reklama
 
 

Odbory ustupují od blokády, chystají se na Kalouska

13. 6. 2011
Ministr Kalousek o víkendu odbory navedl, aby se při blokádě zaměřili na jeho osobu

Praha - Odbory ustupují od svého úmyslu zablokovat dopravní tepny v Praze.

Ve čtvrtek by se sešlost horníků a zemědělců v ulicích metropole, kterou odborářští předáci ještě o víkendu nazývali živelnou blokádou, mohla "překvalifikovat" na ohlášený pochod.

Odboráři plánují, že by se mohli sejít před ministerstvem financí, kde úřaduje Miroslav Kalousek. Tedy muž, který odborům pondělní stávku překazil.

"V Evropě jsou sice blokády normální, ale zvažujeme, že místo blokády proběhne ve čtvrtek pochod Prahou," řekl v pondělí Aktuálně.cz šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. "Vnímáme obavu veřejnosti z blokády," dodal.

Navzdory původním vyjádřením se odbory zřejmě podřídí také shromažďovacímu zákonu, kterému obdobné akce podléhají.

Na Kalouska!

"Vzhledem k tomu, že nás pan ministr Kalousek vyzval, abychom případně zablokovali jeho, zvažujeme možnost sejít se například před ministerstvem financí," uvedl dále Dufek. A připomněl akci zaměstnanců dřevařských a lesnických firem, kteří před lety demonstrovali před ministerstvem zemědělství, které tehdy vedl Jaroslav Palas (ČSSD).

Odbory teď mají na nahlášení akce 48 hodin. Dufek dále uvedl, že nemůže zaručit, že se případné ohlášené shromáždění nezvrtne v blokádu ochromující silniční dopravu v Praze.

Ministr Kalousek skutečně v neděli odbory navedl, aby se při blokádě zaměřili na jeho osobu.

"Víte, kdybyste mi zablokoval i dům v Bechyni, abych nesměl ani dovnitř ani ven, tak bych tomu rozuměl. Jsem ministr financí, který ty návrhy předkládá ve vládě. Ale že blokujete naprosto nevinné lidi, kteří s tím nic nemají společného, to já prostě nedokážu pochopit," řekl Kalousek v České televizi.

Další se připojí

Dopravce, zemědělce a horníky pravděpodobně podpoří i další odborářské skupiny.

"Podle ohlasů z regionů jsou odboráři z kovoprůmyslu připraveni 'jít na nádraží a stávku tam podpořit'," uvedl šéf odborového svazu KOVO Josef Středula. KOVO je nejsilnější odborový svaz v zemi, má organizace v tisícovce firem. Nevyloučil symbolické, ani skutečné přerušení práce.

Vyjádřit podporu stávce chtějí také školské odbory. "Uvažujeme i o tom, že bychom zaměstnance škol vyzvali, aby na nějakou symbolickou dobu přerušili práci," řekla ČTK místopředsedkyně školských odborů Markéta Vondráčková.

Podle ní odborový svaz do škol teď pošle letáky. Podporu protestu proti vládním reformám školy mohou vyjádřit i tím, že je vyvěsí.

Léčka na vládě

Největší napětí teď ale skutečně panuje mezi odbory a Miroslavem Kalouskem, znásobily ho sobotní události, kdy odborářští předáci dorazili na vládu v přesvědčení, že budou s premiérem a ministry o stávce a dalších tématech jednat. Místo toho je ale zaskočila justiční stráž, která jim předala předběžné opatření k zákazu stávky Městského soudu v Praze.

Návrh podalo právě ministerstvo financí.

Kalousek pak také odbory varoval před blokádami a živelnými akcemi, ty jsou podle jeho slov protiprávní.

"Blokády nejsou stávka. Blokády jsou mimo právo a vy ty blokády organizujete. Vláda České republiky je prostě povinna bránit občany před nátlakovými akcemi, které jsou proti právu a my nejsme oprávněni nekonat," řekl také Kalousek.

autor: Tereza Šídlová | 13. 6. 2011

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama