Sedmiměsíční dítě v Plzni bojuje s meningokokem

ČTK ČTK
20. 1. 2009 17:30
Plzeň - Touto vážnou chorobou onemocní v České republice přes 30 dětí ročně. Plošné očkování chybí.

Sedmiměsíční chlapec bojuje v Plzni na dětské klinice fakultní nemocnice s pneumokokovou meningitidou, kterou údajně ještě zkomplikovala sepse a pneumonie.

V současné době je dítě mimo ohrožení života a jeho stav je stabilizovaný, potvrdila mluvčí nemocnice Renata Jenšíková.

Se stejným onemocněním fakultní zařízení ročně hospitalizuje tři až pět dětí.

Podle Martiny Pařízkové z občanského sdružení Nahlas, které se snaží informovat veřejnost o hrozbě pneumokokových nemocí, možnostech léčby a prevenci, zaznamenalo sdružení vloni v ČR celkem 32 závažných případů onemocnění pneumokokem u malých dětí.

"Jedním z mýtů, který je ještě stále rozšířen, je, že pneumokok napadá především chronicky nemocné děti. Statistiky potvrzují, že závažnými pneumokokovými infekcemi onemocní ve většině naprosto zdravé děti," uvedla Pařízková.

Očkování neprošlo parlamentem

Sdružení se proto snaží prosadit plošné očkování dětí proti pneumokokům.

Předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula uvedl, že od ledna mělo být v ČR zavedeno plošné očkování, které by bylo hrazeno pojišťovnou a bylo by dobrovolné.

"Novela zákona ale neprošla parlamentem, takže to je obrovská škoda," uvedl lékař. Podle něj nyní záleží jen na rodičích, zda se rozhodnou a sami dětem vakcínu uhradí.

"Pojišťovny mají různé programy, kdy malou část dávek zaplatí, dominantní část je ale na rodičích," dodal. Podle něj vakcína pokrývá 70 procent typů pneumokoků, které u nás jsou, hlavně ty agresivní.

Podle Pařízkové je ve světě plošné očkování zavedeno do očkovacích programů už ve 30 zemích, plošně se očkuje v naprosté většině západoevropských zemí, od roku 2008 také v Maďarsku a na Slovensku.

 

Právě se děje

Další zprávy