Foto: Klinika se má opět vystěhovat. Zbraně ale neskládá

Foto: Klinika se má opět vystěhovat. Zbraně ale neskládá
Měsíc už funguje autonomní centrum Klinika po jednom z vyhraných bojů.
Okolnosti si vyžádaly svolání tiskové konference.
Autobaterie pohání projektor, který promítá snímky z krátké historie Kliniky.
Mikrofony běží, můžeme začít.
Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek Vojtěch Marek
13. 4. 2015 15:49
Státem vlastněný objekt na Žižkově vloni obsadili squatteři. Začali zde budovat sociální centrum. Budovu mají ale opět opustit.

Praha - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který spravuje polikliniku v Praze 3, budovu předá v příštích dnech Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Ta má v plánu zahájit rekonstrukci prostor, aby se následně do objektu mohla přestěhovat teritoriální oddělení GIBS pro Prahu a Střední Čechy, datová centra a další logistická pracoviště, která jsou umístěna po Praze.

Klinika má na vystěhování čas zhruba do konce týdne. "Převod budovy na GIBS proběhne v rámci dnů. Je velmi reálné, že převod bude uskutečněn do konce příštího týdne," řekla již v pátek Aktuálně.cz ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřina Arajmu.

Zástupci z řad sdružení s postupem státu nesouhlasí. "Situaci považujeme za velmi zmatečnou," tvrdí Anna Hausmerová z iniciativy Klinika. "Stát vypsal výběrové řízení na projekt, který jsme neměli možnost ani zrealizovat," uvedla. Jednání s úřadem i s GIBS zatím podle ní selhala. Vzdát se ale nehodlá. "Chceme tlačit na politiky, protože v rukou státu zůstane budova nadále opuštěná a chátrající," tvrdí.

Autonomní sociální centrum Klinika mělo podle projektu začít plně pracovat přibližně na začátku května. Zatím pracuje v omezeném režimu, konají se tu například pravidelná sousedská setkání. Organizátoři počítali s vybudováním kavárny, jídelny, cyklodílny, kina, komunitní zahrady a sociální a právní poradny.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy