Referendum o hazardu v Lovosicích bude spolu s volbami

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 10. 2014 15:55
Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost města, referendum je naplánováno na termín komunálních voleb, aby byla zajištěna vysoká účast lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Brno - Referendum o hazardu v Lovosicích na Litoměřicku se uskuteční společně s komunálními volbami, potvrdil Nejvyšší správní soud (NSS). Verdikt tak zamítl kasační stížnost města.

Stejným způsobem soud ve čtvrtek rozhodl o referendu ve Štětí. Magistrát v Ústí nad Labem, který taktéž podal kasační stížnost, na verdikt stále čeká. Zda rozhodnutí padne ještě před termínem voleb a referenda, nelze podle mluvčí NSS Sylvy Dostálové předjímat.

Referendum v Lovosicích vyhlásilo zastupitelstvo původně na 20. září. Krajský soud v Ústí nad Labem ale termín posunul na 10. a 11. října, kdy se konají také komunální volby. Důvodem byl zájem na co nejvyšší účasti lidí.

7, 5 milionu korun ročně za poplatky z hazardu

Pro platnost výsledků referenda je zapotřebí minimálně pětatřicetiprocentní účast, což by se podle iniciátorů hlasování v jiném termínu těžko podařilo.

V Lovosicích je registrováno čtyřicet hracích automatů. Poplatky z nich městu přinášejí 7,5 milionu korun ročně, které jdou podle vedení města především na podporu sportu.

Nejvyšší správní soud už opakovaně vyslovil, že pro organizaci místního referenda současně s komunálními volbami existují pádné důvody.

"Má-li referendum splnit svůj účel a nebýt pouhou Potěmkinovou vesnicí, předstírající prvky přímé demokracie při jejich faktické neexistenci, je třeba podřídit organizaci referenda včetně volby termínu snaze o to, aby výsledky referenda byly platné," uvedl ve čtvrtek předseda NSS Josef Baxa. Právě na rozhodnutí o Štětí v pátek soudci argumentačně odkázali v případě Lovosic.

V Litoměřicích referendum nebude

Kasační stížnost podalo také Ústí nad Labem. Soud stížnosti minulý týden nepřiznal odkladný účinek, tamní magistrát proto nadále připravuje hlasování o hazardu spolu s volbami.

Ústecký soud už také rozhodl o referendu v Litomeřicích, které se společně s volbami naopak neuskuteční.

Krajský soud nevyhověl stížnosti členů přípravného výboru, kteří se ohradili proti způsobu vrácení petičních archů k odstranění nedostatků. Město podle soudu postupovalo v souladu se zákonem, když archy poslalo jako doporučenou poštovní zásilku. Řekla to mediální zástupkyně Litoměřic Eva Břeňová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy