DPP kupuje tramvaje za 19 miliard, peníze na ně nemá

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
28. 10. 2011 17:58
Praha před pěti lety slíbila DPP finanční pomoc, nové vedení ale půjčovat nechce
Škoda 15T "ForCity"
Škoda 15T "ForCity" | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nad pražským dopravním podnikem visí reálná hrozba tučné pokuty. Pokud nezačne splácet nové tramvaje a autobusy, bude muset dodavatelům zaplatit 140 milionů.

Případ dobře ukazuje, jak se v hlavním městě uzavírají smlouvy na nové tramvaje. Dopravní podnik (DPP) se před pěti lety zavázal, že od Škody Transportation nakoupí tramvaje za téměř 19 miliard, aniž by na ně měl peníze.

Podle ředitele Martina Dvořáka spoléhal podnik při uzavírání smlouvy na záruku bývalého vedení Prahy v čele s Pavlem Bémem, že peníze na nákup tramvají dá město.

Teď chce DPP po magistrátu, aby se zaručil za směnku na 6 miliard. Částka by měla pokrýt nákup tramvají v letošním a částečně i příštím roce. Směnku podporují radní za ČSSD, občanští demokraté ale se zárukou váhají nebo ji přímo odmítají.

Letos má podnik zaplatit 3 miliardy za 46 tramvají. Dvě a půl miliardy ale dodavateli stále dluží. V příštím roce by měl DPP odkoupit až 32 souprav za další 2 miliardy.

Smlouvu nelze vypovědět

Jedná se přitom jen o začátek - DPP uzavřel smlouvu na 250 tramvají celkem za téměř 19 miliard. Splatit by je měl do roku 2018. Tramvaje navíc odebrat a zaplatit musí, protože smlouvu nemůže vypovědět.

"Tu možnost jsme analyzovali, ale odstoupit od smlouvy prakticky nelze. Museli bychom uhradit 100 procent částky," řekl ředitel dopravního podniku Martin Dvořák.

Smlouva se Škodou Transportation je z roku 2006. "Smlouvu jsme uzavřeli se souhlasem vedení města, je to společný problém. Nyní je potřeba, aby se město přihlásilo ke svému závazku," tvrdí Dvořák.

Osud směnky, kterou DPP požaduje, je nicméně nejistý. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) uvedl, že podnik se při žádostech o peníze chová nestandardně a vyvíjí na hlavní město nátlak. Dopravnímu podniku nepůjčí, dokud neuvidí podrobnou analýzu. Ta by měla být hotová 1. listopadu.

"Chci zjistit, jaké jsou jiné možnosti financování. Také potřebuji vědět, jaké jsou vnitřní úspory podniku a jaké jsou záruky, že bude splácet," uvedl Svoboda.

ČSSD: směnka je nejlevnější řešení

S podporou váhá i jeho stranický kolega Radek Lohynský, podle kterého je za hospodaření i dluhy zodpovědný management podniku. Náměstek primátora Ivan Kabický (ODS) se směnkou rovnou nesouhlasí. "Rozhodně nejsem pro směnku. Z mého pohledu je pro město nevýhodná," uvedl Kabický.

Na kolik Prahu přijdou tramvaje Škoda 15T

Rok     Částka     Tramvaje

             v mil.        v ks

2011      3 059        46

2012      2 006,6     32

2013      2 289,6     32

2014      2 360,3     32

2015      2 433,2     32

2016      2 508,2     32

2017      2 585,6     32

2018      999,4        12

Celkem 18 896       250

Radní za ODS se tak neshodnou se sociálními demokraty v čele s náměstkem Karlem Březinou, kteří naopak ručení za směnku vidí jako nejlepší možné řešení.

"Bez peněz z města se obnova vozového parku neobejde, takže tak jako tak to nakonec bude platit magistrát. Směnka se zárukou města je podle nás nejlevnější řešení," myslí si náměstek primátora Antonín Weinert (ČSSD).

Podle předsedy dozorčí rady DPP Miloslava Ludvíka (ČSSD) by směnka bez podpory města mohla být dražší až o 80 milionů.

Další možností je půjčka

Otázkou zůstává, kde podnik vezme peníze, pokud se Praha za směnku nezaručí. Dvořák uvedl, že ve hře jsou další možnosti externího financování, ale musí je projednat s vedením města.

Podle Kabického se na rozpočtovém zasedání města řešily kromě směnky i varianty půjček, a to buď pro dopravní podnik, nebo pro město. "Až dostaneme konkrétní návrhy, posoudíme jednotlivé varianty a vybereme tu, která bude ekonomicky nejvýhodnější," dodal.

Zatím není jasné, jestli se drahý nákup tramvají neprojeví na jízdném. Sociální demokraté se ale dušují, že nic takového nedovolí. "Tato koalice by pouze přes mrtvolu sociální demokracie změnila v těchto čtyřech letech jízdné," myslí si Březina.

O řešení situace bude 22. listopadu jednat valná hromada DPP, kterou tvoří rada hlavního města.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Poslance Volného vyšetřuje po incidentu ve sněmovně policie kvůli výtržnictví

Pražská policie prověřuje čtvrteční incident ve sněmovně, při kterém nezařazený poslanec Lubomír Volný fyzicky napadl poslance, pro podezření z výtržnictví, řekl policejní mluvčí Jan Daněk. Podávání dalších informací k případu si podle něj vyhradilo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.

Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z výtržnictví, řekl Daněk. O tom, že by bylo v kauze podáno nějaké trestní oznámení, nevěděl, nicméně jej nevyloučil. Doplnil, že pokyn k prověřování případu dalo zmíněné státní zastupitelství.

Sněmovna ve čtvrtek jednala o prodloužení nouzového stavu kvůli nemoci covid-19. Volný při svém vystoupení na jejím plénu nemluvil k věci a předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) ho upozornil na to, že mu vypne mikrofon. Když to udělal, Volný přišel mluvit přímo na místo předsedajícího a Hanzel se ho snažil odstrčit. Předsedajícímu přišli pomoci další poslanci ČSSD. Po kratší strkanici Volný místo v doprovodu ochranné služby policie opustil.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy