Žižkovskou Kliniku napadli neznámí útočníci. Policie hledá dvacítku maskovaných osob

Přenos skončil
Německé hnutí Pegida, které odmítá uprchlíky, svolalo na sobotu protesty do několika evropských měst včetně Prahy. Napříč Evropou se demonstrovalo roti islamizaci, migraci a Evropské unii. Proti odpůrcům islámu stáli zastánci uprchlíků.
Policie v Praze. Ilustrační foto.
Policie v Praze. Ilustrační foto. | Foto: ČTK
Přenos skončil
23:30

Český premiér Bohuslav Sobotka odsoudil žhářský útok na žižkovskou Kliniku.

22:48

Přívrženci Pegidy (a Donalda Trumpa) v Anglii.

22:40

Pegida v polské Varšavě.

22:34

Trocha "klinické" poezie...

22:30

Video z demonstrace v Calais.

22:25

"Vnímáme jednoznačnou spojitost mezi tímto násilím a agresivními náladami, které již dlouhou dobu probouzejí ve společnosti islamofobové a xenofobní politici," píší aktivisté z Kliniky. 

22:23

"V budově se v té chvíli nacházelo přes dvacet osob, kameny létaly i do místnosti s lidmi. Jeden člověk utrpěl zranění hlavy a byl odvezen do nemocnice. Několik lidí se nadýchalo kouře," pokračuje prohlášení Autonomního centra Klinika na Žižkově.

22:22

Aktivisté z Kliniky vydali prohlášení, v němž se vyjadřují k dnešnímu večernímu útoku na Žižkově.

"Vše nasvědčuje tomu, že to byla stejná skupina, která napadla dlažebními kostkami a tyčemi demonstraci Solidarita bez hranic a později lidi na Hlavním nádraží," píší. "K útoku došlo zhruba půl hodiny poté, co tato skupina u Hlavního nádraží nasedla na tramvaj směr Žižkov. Na žižkovského souseda, který si všiml jejich útoku, křičeli: 'Drž hubu, ty Arabe'. Na Autonomní sociální centrum Klinika zaútočili kameny a světlicemi, které zapálily část kavárny."

22:07

Irská odnož Pegidy uspořádala demonstraci v Dublinu, kam přijeli i její odpůrci. Skupina protidemonstrantů v centru města krátce pronásledovala ulicemi města několik údajných příznivců Pegidy, do chaotické situace ale brzy zasáhla policie, která zjednala pořádek. Z Dublinu bylo hlášeno také několik potyček mezi demonstranty a policií, zraněno bylo několik lidí, mimo jiné i kameraman irské televize RTÉ.

22:02

V dánské Kodani protestovala v ulicích asi stovka sympatizantů protiislámského hnutí For Frihed (Za svobodu), které patří k dánské větvi Pegidy. Několik demonstrantů z tohoto tábora i jejich odpůrců vyvolávalo potyčky, proto proti nim dánská policie zasáhla. Zadrženo bylo podle stanice TV2 pět lidí.

22:00

Na pražské Parukářce se má v neděli 7. února od 15 hodin konat demonstrace na podporu žižkovské Kliniky, píší aktivisté na Facebooku.

21:40

Město Calais Evropa spojuje zejména s uprchlickým táborem zvaným Džungle. Podívejte se, jak vypadá.

21:30

Proti islamizaci se dnes demonstrovalo i ve Francii. V Calais se - přes zákaz francouzských úřadů - sešlo na 150 demonstrantů, část z nich se pak střetla s policií. Policie použila slzný plyn a zadržela asi dvacet lidí. Další demonstrace se konala v Montpellier na jihu země.

Demonstranti, které do Calais svolala francouzská obdoba německého protiislámského hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), se sešli u místního nádraží. Dav skandoval hesla jako "My jsme tady doma" či "Novinářští kolaboranti" a zazpíval francouzskou hymnu.

21:10

Situace kolem Kliniky ještě jednou.

21:05

Jak to vypadalo u žižkovské Kliniky...

21:00

Tweet Jindřicha Šídla ke Klinice.

20:55

Co je žižkovská Klinika? Původně budova na pražském Žižkově, kde přebývali bezdomovci a narkomani. V prosinci 2014 ji aktivisté nelegálně obsadili a vyklidili od odpadků.

Centrum začalo provizorně fungovat, policie ale aktivisty násilně vyvedla. Budova bývalé polikliniky měla být převedena na Generální inspekci bezpečnostních sborů, která tam chtěla přestěhovat své sídlo.

Loni prázdný objekt iniciativě Klinika propůjčil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Bezplatná výpůjčka končí letos v březnu. Klinika nabízí koncerty, výuku cizích jazyků, promítání či přednášky.

Organizuje se tam také sbírka na pomoc uprchlíkům.

20:48

Policie incident na Klinice potvrdila.

"Okolo půl osmé večer vyjížděli policisté do ulice Jeseniova k objektu bývalé kliniky k požáru. V této souvislosti policisté nyní pátrají po zhruba dvacetičlenné skupině maskovaných osob, které po předchozím konfliktu do objektu vhodily několik zápalných lahví. V této souvislosti byla zraněna jedna osoba. Na místo dorazili i hasiči," uvedla mluvčí pražských policistů Iveta Martínková.

20:27 Logo Ne rasismu

Jeden ze svědků Aktuálně.cz popsal, že do oken začaly létat kameny, načež se napadení snažili zabarikádovat deskami.

"Přiletěla i zápalná lahev, museli jsme hasit oheň v přízemí. Nevíme, kdo útočil, kvůli tmě a kouři jsme nic neviděli," uvedl. Na místě byl údajně i jeden zraněný s rozbitou hlavou, záchranáři jej ošetřili.

20:25 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Násilnosti se v sobotu odehrály i na pražském Žižkově. "Žižkovské sociální centrum Klinika, kam se po demonstracích stáhla asi dvacítka antifašistů, napadla podobně velká skupina neznámých útočníků. Ti poté utekli, policisté nyní na místě vyslýchají svědky," hlásí reportérka Adéla Skoupá.

20:08

Na demonstraci Pegidy v Drážďanech přišlo až 8000 lidí. Pořadatelé ale očekávali skoro dvakrát tolik.

18:55

Situace na Mánesově mostě se uklidnila, lidé se rozcházejí, metro už zase staví i na Malostranské.

18:50

Podívejte se, jak dnešní demonstrace v Praze viděl Filip Horký z DVTV.

Je to neozbrojená invaze, hřímal Konvička. Centrum Prahy ovládly pro- i protiuprchlické demonstrace

demo islám
4:25
Sobotní odpoledne v centru hlavního města patřilo demonstrantům. Sešli se příznivci přijímání uprchlíků, ale i jejich názoroví oponenti. | Video: Filip Horký
18:28

Zavřená je stanice metra Malostranská i Mánesův most.

18:14

Odpůrci uprchlíků zpívají lidovky.

18:00 Logo Islám v ČR nechceme

Na Mánesově mostě proti sobě stojí příznivci a odpůrci imigrantů, oddělují je těžkooděnci. Demonstranti se vzájemně častují pokřiky "Sluníčka jsou fašisti" a "Solidarita".

Policie na mostě od sebe skupiny postupně odsouvá. Skupinka demonstrantů, kteří skandují proti uprchlíkům, čítá zhruba 50 lidí. Lidí, kteří demonstrují za solidaritu s uprchlíky, je podle odhadu ČTK sto.

17:58 Logo Islám v ČR nechceme

Na Mánesově mostě těžkooděnci mezi demonstranty vytvářejí bezpečnostní zónu.

17:55

Těžkooděnci na Mánesově mostě.

17:38

Demisi vlády, předčasné volby, referendum o vystoupení z Evropské unie či nulovou toleranci vůči imigrantům požadovali řečníci na dnešní demonstraci na podporu politického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). V dolní části Václavského náměstí v Praze se na akci sešlo podle policie přibližně 1200 lidí, organizátoři hovoří o více než dvojnásobku. Na pokojné akci bez incidentů vystoupili také herec Ivan Vyskočil, rockový zpěvák Aleš Brichta a písničkář Pepa Nos.

17:32

"Přišli jsme podpořit premiéra v jeho politice, která je proti vlně populistické xenofobie. Také reagujeme na nenávistné demonstrace, které se dnes v Praze konají," uvedl Tomasz Peszynski, jeden z organizátorů demonstrace nazvané Demonstrace Sluníčkem a kávou proti xenofobii a kalašnikovu.

17:31

Na demonstraci na podporu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi se nedaleko Úřadu vlády sešlo 60 až 80 lidí. Další desítky se údajně nemohli akce zúčastnit, protože policie odřízla přístup před Strakovu akademii z Klárova kvůli možnému střetu s jinou skupinou demonstrantů, kteří protestovali proti imigrační politice kabinetu.

17:30 ilustrační foto.

Policie uzavřela kvůli demonstrantům prostor kolem Úřadu vlády.

17:10

V centru Varšavy demonstrovalo proti přistěhovalcům asi 2000 lidí. Na nedaleké manifestaci antifašistů a stoupenců liberální migrační politiky se jich sešla zhruba stovka. Podle listu Gazeta Wyborcza se ze středu města ozývalo skandování "Pláče Anglie, pláče Francie, takto končí tolerance". Policie zasahovat nemusela.

17:05

Demonstranti na Hradčanském náměstí se rozcházejí. Další zastávka: Úřad vlády.

17:00

Protiislámský protest v Amsterodamu provázely střety s policií, několik lidí bylo zadrženo. Informovala o tom agentura AP s tím, že náměstí, kde se protest konal, bylo kvůli nálezu podezřelého balíčku vyklizeno.

16:45

Potyčky s policií v Praze objektivem DVTV.

16:41

Jen desítky lidí, podle některých odhadů dvě stovky osob, přišly dnes do Bratislavy na demonstraci proti islamizaci Evropy. Řečníci - včetně místopředsedkyně českého Bloku proti islámu Jany Volfové - kritizovali příchod migrantů do Evropy.

"Kdo potřebuje opravdu azyl, tak může přijít do prvního místa bezpečného území, a to určitě není Slovensko ani Česká republika. Hordy mladých, které se sem (do Evropy) valí, azyl nepotřebují. Jdou sem jako invazní armáda. Invazní armádu cizího státu opravdu nepotřebujeme," prohlásila z podia Volfová. Dodala, že je třeba vytvořit "silnou pevnost Evropa", která je podle ní tím, co může Evropu v souvislosti s migrační krizi zachránit.

16:35 Logo Islám v ČR nechceme

Policie na Hradčanském náměstí.

16:37

Nejméně 5000 lidí v Drážďanech demonstrovalo proti islamizaci Německa a  příchodu uprchlíků. Na akci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) vystoupil i poslanec Úsvitu Marek Černoch.

Před demonstrací Pegidy se v saské metropoli konal i pochod proti nacismu, jehož se zúčastnily stovky lidí. Konflikty mezi oběma skupinami nejsou hlášeny.

16:21 ilustrační foto.

Policisté na Hradčanském náměstí zkontrolovali několik lidí, zadrželi čtyři z nich. Jsou podezřelí ze spáchání přestupku, řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk. Neupřesnil, zda šlo o příznivce, či odpůrce migrace.

Foto: Ludvík Hradilek
16:20 Logo Islám v ČR nechceme

Předseda Úsvitu Miroslav Lidinský v telemostu z pražské demonstrace do ostatních evropských měst uvedl, že česká vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) kolaboruje s německou kancléřkou Merkelovou. "Brusel je nám na nic, my chceme ochranu hranic," skandovalo náměstí. Účastníci protestu pískali na adresu ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) či ombudsmanky Anny Šabatové.

16:15 Logo Islám v ČR nechceme

Předseda Bloku proti islámu Martin Konvička označil podporovatele migrantů za kolaboranty. Kritizoval české i evropské politiky, největší pískot davu na Hradčanském náměstí zazněl u jména německé kancléřky Angely Merkelové. "To, čemu se říká migrační krize, je neozbrojená invaze statisíců mladých mužů, o kterých nic nevíme. Jako celek představují rezervoár pro fanatické džihádisty a obrovské civilizační ohrožení nás všech," prohlásil Konvička.

16:10 Logo Islám v ČR nechceme

Na hlavní demonstraci proti islámu, kterou svolal Blok proti islámu a hnutí Úsvit, řečníci v projevech kritizují zastánce uprchlíků, české i evropské politiky.

Foto: Ludvík Hradilek
15:50 Evropa beze strachu logo

Mladí Zelení vítají uprchlíky.

15:48 Logo Islám v ČR nechceme

Fotografie Ludvíka Hradilka z Hradčanského náměstí.

Foto: Ludvík Hradilek
15:47 Logo Islám v ČR nechceme

Fotografie Ludvíka Hradilka z Hradčanského náměstí.

Foto: Ludvík Hradilek
15:46 Logo Islám v ČR nechceme

Fotografie Ludvíka Hradilka z Hradčanského náměstí.

Foto: Ludvík Hradilek
15:45 ilustrační foto.

Policisté už v Praze zkontrolovali několik podezřelých lidí, na Hradčanském náměstí zatím ale nikoho nezadrželi. Už před zahájením demonstrace odkláněli turisty od Pražského hradu.

15:30 Logo Islám v ČR nechceme

Video z Hradčanského náměstí.

15:25 Logo Ne rasismu

Hradčany.

15:24 Logo Islám v ČR nechceme

Masaryk přihlíží...

15:22

Na Václavském náměstí proti radikálnímu islámu a migraci protestují od 14:00 hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Policie odhadla počet účastníků na 1200, organizátoři na 2000 až 3000 lidí. Vedle Okamury dorazil i senátor za Stranu práv občanů Jan Veleba.

15:21 Národní demokracie logo

Další incident řešili odpoledne policisté na Loretánském náměstí, kde během demonstrace proti islámu vytáhl jednadvacetiletý muž pistoli na poplašné náboje a vystřelil. Policisté ho ihned zadrželi, je podezřelý z trestného činu výtržnictví, řekl Daněk. Akci pořádala krajně pravicová Národní demokracie.

15:20 Logo Ne rasismu

Tady jsou detaily k incidentu na pražské Malé Straně: Na účastníky pochodu na podporu uprchlíků, kteří mířili k Pražskému hradu, zaútočila na rohu Thunovské a Zámecké ulice skupinka zhruba 20 až 25 odpůrců imigrace. Křičeli na sebe, začali házet kamení a lahve. Incident na Malé Straně trval několik minut, útočníci se po příjezdu policie dali na útěk. Nikdo nebyl zraněn ani zadržen, řekl ČTK pražský policejní mluvčí Jan Daněk.

15:15 Logo Ne rasismu

Ne konvičkovcům.

Foto: ČTK
15:08 Logo Islám v ČR nechceme

Na Hradčanském náměstí jsou tisíce odpůrců islámu v Česku. Proti nim stojí stovky lidí, kteří hájí opačný názor. "Policie s obtížemi udržuje volný vstup na náměstí," hlásí fotoreportér Aktuálně.cz

15:04

Video DVTV z Hradčanského náměstí.

15:00 Logo Ne rasismu

Příznivci a odpůrci uprchlíků se střetli v Thunovské ulici v Praze na Malé Straně. Házeli po sobě lahve, ozývali se dělbuchy. Podle zpravodajky ČTK trval incident pět až deset minut, policie se obě skupiny snažila oddělit.

14:52 Logo Ne rasismu

Průvod se zastavil.

14:46 Logo Ne rasismu

Průvod k Hradu - iniciativa Ne rasismu.

14:45 Logo Ne rasismu

"Létají první dlažební kostky."

14:45 Logo Islám v ČR nechceme

Na Hradčanském náměstí je několik set lidí, odpůrců islámu. Tábory "pro" a "proti" uprchlíkům dělí zhruba 300 metrů. "Hromadí se tu turisti, nemohou do Hradu," hlásí fotoreportér Ludvik Hradilek.

14:37 Logo Ne rasismu

Malostranské náměstí v Praze.

14:29 Logo Ne rasismu

Před začátkem pochodu z Malostranského náměstí.

14:26 Logo Ne rasismu

Pohled na pražskou Malou Stranu.

14:25 Logo Ne rasismu

Video od reportérky Aktuálně.cz.

14:25

Demonstruje se i mimo Evropu. V australské metropoli protestovalo proti rozpínavosti islámu asi 400 lidí. Organizátoři mimo jiné tvrdili, že Německo čelí přistěhovaleckému džihádu, tedy muslimské svaté válce, uvedl portál bavorské rozhlasové stanice BR. Proti odpůrcům islámu demonstrovalo 40 příznivců levice, k žádným násilným střetům nedošlo.

14:23 Národní demokracie logo

Počet účastníků pražské demonstrace Národní demokracie policisté odhadli na 500. V čele pochodu z Vítězného náměstí šel předseda strany Adam B. Bartoš. Účastníci cestou skandovali hesla, například Svobodu vám nedáme, Nic než národ nebo 'Multikulti' nechceme.

14:21 Národní demokracie logo

V Brně nesou lidé transparenty s nápisy: "Merkelová + Juncker = bezdětní hrobníci Evropy," ale také "Sobotka na školení do Austrálie a fofrem" nebo "To vám naši potomci neodpustí."

Další transparent hlásá, že "V jednotě je síla, v rámci V4 to dáme. Praha, Bratislava, Budapešť a Varšava."

14:20 Národní demokracie logo

Zhruba 500 lidí se sešlo na náměstí Svobody v Brně na demonstraci proti islámu, kterou pořádá spolek Nechceme utečence v České republice, Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) a brněnská Národní demokracie. Cílem akce je upozornit na nebezpečí masově řízené migrace směrem do Evropy, řekl ČTK Erik Lamprecht, předseda Dělnické mládeže.

14:16

Přímý přenos z anglického Birminghamu.

14:13

Amsterodam demonstruje proti Pegidě... a pro uprchlíky.

 

14:07 Logo Ne rasismu

Tweet z Malostranského náměstí.

14:00

... a drážďanská demonstrace podruhé.

13:57

Protesty se nekonají jen v Praze, plné je i Divadelní náměstí v Drážďanech. Právě tady protiimigrantská Pegida vznikla. Tweet je z demonstrace proti Pegidě.

13:53

DVTV vysílá demonstrace v Praze živě.

13:50 Logo Ne rasismu

Do Prahy přijeli i lidé z Brna.

13:47 Evropa beze strachu logo

Lidí v průvodu z Pohořelce přibylo. "Tři stovky demonstrantů došly na Loretánské náměstí, kde je pódium a hraje hlasitá hudba. Heslo dne je 'Uprchlíci vítejte, náckové táhněte'," píše Ludvík Hradilek.

13:40 Evropa beze strachu logo

Pochod pro uprchlíky.

13:35 Logo Ne rasismu

Na Malé Straně jsou přípravy v plném proudu, tweetuje zpravodajka Aktuálně.cz Adéla Skoupá.

13:30 Evropa beze strachu logo

Fotografie z Pohořelce.

Foto: ČTK
13:30 Evropa beze strachu logo

Začala demonstrace na pražském Pohořelci. "Je tady asi tak 200 lidí," hlásí z místa fotoreportér Aktuálně.cz Ludvík Hradilek.

13:20 Národní demokracie logo

První protesty v Praze začínají. "Za Evropu bez EU!", pražské Vítězné náměstí po 13. hodině.

13:05

A přípravy na Hradčanském náměstí...

12:58

Jak to vypadá kolem Úřadu vlády?

12:58

Policistům zrušili volno...

12:50 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Kudy jezdí uprchlíci přes území Česka? Projděte si grafiku s aktuálními čísly.

12:45

Počet demonstrací, které němečtí pravicoví extremisté pořádají, podle nejnovější statistiky prudce vzrostl. V posledním čtvrtletí loňského roku se jich  v Německu konalo dvakrát více (208) než ve čtvrtletí předcházejícím (95).

12:45

Celoevropské demonstrace svolává protiislámské hnutí Pegida. Kromě Prahy vyjdou zastánci stejných idejí do ulic také v Drážďanech, Varšavě nebo Birminghamu.

V Německu svolává Pegida protesty téměř denně. Skoro pokaždé jsou namířeny proti uprchlíkům, kterých loni do země přišel více než milion.

 

Policejní auta oddělují účastníky pondělních demonstrací odpůrců a příznivců Pegidy v Drážďanech.
Policejní auta oddělují účastníky pondělních demonstrací odpůrců a příznivců Pegidy v Drážďanech. | Foto: Reuters
12:35

Plán sobotních demonstrací v Praze.

12:30 Národní demokracie logo

Další z pochodů - "Za Evropu bez EU!" - má směřovat ve 13 hodin z Vítězného náměstí a pořádá ho krajně pravicová Národní demokracie. Akce má být o hodinu později zakončena demonstrací na Loretánském náměstí.

12:30

Ve spodní části Václavského náměstí se mají ve 14 hodin sejít příznivci hnutí Svoboda a přímá demokracie, které loni v květnu vzniklo odštěpením od Úsvitu. Demonstrace podle pořadatelů míří také proti migraci a radikálnímu islámu. Hnutí také požaduje referendum o vystoupení z EU.

12:30 Evropa beze strachu logo

Další pochod z Pohořelce na Klárov s podtitulem Za Evropu beze strachu a nenávisti má na cestu vyrazit v 13:30. Jeho pořadatelé z iniciativy Proti projevům nenávisti chtějí zdůraznit myšlenku, že lidem v nouzi je správné pomáhat, a varují před fašizujícími vlnami v české společnosti.

12:30 Logo Ne rasismu

Opačný pohled na migraci se chystá vyjádřit iniciativa Ne rasismu! na akci nazvané Solidarita bez hranic. Její pochod má začínat i končit na Malostranském náměstí. I tato akce bude mít mezinárodní rozměr. Demonstrace především s antifašistickým poselstvím mají být ještě v Řecku, Dánsku, Finsku, Švédsku, Rakousku, Francii, Anglii a Nizozemsku.

12:30 Logo Islám v ČR nechceme

Tisíce lidí dnes chtějí v české metropoli protestovat proti islamizaci, migraci či Evropské unii. Zřejmě nejmasovější akcí bude demonstrace pořádaná od 15 hodin na Hradčanském náměstí Blokem proti islámu a hnutím Úsvit. Ta je součástí protestů organizovaných německým hnutím Pegida ve zhruba ve dvou desítkách zemí.

12:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobrý den z pražské redakce, odkud pro vás sledujeme sobotní demonstrace v Praze i Evropě.

Zuzana Kleknerová Adéla Skoupá Ludvík Hradilek Domácí ČTK Zuzana Kleknerová, Adéla Skoupá, Ludvík Hradilek, Domácí, ČTK
Aktualizováno 6. 2. 2016 23:47
 

Právě se děje

Další zprávy