Do Prahy se chystají tisíce odpůrců islámu. Demonstrace ohlídají i policisté v civilu

ČTK Domácí ČTK, Domácí
5. 2. 2016 20:30
Na několika místech v centru Prahy se tuto sobotu uskuteční demonstrace proti islamizaci, migraci či Evropské unii. V plánu jsou i demonstrace a pochody, které naopak budou protestovat proti rasismu a xenofobii. Shromáždění obou stran jsou součástí mezinárodních akcí, které se uskuteční v dalších evropských zemích či Austrálii.
Červencová demonstrace Bloku proti islámu.
Červencová demonstrace Bloku proti islámu. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Centrum Prahy čeká v sobotu několik protestních shromáždění. Tisíce lidí se chystají demonstrovat proti islamizaci, migraci či Evropské unii, zatím stovky budou naopak protestovat proti rasismu a xenofobii.

Pražská policie považuje plánované sobotní demonstrace za rizikové. V hlavním městě proto budou v pohotovosti uniformovaní policisté i kriminalisté v civilu. Demonstrací se bude účastnit policejní antikonfliktní tým, pražští policisté budou spolupracovat s městskými strážníky i pracovníky magistrátu.

Blok proti islámu společně s hnutím Úsvit plánují demonstraci, která je součástí akce koordinované zhruba ve dvou desítkách zemí. Hlavním organizátorem je hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida).

Pražská demonstrace se koná v 15 hodin na Hradčanském náměstí, partnerské akce mají být mimo jiné ve Velké Británii, Irsku, Estonsku, Finsku, Švýcarsku i Austrálii. Drážďany, Bratislava, Praha a Varšava mají být spojeny "telemostem". Například místopředseda Úsvitu Marek Černoch by tak měl do Prahy promluvit z centrální akce Pegidy v Drážďanech.

Společné demonstrace odpůrců islámu se mají konat ve 14 evropských městech. Příznivci Pegidy se vedle Drážďan chtějí sejít mimo jiné ve Varšavě, Bratislavě, Amsterodamu, Birminghamu, Bordeaux, Krakově, Štýrském Hradci a v estonském Tartu.

Šibenice ohlídáme

Excesy, jako když loni v červenci někteří účastníci obdobné demonstrace nesli makety šibenic, by se podle Černocha opakovat neměly. "Rozhodně nechceme, aby tam byly jakékoliv projevy nenávisti nebo rasistické projevy. Budeme to hlídat, aby se neobjevily žádné šibenice nebo něco takového. To není cesta, jak to chceme řešit," řekl Černoch.

Hnutí Pegida je nejvíce aktivní v Drážďanech, kde organizuje pravidelné demonstrace. Ze saské metropole se rozšířilo do dalších německých a evropských měst. Příznivce má mimo jiné v Česku, Rakousku, Polsku, Maďarsku, Švédsku, Norsku, Švýcarsku či v Británii.

Ve spodní části Václavského náměstí se mají ve 14 hodin sejít příznivci hnutí Svoboda a přímá demokracie, které loni v květnu vzniklo odštěpením od Úsvitu. Demonstrace podle pořadatelů míří také proti migraci a radikálnímu islámu. Hnutí také požaduje referendum o vystoupení z EU.

Podobná témata budou pojit účastníky pochodu "Za Evropu bez EU!", který má směřovat ve 13 hodin z Vítězného náměstí a pořádá ho krajně pravicová Národní demokracie. Akce má být o hodinu později zakončena demonstrací na Loretánském náměstí. Protiislámskou manifestaci plánuje strana spolu s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti i na 14. hodinu na brněnské náměstí Svobody.

Za Evropu beze strachu

Opačný pohled na migraci se chystá vyjádřit iniciativa Ne rasismu! na akci nazvané Solidarita bez hranic. Její pochod má začínat i končit na Malostranském náměstí. I tato akce bude mít mezinárodní rozměr. Demonstrace především s antifašistickým poselstvím mají být ještě v Řecku, Dánsku, Finsku, Švédsku, Rakousku, Francii, Anglii a Nizozemsku.

Iniciativa se chce vyslovit za demokratickou a solidární Evropu. "V Česku se často redukuje politika na reprezentativní úroveň, a my myslíme, že velká část demokratické politiky se odehrává na ulici. Chceme říct, že nesouhlasíme se zpátečnickou nacionalistickou rétorikou," řekl mluvčí Ne rasismu! Jan Blažek.

Úsvit podle místopředsedy Jana Zilvara požádal policejního prezidenta, aby policie zabránila diskreditaci jeho demonstrace. O narušení by se mohly pokusit prý zejména zahraniční skupiny. Blažek podobné myšlenky odmítl. "My se proti tomu chceme jasně vymezit, akt vyjádření odporu vůči xenofobní politice považujeme za akt demokratický, ne násilný," uvedl.

Další pochod z Pohořelce na Klárov s podtitulem Za Evropu beze strachu a nenávisti má na cestu vyrazit v 13:30. Jeho pořadatelé z iniciativy Proti projevům nenávisti chtějí zdůraznit myšlenku, že lidem v nouzi je správné pomáhat, a varují před fašizujícími vlnami v české společnosti.

"Nemyslíme si, že Evropa je nafukovací ani že je nutné přijmout každého bez bezpečnostních kontrol. Chceme, aby Evropa chránila své progresivní a humanistické hodnoty a stála na hodnotách, se kterými souhlasily všechny její země," uvedli organizátoři v prohlášení.

Účast na obou akcích zatím na Facebooku přislíbilo zhruba tisíc lidí. Další stovka lidí se přihlásila k účasti na shromáždění na podporu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) před Úřadem vlády. Organizátoři chtějí politika podpořit v jeho názorové přestřelce s prezidentem Milošem Zemanem a ocenit, že se podle nich odhodlal "nevést populistickou xenofobní politiku a neštvat za pomoci nenávisti lidi proti sobě".

Západní společnosti by měly přijímat imigranty odkudkoliv, ale měly by jasně nastavit, že příchozí musí respektovat pravidla hostitelské země, tvrdí českoněmecký politolog Petr Robejšek. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy