Režim v Pchjongjangu oficiálně oznámil, že Korejská lidově demokratická republika 25. května úspěšně provedla další podzemní jadernou zkoušku jako součást opatření k posílení její nukleární síly na sebeobranu.
Jaderný test vyvolal okamžitou reakci ve světě. Korejský prezident I Mjong-bak svolal mimořádné jednání vlády v Soulu, Japonsko bude žádat urychlenou schůzi Rady bezpečnosti OSN.
Evropská komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová nový severokorejský test označila za "velmi, velmi znepokojující".
Severní Korea nedávno ze země vykázala inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a pohrozila, že provede další testy jaderných zbraní a mezikontinentálních raket, pokud se Rada bezpečnosti OSN neomluví za kritiku dubnové zkoušky rakety dlouhého doletu Taepodong-2.
Jihokorejská meteorologická služba zaznamenala otřesy naznačující test v 02:54 SELČ na severu KLDR v oblasti, kde komunistický režim poprvé vyzkoušel jadernou zbraň v říjnu 2006.
Podle amerického geologického ústavu USGS dosáhly síly 4,7 stupňů Richterovy škály a vycházely z hloubky deseti kilometrů.
Svět jaderný test očekával
"Podzemní zkoušky je těžké předvídat a nemůžete přesně říci, kdy bude jaderný test možný, ale myslíme si, že je Sever připraven ho provést v nejbližší budoucnosti, pokud se k tomu odhodlá," citoval začátkem května jihokorejský list Chosun Ilbo nejmenovaný vládní zdroj.
Pchjongjang v roce 2007 slíbil demontovat jak svůj jaderný program, tak jaderný závod v Jongbjonu. Ten byl pod dohledem inspektorů z MAAE zapečetěn a jeho chladicí věž před zraky zahraničních reportérů okázale zničena.
Před několika týdny však Severní Korea oznámila, že bude komplex znovu uveden do provozu.
Podle odhadů má KLDR dostatek plutonia na šest až osm jaderných zbraní, Jongbjon je schopen produkovat štěpný materiál na jednu atomovou bombu ročně. USA se domnívají, že má KLDR ještě tajný program na obohacování uranu, důkazy však chybí.
První jaderný test, který režim Kom Čong-ila provedl v říjnu 2006, je považován za jen částečný úspěch. Podle zahraničních tajných služeb byla síla výbuchu poměrně malá, což mohlo znamenat problémy s konstrukcí zbraně či se samotným štěpným materiálem.
Aby režim technologii skutečně ovládl, musel by podstoupit řadu dalších testů, ke kterým však nemá dostatek plutonia ani vysoce obohaceného uranu.