Na Havlíčkobrodsku se zřítil most, zemřeli tři dělníci

Domácí Domácí
Aktualizováno 4. 9. 2014 21:10
Most zrovna procházel rekonstrukcí, v sutinách byli tak zřejmě dělníci, kteří na něm pracovali.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Havlíčkův Brod Záchranáři ze sutin mostu, který se dnes odpoledne zřítil ve Vilémově na Havlíčkobrodsku, vyprostili jednoho mrtvého. Dva další zavalení jsou asi také mrtví, hasiči se k nim ale zatím nedostali. ČTK to řekla Pavlína Adamcová, mluvčí pražských hasičů, kteří mají na místě speciální vyprošťovací tým.

Na místo z Prahy kvůli komplikované situaci míří další část tohoto týmu. Ze sutin záchranáři vyprostili jednoho vážně zraněného dělníka, který byl převezen do nemocnice. Vyprošťovací práce potrvají do rána.

Podle policie trosky zasypaly šest dělníků, tři Čechy a tři Slováky. Navíc byl jeden muž zasažený kusem zdiva z mostu ošetřen v nemocnici. Protože bylo nakonec jeho zranění spíše lehčí, vrátil se na místo, kde se pokusil označit místo, kde by mohli být další zavalení dělníci.

Záchranáři vyprostili dělníka, který byl částečně zavalen. Trvalo jim to čtyři hodiny, mohli použít jen ruce a malé nářadí. Muž je vážně zraněn.

Most jako subdodavatel opravuje firma Bögl & Krýsl, která figuruje i v případech zřícených mostů ve Studénce a na Slovensku.

Na místo míří kynologové

Na místě zasahuje kolem 70 hasičů, policisté a záchranáři. Podle ředitelky krajské záchranky Vladislavy Filové byl první ošetřený muž zasažený kusem zdiva z padajícího mostu, utrpěl zřejmě středně těžké poranění. "Komunikujeme s dalším mužem, který má zavalené nohy. O stavu dalších dělníků nemáme informace," uvedla.

Není jasné, kde ostatní muži leží, na místo proto míří kynologové. Hasičům bude pomáhat také Vyhledávací a záchranný odřad do obydlených oblastí USAR, který má speciální techniku na vyhledávání lidí v sutinách.

Most se v půlce rozlomil

Policie se o pádu mostu dozvěděla z volání na tísňovou linku ve 14:41. Most, který vede přes říčku Hostačovku, se nachází přímo ve Vilémově nedaleko náměstí a leží na silnici II/345, která vede z Golčova Jeníkova do Chotěboře. Silnice byla kvůli probíhající rekonstrukci uzavřená.

Most se podle starosty Vilémova Jiřího Lebedy zlomil v polovině. "Na místě už jsou velké manévry záchranářů. Problém pro ně ale je, že most se rozlomil na dva velké bloky, které se budou těžko odstraňovat," doplnil.

Ředitel havlíčkobrodských hasičů Luboš Vacek na místě neštěstí novinářům řekl, že nejdříve je potřeba stabilizovat těleso mostu, aby nebyli ohroženi zasahující hasiči. "Tady není místo pro těžkou techniku, to by mohlo situaci naopak zhoršit. Jde hlavně o práci rukou a menšího nářadí," uvedl. Takový zásah se podle něj řeší několik hodin až dnů.

Podle serveru Deník.cz měli ve čtvrtek dělníci pracovat na obnažování základu pilíře mostu přes potok. Nedaleko mostu stál bagr, který postupně odhrnoval zeminu. V jednom okamžiku se klenba mostu náhle prolomila a zřítila a trosky zasypaly dělníky, kteří v místě pracovali.

Oprava mostu byla součástí velké krajské investice do modernizace silnice mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem, která bude stát kolem 160 milionů korun. Práce začaly v létě, týkají se celkem tří mostů. Náměstek hejtmana Libor Joukl uvedl, že zakázku zadal kraj sdružení firem M - Silnice a Strabag. "Jakým způsobem si potom jednotliví dodavatelé dělí práci a jak si berou subdodavatele, to je na nich," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy