reklama
 
 

Policie v Ústí řeší falšování podpisů pod peticí o referendu

7. 10. 2014 13:02
Podle úředníků magistrátu je přes tři tisíce podpisů na petici o vyhlášení referenda o zákazu hazardu neplatných.

Ústí nad Labem - Policie prověřuje možné falšování podpisů pod peticí požadující vyvolání referenda o zákazu hazardu v Ústí nad Labem, potvrdila to policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Kriminalisté si už pozvali k výslechu hlavního iniciátora referenda Václava Pištoru. Vyšetřování se týká téměř dvou stovek podpisů, které se pod peticí objevily opakovaně.

"Přijali jsme trestní oznámení a v současné době se jím zabývají kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality," řekla Hyšplerová. Pištora potvrdil, že ho kriminalisté už kontaktovali. "Pozvali mě společně s dalšími zástupci přípravného výboru na výslech. Samozřejmě tam půjdu a poskytnu plnou součinnost," uvedl.

Téměř dvě stě duplicitních podpisů

Aktivisté sesbírali ve dvou vlnách 10 271 podpisů. Podle úředníků magistrátu jich bylo platných pouze 6818.

Důvodem k vyřazení jmen na podpisových arších bylo podle tajemníka úřadu Jiřího Javorčáka to, že uvedení lidé neměli trvalý pobyt na území města, nedosáhli 18 let nebo údaje byly nečitelné či neúplné.

U 198 podpisů objevili úředníci duplicitu. Právě těchto podpisů se policejní vyšetřování týká. Podle dostupných informací byly stejné podpisy dopisovány jinou rukou.

Pištora manipulaci s podpisy petentů odmítá. Za duplicitami podle něj může stát hazardní lobby.

"Měli jsme sedmnáct petičních míst, formuláře byly ke stažení na internetu. Kdokoli nás chtěl poškodit, nebo si udělat legraci, mohl si vytisknout libovolný počet formulářů, dopsat kolik chtěl falešných osob a donést to," vysvětlil Pištora.

Pokuta za duplikáty

Za opakovaný podpis petice k referendu hrozí lidem i pokuta. Podle zákona jde o přestupek, který je sankcionován pokutou až tři tisíce korun. 

Referendum o zákazu hazardu vyhlásil v Ústí nad Labem na termín komunálních voleb krajský soud. Magistrát kvůli údajně nedostatečnému počtu podpisů pod peticí nepředložil návrh zastupitelům.

Město se kvůli rozsudku krajského soudu, který rozhodl o pořádání referenda, obrátilo na Nejvyšší správní soud (NSS) s kasační stížností. NSS nepřiznal stížnosti odkladný účinek. O stížnosti ale ještě nerozhodl.

"Věc má prioritu, není však jisté, že verdikt padne před 10. říjnem, kdy začínají komunální volby," řekla už dříve mluvčí NSS Sylva Dostálová.

Podle vyhlášky, která v Ústí nad Labem platí od roku 2007, je provoz automatů a videoterminálů povolen na víc než stovce míst. Město má v posledních letech z hazardu 50 až 70 milionů korun ročně.

autor: ČTK | 7. 10. 2014 13:02

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Ústecký kraj

  reklama
  reklama
  reklama