Rodí se obrana před povodní. Estakáda za půl miliardy

Radek Nohl Radek Nohl
10. 6. 2013 5:30
Plán, jak při další velké vodě nenechat odříznout jednu čtvrť od zbytku města
Ústí chce estakádu napojit na Mariánský most.
Ústí chce estakádu napojit na Mariánský most. | Foto: Radek Nohl

Ústí nad Labem - Po ničivých povodních se rodí první velký projekt, který má při další velké vodě pomoct Ústí nad Labem.

Místní radnice připravila návrh, podle něhož by se již neopakovala situace, kdy byla v posledních dnech čtvrť Střekov téměř odříznutá od zbytku města.

Podle informací deníku Aktuálně.cz si město naplánovalo, že za pomoci nové estakády za zhruba půl miliardy korun spojí Mariánský most s komunikací směřující do dalších ústeckých čtvrtí.

Střekov by tak v budoucnu nemusel být závislý jen na vlakovém spojení. "Máme k tomu již připravenou studii," řekl Aktuálně.cz ústecký radní Pavel Dlouhý.

Plán: Auta pojedou 11 metrů nad vodou

Estakáda by se měla vybudovat od Mariánského mostu, z něj vystoupá do výšky jedenácti metrů, bude směřovat k Děčínu, kde se napojí na komunikaci do Krásného Března a Neštěmic.

"Problém ale budou peníze. Stavbu estakády odhadujeme na 400 až 500 milionů korun," uvedl Dlouhý.

Když však bude podle jeho slov postavena, nemusel by se zmíněný most zavírat ani při tisícileté vodě. Ta postihla Ústí nad Labem v roce 2002. "Bude to potřeba," prohlásil o stavbě estakády ústecký hejtman Oldřich Bubeníček.

Povodeň z ptačího pohledu, podívejte se na fotky:

Ten ale s vedením města podle svých slov zatím o tomto návrhu nejednal. Podle Bubeníčka tak v současné době není ani jisté, zda by na stavbu finančně přispěl Ústecký kraj.

Ústí chce peníze od státu

Premiér Petr Nečas, ministr Petr Bendl a poslanec Jan Kubata při návštěvě zatopeného Střekova.
Premiér Petr Nečas, ministr Petr Bendl a poslanec Jan Kubata při návštěvě zatopeného Střekova. | Foto: Marek Danč

Severočeská metropole se však podle radního Pavla Dlouhého bez finanční injekce od státu neobejde. Také proto primátor Ústí Vít Mandík o plánované estakádě již informoval premiéra Petra Nečase a ministra zemědělství Petra Bendla, kteří ji ve středu navštívili.

Všichni se právě do zatopeného Střekova dostali jen díky provizornímu vlaku, který převážel z centra města a zpět zásoby, lidi do práce či zraněné do nemocnice.

"Bude-li město mít hotový projekt a na něj stavební povolení, má určitě šanci na státní podporu," řekl Aktuálně.cz Bendl.

Podle něj jim ale primátor Ústí zatím žádné podklady k této stavbě nepředložil a nebavili se společně ani o tom, kolik by samotná stavba spolykala.

Do Střekova jedině vlakem

Během současné povodně se ukázalo, že když v krajské metropoli voda vystoupala na 8,5 metru, musely být uzavřeny oba mosty.

Střekov ve středu odpoledne.
Střekov ve středu odpoledne. | Foto: Marek Danč

Lidé se ze zatopeného Střekova do centra města poté dostávali jen díky speciálnímu vlaku. Labe v Ústí kulminovalo až ve výšce 10,7 metru.

Nejdříve se ale voda začala v pondělí 3. června valit do takzvané protipovodňové vany, jejíž stavba přišla na zhruba 577 milionů korun.

Přes ni teklo Labe dál do prostor nedalekého hlavního nádraží a podzemních garáží. O několik hodin později došlo i k uzavření klíčové silnice, která směřuje z Ústí nad Labem do Děčína.

Je protipovodňová ochrana v českých městech dostatečná? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

Další zprávy