aktuálně.cz
Miloševič zemřel na zástavu srdce
Příčinou Miloševičovy sobotní smrti byl infarkt, ale spekulace neustávají:  údajně bral "protiléky". Zprávu o tom, že Miloševič zemřel přirozenou smrtí po srdeční zástavě, oznámil Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii na základě dosavadních výsledků soudní pitvy.
Zprávy o smrti Slobodana Miloševiče sledovali především lidé v zemích, kde byl nenáviděn. V Chorvatsku, Bosně, Albánii. Snímek je z obchodu s elektronikou v bosenské metropoli Sarajevu.
Zprávy o smrti Slobodana Miloševiče sledovali především lidé v zemích, kde byl nenáviděn. V Chorvatsku, Bosně, Albánii. Snímek je z obchodu s elektronikou v bosenské metropoli Sarajevu. | Foto: Aktuálně.cz
Miloševičova smrt uškodila Haagu
Slobodan Miloševič zemřel v sobotu ve vazbě válečného soudu v Haagu. Jeho smrt staví do těžké situace tribunál, který ho za pět let nedokázal odsoudit.
Slobodan Miloševič u haagského soudu v roce 2004
Slobodan Miloševič u haagského soudu v roce 2004 | Foto: Reuters
Bělehrad: Srbové se loučí s Miloševičem
Rakev s ostatky Slobodana Miloševiče byla převezena do Bělehradu. Srbský exprezident bude pochován v sobotu.
Do kondolenčních listin se v Srbsku podepsalo už přes 350 tisíc lidí
Do kondolenčních listin se v Srbsku podepsalo už přes 350 tisíc lidí | Foto: Reuters
Státní pohřeb, nebo rodinná oslava?
Boj o to, kde a jak bude bývalý jugoslávský prezident Slobodan Miloševič pohřben, skončil. Srbsko však není prvním ani posledním státem, který podobný problém řeší. V případě Miloševičova pohřbu připadal v úvahu Bělehrad i Moskva, nakonec přišel na řadu rodný Požarevac.
Foto: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy