Foto: Klinika se má opět vystěhovat. Zbraně ale neskládá

Foto: Klinika se má opět vystěhovat. Zbraně ale neskládá
Měsíc už funguje autonomní centrum Klinika po jednom z vyhraných bojů.
Okolnosti si vyžádaly svolání tiskové konference.
Autobaterie pohání projektor, který promítá snímky z krátké historie Kliniky.
Mikrofony běží, můžeme začít.
Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek Vojtěch Marek
13. 4. 2015 15:49
Státem vlastněný objekt na Žižkově vloni obsadili squatteři. Začali zde budovat sociální centrum. Budovu mají ale opět opustit.

Praha - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který spravuje polikliniku v Praze 3, budovu předá v příštích dnech Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Ta má v plánu zahájit rekonstrukci prostor, aby se následně do objektu mohla přestěhovat teritoriální oddělení GIBS pro Prahu a Střední Čechy, datová centra a další logistická pracoviště, která jsou umístěna po Praze.

Klinika má na vystěhování čas zhruba do konce týdne. "Převod budovy na GIBS proběhne v rámci dnů. Je velmi reálné, že převod bude uskutečněn do konce příštího týdne," řekla již v pátek Aktuálně.cz ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřina Arajmu.

Zástupci z řad sdružení s postupem státu nesouhlasí. "Situaci považujeme za velmi zmatečnou," tvrdí Anna Hausmerová z iniciativy Klinika. "Stát vypsal výběrové řízení na projekt, který jsme neměli možnost ani zrealizovat," uvedla. Jednání s úřadem i s GIBS zatím podle ní selhala. Vzdát se ale nehodlá. "Chceme tlačit na politiky, protože v rukou státu zůstane budova nadále opuštěná a chátrající," tvrdí.

Autonomní sociální centrum Klinika mělo podle projektu začít plně pracovat přibližně na začátku května. Zatím pracuje v omezeném režimu, konají se tu například pravidelná sousedská setkání. Organizátoři počítali s vybudováním kavárny, jídelny, cyklodílny, kina, komunitní zahrady a sociální a právní poradny.

 

Právě se děje

Další zprávy