Hala pro bezdomovce nebude, Praha hledá jiné řešení

ČTK ČTK
27. 1. 2012 17:50
V Praze chybí několik stovek lůžek pro bezdomovce, varianta nafukovací haly padla
Bezdomovec - ilustrační foto
Bezdomovec - ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - V období mrazů mohla vyřešit problémy bezdomovců, nakonec ale nafukovací hala v Praze stát nebude.

Podle primátora Bohuslava Svobody hlavní město od původního plánu odstoupilo a raději vyčlení z rozpočtu 25 milionů korun na novou ubytovnu.

Magistrát začal podle České televize vyjednávat o pomoci i s kláštery.

V metropoli žije zhruba 4000 lidí bez domova a podle odhadů Armády spásy pro ně nyní chybí 200 až 300 lůžek. Podle Svobody by ale byl provoz nafukovací haly pro 120 lidí příliš nákladný a záměr měl i některé další otazníky.

"Bezdomovci nejsou lidé úplně ukáznění, a kdyby v nafukovací hale vznikl požár, riziko ztrát na životech by bylo obrovské," konstatoval Svoboda.

V minulosti magistrát poskytoval lidem azyl v provizorním stanovém městečku na Letné. Poslední zimu chtělo hlavní město postavit stany na Rohanském ostrově. Záměr ale překazila rada Prahy 8, která ho neodsouhlasila.

Potřební ale mají mít letos opět k dispozici služby denního centra na lodi Hermes a služby zdravotních ošetřoven. Pracovníci pražského centra sociálních služeb mají také rozvážet polévku, čaj a teplé oblečení.

Před letošní zimou magistrát avizoval, že vypsal výběrové řízení na zajištění potřebného počtu lůžek. Zároveň pro další roky připravuje koncepci bezdomovectví.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy