Odbory naruby. Jejich šéfka teď kádruje zaměstnance

Tomáš Netočný
1. 3. 2011 20:40
Korumpovat předáky odborů je stará metoda, tvrdí Transparency International
Opravárenský areál Dopravního podniku Ostrava je od ledna samostatnou firmou, kterou město nabízí k privatizaci. Některá zásadní rozhodnutí udělal magistrá také po jednáních s odborovými předáky
Opravárenský areál Dopravního podniku Ostrava je od ledna samostatnou firmou, kterou město nabízí k privatizaci. Některá zásadní rozhodnutí udělal magistrá také po jednáních s odborovými předáky | Foto: Martin Popelář

Ostrava - Dopravní podnik Ostrava udělal další krok, kterým zpochybňuje důvěryhodnost privatizace části svého majetku v hodnotě půl miliardy korun.

Na post vedoucí oddělení lidských zdrojů, neboli personální ředitelky, vybral dosavadní šéfku odborové organizace Evu Kubíčkovou.

Ta koncem roku odstoupila z pozice předsedkyně odborů, protože odboráři nebyli spokojeni s tím, jak hájí jejich zájmy.

V zápětí dostala od tehdejšího generálního ředitele Františka Kořínka nabídku vstoupit do vrcholného managementu firmy, kterou od 1. ledna přijala.

Jednu z klíčových pozic podniku s rozpočtem 1,5 miliardy korun získala bez výběrového řízení. Místo placené funkce, ve které měla chránit zaměstnance, má teď úkol přesně opačný - v práci s lidmi hájit firmu.

„Nevidím na tom nic špatného. Ze zákona mi v tom nic nebrání. Naopak, po odchodu z funkce v odborech mi zaměstnavatel nějaké místo nabídnout musel," řekla Eva Kubíčková.

Žijete v Ostravě? Zajímá vás? Fanděte jí s Aktuálně.cz na Facebooku!

Mluvčí dopravního podniku Miroslav Albrecht uvedl, že firma si novou personální šéfku vybrala na základě jejich profesních a kvalifikačních předpokladů.

Rozložit odbory přes předáky

Podle Stanislava Beránka z české pobočky mezinárodní protikorupční organizace Transparency International, však jde o zjevný střet zájmu, který vyvolává podezření z korupčního jednání.

Z odborářky ředitelkou

  • Odborová funkcionářka Eva Kubíčková působila v odborech Dopravního podniku Ostrava 11 let. Z toho 5 let jako místopředsedkyně základní organizace a 6 roků v pozici předsedkyně.
  • Během roku začal ostravský magistrát dělat praktické kroky k rozdělení dopravního podniku a od 1. ledna 2011 oddělil opravárenský areál v hodnotě 500 milionů korun s přibližně dvěma sty zaměstnanci.
  • Některá zásadní rozhodnutí projednával magistrát i dopravní podnik také s předáky odborů, včetně Evy Kubíčkové.
  • V prosinci 2010 vyzvaly odbory svou předsedkyni, aby odstoupila. Odboráři tvrdí, že manipulovala s informacemi a rozložila odborovou organizaci.
  • V té době nabídnul generální ředitel šéf odborů jiné vedoucí místo. Ovšem na opačné straně barikády. Eva Kubíčková nabídku přijala a od 1. ledna 2011 je vedoucí oddělení lidských zdrojů, neboli personální ředitelkou.

„Snaha majitelů firem rozkládat odbory korupcí jejich předáků je stará, jako odbory samotné," sdělil pro Aktuálně.cz Stanislav Beránek. „Tady jde navíc o společnost ve stoprocentním vlastnictví města, která hospodaří s veřejným majetkem."

Odbory hrály jednu z hlavních rolí při vyjednávání, jakým způsobem se privatizace dopravního podniku uskuteční.

V roce 2010 prosadila koalice ČSSD a ODS v zastupitelstvu ostravského magistrátu rozdělení dopravního podniku.

Od prvního ledna vznikla nová akciová společnost s názvem Ekova Electric, do které město převedlo opravárenský a výrobní závod se dvěma stovkami zaměstnanců.

Ten teď nabízí strategickému partnerovi.

Odbory to tak chtěly?

