reklama
 
 

Žižkovskou Kliniku napadli neznámí útočníci. Policie hledá dvacítku maskovaných osob

Aktualizováno 6. 2. 2016 23:47
reklama
Německé hnutí Pegida, které odmítá uprchlíky, svolalo na sobotu protesty do několika evropských měst včetně Prahy. Napříč Evropou se demonstrovalo roti islamizaci, migraci a Evropské unii. Proti odpůrcům islámu stáli zastánci uprchlíků.

Žižkovskou Kliniku napadli neznámí útočníci. Policie hledá dvacítku maskovaných osob

reklama
23:30

Český premiér Bohuslav Sobotka odsoudil žhářský útok na žižkovskou Kliniku.

22:48
Británie

Přívrženci Pegidy (a Donalda Trumpa) v Anglii.

22:40
Polsko

Pegida v polské Varšavě.

22:34

Trocha "klinické" poezie...

22:30
Francie

Video z demonstrace v Calais.

22:25

"Vnímáme jednoznačnou spojitost mezi tímto násilím a agresivními náladami, které již dlouhou dobu probouzejí ve společnosti islamofobové a xenofobní politici," píší aktivisté z Kliniky. 

22:23

"V budově se v té chvíli nacházelo přes dvacet osob, kameny létaly i do místnosti s lidmi. Jeden člověk utrpěl zranění hlavy a byl odvezen do nemocnice. Několik lidí se nadýchalo kouře," pokračuje prohlášení Autonomního centra Klinika na Žižkově.

22:22

Aktivisté z Kliniky vydali prohlášení, v němž se vyjadřují k dnešnímu večernímu útoku na Žižkově.

"Vše nasvědčuje tomu, že to byla stejná skupina, která napadla dlažebními kostkami a tyčemi demonstraci Solidarita bez hranic a později lidi na Hlavním nádraží," píší. "K útoku došlo zhruba půl hodiny poté, co tato skupina u Hlavního nádraží nasedla na tramvaj směr Žižkov. Na žižkovského souseda, který si všiml jejich útoku, křičeli: 'Drž hubu, ty Arabe'. Na Autonomní sociální centrum Klinika zaútočili kameny a světlicemi, které zapálily část kavárny."

22:07
Irsko

Irská odnož Pegidy uspořádala demonstraci v Dublinu, kam přijeli i její odpůrci. Skupina protidemonstrantů v centru města krátce pronásledovala ulicemi města několik údajných příznivců Pegidy, do chaotické situace ale brzy zasáhla policie, která zjednala pořádek. Z Dublinu bylo hlášeno také několik potyček mezi demonstranty a policií, zraněno bylo několik lidí, mimo jiné i kameraman irské televize RTÉ.

22:02
Dánsko

V dánské Kodani protestovala v ulicích asi stovka sympatizantů protiislámského hnutí For Frihed (Za svobodu), které patří k dánské větvi Pegidy. Několik demonstrantů z tohoto tábora i jejich odpůrců vyvolávalo potyčky, proto proti nim dánská policie zasáhla. Zadrženo bylo podle stanice TV2 pět lidí.

22:00

Na pražské Parukářce se má v neděli 7. února od 15 hodin konat demonstrace na podporu žižkovské Kliniky, píší aktivisté na Facebooku.

21:40
Francie

Město Calais Evropa spojuje zejména s uprchlickým táborem zvaným Džungle. Podívejte se, jak vypadá.

21:30
Francie

Proti islamizaci se dnes demonstrovalo i ve Francii. V Calais se - přes zákaz francouzských úřadů - sešlo na 150 demonstrantů, část z nich se pak střetla s policií. Policie použila slzný plyn a zadržela asi dvacet lidí. Další demonstrace se konala v Montpellier na jihu země.

Demonstranti, které do Calais svolala francouzská obdoba německého protiislámského hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), se sešli u místního nádraží. Dav skandoval hesla jako "My jsme tady doma" či "Novinářští kolaboranti" a zazpíval francouzskou hymnu.

21:10

Situace kolem Kliniky ještě jednou.

21:05

Jak to vypadalo u žižkovské Kliniky...

21:00

Tweet Jindřicha Šídla ke Klinice.

20:55

Co je žižkovská Klinika? Původně budova na pražském Žižkově, kde přebývali bezdomovci a narkomani. V prosinci 2014 ji aktivisté nelegálně obsadili a vyklidili od odpadků.

Centrum začalo provizorně fungovat, policie ale aktivisty násilně vyvedla. Budova bývalé polikliniky měla být převedena na Generální inspekci bezpečnostních sborů, která tam chtěla přestěhovat své sídlo.

Loni prázdný objekt iniciativě Klinika propůjčil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Bezplatná výpůjčka končí letos v březnu. Klinika nabízí koncerty, výuku cizích jazyků, promítání či přednášky.

Organizuje se tam také sbírka na pomoc uprchlíkům.

20:48

Policie incident na Klinice potvrdila.

"Okolo půl osmé večer vyjížděli policisté do ulice Jeseniova k objektu bývalé kliniky k požáru. V této souvislosti policisté nyní pátrají po zhruba dvacetičlenné skupině maskovaných osob, které po předchozím konfliktu do objektu vhodily několik zápalných lahví. V této souvislosti byla zraněna jedna osoba. Na místo dorazili i hasiči," uvedla mluvčí pražských policistů Iveta Martínková.

20:27
Ne rasismu

Jeden ze svědků Aktuálně.cz popsal, že do oken začaly létat kameny, načež se napadení snažili zabarikádovat deskami.

"Přiletěla i zápalná lahev, museli jsme hasit oheň v přízemí. Nevíme, kdo útočil, kvůli tmě a kouři jsme nic neviděli," uvedl. Na místě byl údajně i jeden zraněný s rozbitou hlavou, záchranáři jej ošetřili.

20:25
Aktuálně.cz

Násilnosti se v sobotu odehrály i na pražském Žižkově. "Žižkovské sociální centrum Klinika, kam se po demonstracích stáhla asi dvacítka antifašistů, napadla podobně velká skupina neznámých útočníků. Ti poté utekli, policisté nyní na místě vyslýchají svědky," hlásí reportérka Adéla Skoupá.

autoři: Zuzana Kleknerová, Adéla Skoupá, Ludvík Hradilek, Domácí, ČTK | 6. 2. 2016 12:30

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama