Nejméně spravedlivý hejtman? Hejtmanka. Jana Vaňhová

Insider
2. 10. 2012 14:10
Necelé dva týdny před volbami přinesl večerník Insider volební speciál
Foto: Aktuálně.cz

Do krajských voleb zbývá pouhých deset dní a deník Insider přinesl volební speciál.

Počínaje pondělní čtvrtou hodinou odpolední si můžete za symbolických 9 korun koupit číslo věnované textům o minulé čtyřleté vládě hejtmanů sociální demokracie, která kraje po takzvané oranžové tsunami zcela ovládla. Osm ze třinácti hejtmanů totiž obhajuje mandát a další dva nynější lídři ČSSD byli jako radní v krajské vládě.

Ze stovek až tisíců údajů jsme spočítali, kdo z hejtmanů vládl nejlépe a co z toho lze vyvodit pro první čtyři roky levicové vlády v regionech.

Insider se dále probral přehledem, kolik investic z evropských zdrojů mohly utratit radnice velkých měst (rozhodují o tom krajští úředníci), a zjistil, že hejtmani "sociální spravedlnosti" rozdělovali peníze podle stranické knížky. Mnozí posílali peníze hlavně tam, kam to hejtmanovo srdce z nějakého důvodu táhne.

Jako nejméně spravedlivá se ukázala ústecká hejtmanka Jana Vaňhová. Do svého domovského města Chomutova poslala 860 milionů, do stejně velkých Teplic či většího Mostu však ani korunu.

Detailně jsme prostudovali, jak se ve Středočeském kraji rozdělovaly zakázky za Bendla a Ratha a přinášíme také pět příběhů hejtmanů, kteří mají ve věcech svého majetku co vysvětlovat.

Vydání doplňujeme insiderovským pohledem sociologa Jana Hartla na to, k jakému výsledku podle průzkumů a nálad voličů volby směřují.

V pravidelné meteorologické rubrice Insideru naznačíme i to, zda se po dvou volebních dnech 12. a 13. října nad Českou republikou zatáhne, nebo vyčasí.

Přejeme příjemné počtení.

Insider je český zpravodajský večerník od tvůrců Aktuálně.cz. Pátrá po tom, co se děje za kulisami zpráv. Vychází každý všední den odpoledne, jeho obsah je původní a není zdarma.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy