Ústí neuspělo se stížností, referendum o hazardu bude

ČTK ČTK
25. 9. 2014 15:53
Stížnost města odmítl Nejvyšší správní soud, příprava referenda o nulové toleranci hazardu už je v plném proudu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) nepřiznal odkladný účinek kasační stížnosti města Ústí nad Labem, přípravy referenda o nulové toleranci hazardu tak mohou pokračovat.

Magistrát stížností napadl verdikt krajského soudu, který vyhlásil referendum na termín komunálních voleb. Jednotlivé městské obvody se na referendum připravují. Shánějí členy do volebních komisí nebo objednávají urny a plenty, potvrdil starosta centrálního městského obvodu Jan Tvrdík (ODS).

Nutnost rychlého rozhodnutí

"Pokud bychom nyní přiznali kasační stížnosti odkladný účinek, fakticky bychom, s ohledem na krátkou dobu zbývající do stanoveného termínu místního referenda pravomocně vyhlášeného krajským soudem, nenapravitelně znemožnili jeho konání, aniž je v tuto chvíli zřejmé, zda kasační stížnost je, či není důvodná," uvedl soudce zpravodaj Tomáš Langášek.

Správní soud si je podle Dostálové vědom nutnosti rychlého verdiktu o samotné stížnosti. K dnešku ale nemohl kvalifikovaně a zodpovědně rozhodnout. Věc má prioritu, není však jisté, že verdikt padne ještě před 10. říjnem, kdy začínají komunální volby.

Další jednání volebního senátu se uskuteční příští týden ve čtvrtek. Nelze však předvídat, zdali už bude rozhodnuto, uvedla Dostálová.

Magistrát: referendum bude stát 2 miliony

Ústecký magistrát argumentoval mimo jiné tím, že referendum má stát kolem dvou milionů korun. Část peněz přitom musí magistrát i obvodní radnice vynaložit už teď, když není jasné, jak NSS rozhodne o stížnosti samotné.

V kterých městech podepisují petice za referenda

Ústí nad Labem

Olomouc

Znojmo

Zlín

Holešov

Ostrava

Praha 1

Praha 7

Plzeň

Litoměřice

Štětí

Lovosice

Neratovice

Karlovy Vary

Hodonín

"Referendum musí mít svou vlastní volební místnost. A protože se má konat s volbami, neměli jsme dostatek uren a plent. Museli jsme je objednat už teď, jinak by je dodavatel nestihl do voleb dodat," vysvětlil Tvrdík s tím, že za plenty a urny radnice zaplatí asi 120 tisíc korun.

Obvodní radnice navíc podle Tvrdíka shánějí členy do okrskových volebních komisí. Kvůli referendu se bude muset mimořádně sejít i městské zastupitelstvo. Zastupitelé se referendem doteď vůbec nezabývali, a nestanovili tak mimo jiné ani výši odměn pro členy komisí. Kdy se zastupitelstvo sejde, ale radnice neřekla.

Rozhodl soud

Město původně návrhu na vyhlášení referenda nevyhovělo. Ústecký krajský soud se však usnesl, že návrh na konání hlasování je dostatečný. Úředníkům vytkl to, že nedostatečně zdůvodnili vyškrtání některých podpisů.

Aktivisté sesbírali ve dvou vlnách 10 271 podpisů. Podle zástupců města je jich platných jen 6818. Důvodem k vyřazení jmen na podpisových arších bylo například to, že lidé neměli trvalý pobyt na území města, nedosáhli 18 let, případně byly údaje nečitelné či neúplné. U 198 podpisů objevili úředníci duplicitu. Podle iniciátorů referenda byli úředníci příliš přísní.

Podle vyhlášky, která v Ústí nad Labem platí od roku 2007, je provoz automatů a videoterminálů povolen na víc než stovce míst. Město má v posledních letech z hazardu 50 až 70 milionů korun ročně.

 

Právě se děje

Další zprávy