Nový plán: Praha ubytuje bezdomovce na okraji města

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
10. 1. 2012 15:05
Projděte si seznam míst, kde by mohla ještě tuto zimu vyrůst hala pro bezdomovce
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nafukovací hala pro bezdomovce s největší pravděpodobností nebude stát v centru Prahy.

Ačkoli původně magistrát uvažoval například o Rohanském ostrově, nyní hledá prostory spíše v okrajových částech města.

Ve hře je 15 lokalit, mezi nimi například Vysočany, Chodov, Holešovice nebo Hrdlořezy. Některé pozemky patří magistrátu, vhodná místa ale nabízejí i soukromé subjekty.

"V současné době vhodnost těchto lokalit prověřujeme a v souvislosti s tím zjišťujeme i výši nákladů na realizaci tohoto projektu. Podle výhodnosti podmínek jednotlivých lokalit se pak budeme rozhodovat," popisoval náměstek primátora pro sociální oblast Ivan Kabický.

Na kraji Prahy má hala podle magistrátu vyrůst proto, aby rozšířila síť stávajících zařízení a byla dostupná také pro bezdomovce z míst vzdálenějších od centra města.

Radnice protestovaly

Původně přitom Praha zvažovala třeba Rohanský ostrov v Praze 8 nebo Letnou, Štvanici či Výstaviště.

"Tento koncept jsme opustili. V okolí je například loď Hermes nebo centrum Armády spásy," uvedl Kabický.

Seznam lokalit

 • Hrdlořezy
 • Krč
 • Kunratice
 • Chodov (2x)
 • Karlín
 • Holešovice
 • Jinonice
 • Kyje
 • Libeň
 • Motol
 • Štěrboholy
 • Letňany
 • Radotín
 • Vysočany

Roli v tomto rozhodnutí mohl hrát ale také zamítavý postoj městských částí. Praha 8 a Praha 7 se vyjádřily v tom smyslu, že o ubytování bezdomovců na svém území nestojí.

Sedmá městská část právě z toho důvodu, že už na svém území zařízení pro lidi bez domova má.

"Praha 7 se dlouhodobě potýká s problematikou kumulace lidí bez domova, k níž na našem území dochází s ohledem na umístění zařízení typu Armáda spásy v Holešovicích či loď Hermes kotvící u Štefánikova mostu," uvedl mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Praha 8 protestovala proti podobnému využití Rohanského ostrova už vloni. "Tato lokalita, která se nachází nedaleko Palmovky a sídliště Invalidovna, je pro uvedený účel naprosto nevhodná," uvedla mluvčí Prahy 8 Radka Wallace.

Zatím se neví, kdy a jestli vůbec se hala bude stavět. Praha ji chce využít jen v případě velkých mrazů. "Ukazuje se, že za normálních klimatických podmínek Praha disponuje dostatečnou kapacitou míst. I naše příspěvkové a neziskové organizace, které monitorujeme, potvrzují, že mají stále dostatek volných míst," dodal Kabický.

"Pokud budou vyhlášena krizová opatření a budou mrazy pod mínus deset stupňů více než tři dny za sebou s prognózou setrvalejšího stavu, pak nebudeme váhat," uvedl Kabický s tím, že v případě zvýšení teplot bude hala opět uzavřena.

Její provoz totiž nebude levná záležitost. Za měsíční fungování město zaplatí 1 328 000 korun. Jenom postavení haly a její následná demontáž bude stát půl milionu korun, vybavení haly pak dalších 699 tisíc korun.

Hlavnímu městu halu věnoval jablonecký podnikatel. V této hale na ploše zhruba 800 čtverečních metrů může nocovat až 120 lidí bez domova. Praha ji hodlá využívat i v rámci integrovaného záchranného systému města.

Fotoreportáž ze života na ulici, podívejte se:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy