Kraj rozdělil miliony, tečou k firmám členů ČSSD a ODS

Radek Nohl Radek Nohl
22. 10. 2012 12:20
Ústecký kraj těsně před volbami rozhodoval o zakázkách za bezmála čtvrt miliardy
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Ústí nad Labem - Vedení Ústeckého kraje rozhodlo doslova na poslední chvíli o stavebních zakázkách v objemu bezmála čtvrt miliardy korun.

Jen několik dní před krajskými volbami totiž rada, ve které v uplynulých čtyřech letech seděli zástupci ČSSD a ODS, odsouhlasila, že firmy, v níž figurují jejich spolustraníci, dostanou miliony. 

Veřejné peníze přitečou třeba k firmě, která patří členům mostecké sociální nebo občanské demokracie či ke společnosti, v níž sedí manželka odsouzeného exsenátora a vlivného severočeského podnikatele Alexandra Nováka.

Kraj jakékoliv obcházení zákona odmítá. Na severu Čech však nejde o ojedinělý trend.

Ze seznamu stavebních zakázek, které Ústecký kraj za čtyři roky rozdělil, vyplývá, že firmy, které mají ve svých řadách podnikatele se stranickou knížkou, vyhrávaly veřejné soutěže poměrně často.

Člen ČSSD opraví školu... 

Radní Ústeckého kraje nyní jednali o zakázkách v objemu 230 milionů korun. V některých případech hejtmanství vyhlásilo vítěze soutěží, v dalších rozhodlo o podepsání dodatků k již platným smlouvám.

Kdo se podílel na největších krajských zakázkách?
Autor fotografie: Ludvík Hradilek

Kdo se podílel na největších krajských zakázkách?

  • EDS Holding 1,322 miliardy
  • Herkul 1,135 miliardy
  • VHS 960 milionů
  • Viamont DSP 318 milionů
  • Swietelsky 221 milionů
  • RRR spol. 206 milionů
  • Rekultivace Ústí nad Labem 163 milionů
  • North stav 142 milionů
  • Joel 141 milionů
  • Istar 137 milionů
  • Stavby holding 135 milionů
  • Zempra DC 109 milionů
  • SMP CZ 103 milionů
  • Severočeská stavební 98 milionů
Zdroj: www.isvzus.cz

Politici z řad ODS a ČSSD potvrdili třeba to, že společnosti AMP Chomutov (členkou představenstva je manželka Alexandra Nováka Eva a předsedou pak Vladimír Čermák, který je společně s bývalým senátorem akcionářem ve firmě Talwin) dá kraj další peníze na opravu gymnázia v Bílině.

Cena za rekonstrukci se také díky tomu již vyšplhala ze 16,5 na 20,5 milionu korun.

U dalších zakázek v objemu 45 milionů korun je pak firma Allkon, v níž figuruje Antonín Hurt (radní ČSSD v Meziboří) a bratr sociálního demokrata Víta Janouškovce, Karel. Dříve na ni měl vazbu i Kamil Havelka, který je místopředsedou ČSSD v Litvínově.

... A člen ODS muzeum

Okna v mosteckém muzeu za 17,6 milionu korun pak vymění firma Metall Quatro, jejímž společníkem je Milan Karfík, člen místní ODS.

"To určitě nemá a nemělo souvislost s tímto ani žádným jiným výběrovým řízením," odpověděl Karfík na to, zda mohlo mít jeho členství v Občanské demokratické straně nějaký vliv na vítězství v soutěži.

Navíc podle jeho slov firma již řadu let žádnou zakázku od kraje nedostala. "Naše soutěžní cena byla na hranici nákladové ceny, o čemž svědčí i velký cenový rozptyl ostatních firem," vysvětluje Karfík.

Největší objem peněz ale připadl ústecké firmě Insky, která je rovněž součástí sdružení EDS Holding (nově přejmenované na Salema Construction). To podle dostupných informací patří členovi ústecké ODS Zdeňku Pejšovi.

Krajská rada přidělila firmě Insky na poslední chvíli čtyři zakázky za bezmála 60 milionů korun.  

Kraj: Vše je podle zákona

Když se chtěl deník Aktuálně.cz zeptat hejtmanky Jany Vaňhové (ČSSD) na detaily k těmto zakázkám, pouze řekla, že má vše na starosti radní ODS René Budjač a pak telefon zavěsila. Budjač však mobil několik dní nebral a nereagoval ani na SMS.

Mluvčí kraje Zdeněk Rytíř k tomu poté jen uvedl, že veškerá zadávací a výběrová řízení proběhla v souladu s legislativou. 

Ústecký kraj během čtyř let přitom rozdělil stavební zakázky v objemu 4,4 miliard korun. A mezi největšími příjemci (seznam v infoboxu) opět figuruje řada společností, v níž jsou členové ODS nebo ČSSD.

Soused politika inkasuje stamiliony

V případě firmy Herkul se spekuluje o tom, že její majitel Vladimír Repáč spolupracoval s Pavlem Koudou

Pavel Kouda a Kamil Havelka.
Pavel Kouda a Kamil Havelka. | Foto: Ludvík Hradilek

Ten přitom musel křeslo náměstka ústecké hejtmanky opustit poté, co ho policie kvůli machinacím s evropskými dotacemi zadržela a soud ho poté poslal do vazby. 

Jedinou indicií zmíněné spolupráce však nyní je, že Kouda s Repáčem mají domy jen několik set metrů vedle sebe. Kromě nich bydlí v atraktivní mostecké lokalitě také místní členové ODS.

"Veškeré zakázky pro zákazníka Ústecký kraj jsme realizovali vždy a pouze na základě úspěchu ve výběrových řízeních vyhlašovaných dle zákona o veřejných zakázkách," odmítá veškeré spekulace místopředseda představenstva Herkul Radovan Dušek.

Hejtmanky stavební parcela

Další příběh před několika dny popsal deník Insider. Týká se firmy RRR spol. Ta podle registru veřejných zakázek přitom před vstupem ČSSD na hejtmanství žádnou zakázku nezískala.

Většinový podíl ve firmě vlastní Vlastimil Rindoš, který je člen ČSSD. Až do října roku 2011 v ní držel podíl i další sociální demokrat Pavel Umlauf.

Stavební parcela Jany Vaňhové.
Stavební parcela Jany Vaňhové. | Foto: Radek Nohl

Oba navíc byli zastupiteli v Chomutově v době, kdy tu Vaňhová figurovala na postu náměstkyně primátorky.

Insider před několika dny upozornil na to, že současná ústecká hejtmanka koupila v roce 2010 stavební parcelu od sdružení, jehož členem byl právě Umlauf. 

Za tisíc metrů čtverečních zaplatila 280 tisíc korun. Což znamená, že ji metr čtvereční přišel na 280 korun.

Podle smlouvy, kterou má Insider k dispozici, pak musela prodávajícímu uhradit dalších 450 tisíc, na stavbu infrastruktury. Vaňhová však odmítla, že by získala nějakou výhodu nebo se dostala do střetu zájmů.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory na krajské volby pište zde.

 

Právě se děje

Další zprávy