Právě odbory hrály jednu z hlavních rolí při vyjednávání, jakým způsobem se privatizace opravárenského závodu uskuteční.

Primátor Ostravy Petr Kajnar dokonce přiznal, že odborářské požadavky měly větší váhu, než doporučení renomované poradenské firmy A.T. Kearney.

V návrhu transformace dopravního podniku doporučila A.T. Kearney převést půlmiliardový majetek do firmy ve stoprocentním vlastnictví města.

Po dohodě s odbory, však magistrát nakonec založil dceřinou společnost dopravního podniku a tím se zbavil možnosti jmenovat vedení i dozorčí radu. Zastupitelstvo tak ztratilo přímý vliv kontrolovat, jak společnost Ekova Electric hospodaří.

Upozornila jsem ředitele

Odboráři už loni v létě nezvolili svou předsedkyni na místo v dozorčí radě společnosti a připravili tím Evu Kubíčkovou o třináct tisíc korun měsíčních odměn.

„Paní Kubíčková si začala dělat svou vlastní politiku, manipulovala lidmi," uvedl jeden z odborářů. Redakce jeho jméno zná, ale přistoupila na jeho žádost zůstat v anonymitě. „Máme podezření, že už tehdy pracovala tak, jak si někdo ve vedení firmy přál," dodal odborář.

S takovým tvrzením sice bývalá předsedkyně odborů nesouhlasí, ovšem pro Aktuálně.cz ho přesto nepřímo potvrdila. „Upozornila jsem ředitele dopravního podniku, že odboráři vidí zájmy zaměstnanců jinak, než já," řekla Eva Kubíčková.

Opravárenský areál, z něhož je teď akciová společnost Ekova Electric, je pro veřejnou dopravu ve městě strategicky důležitý. Poskytuje dopravnímu podniku údržbu tramvají a trolejbusů za stovky milionů korun.

Mohli by být nebezpeční

Až dosud měl dopravní podnik údržbu ve své režii. Po privatizaci Ekovy Electric však bude zakázky zadávat privátní firmě.

„Dopravní podnik i magistrát mají zájem rozdělit odboráře mezi novou a starou firmu," sdělil předseda odborového svazu Dosia Jan Rejský. Dosia sdružuje odboráře z dopravy, silničního hospodářství a opravárenských firem.

„Odbory dopravního podniku mají velkou sílu, v případě stávky mohou zastavit dopravu v celém městě," řekl Jan Rejský. „Pokud se je však podaří oddělit od zaměstnanců v dílnách, budou soukromí majitelé vládnout v Ekově Electric volnou rukou."

V dopravním podniku nejde o jedinou personální změnu, u které se mluví o střetu zájmu.

Zastupitelstvo magistrátu s většinou ČSSD a ODS potvrdilo do funkce generálního ředitele Romana Kadlučku, společníka Krnovských opraven a strojíren a člena dozorčí rady několika společností, které podnikají ve stejném oboru jako Ekova Electric.

Roman Kadlučka se sice v čestném prohlášení zavázal, že svůj podíl v krnovské firmě prodá, má to však udělat až do třech měsíců po nástupu do funkce ředitele.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Pekarová přiletěla na Tchaj-wan, bude jednat o spolupráci v oblasti polovodičů

Na Tchaj-wan dnes odpoledne přicestovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která na svém twitterovém účtu sdílela snímek z tchajwanského letiště, na němž se vítá s tamními představiteli. Na návštěvě ostrova, který pevninská Čína pokládá za svou provincii, Pekarovou doprovází rozsáhlá podnikatelská mise. Do Tchaj-peje Pekarová přiletěla z Jižní Koreje, kde kromě jiného jednala o možných dodávkách jihokorejských léků do Česka.

Podle šéfky české Sněmovny jsou při návštěvě v Tchaj-peji důležité jak obchodní kontakty, tak také jednání na politické úrovni. Pekarová v příštích dnech promluví v tamním parlamentu a setká se též s prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen. V plánu má také například projev na Národní tchajwanské univerzitě a navštívit by měla i výstavu fotografií věnovanou československému a českému prezidentovi Václavu Havlovi.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Wengová si ve sprintu v Lahti zajistila triumf v SP, Klaebo se přiblížil rekordu

Norská běžkyně na lyžích Tiril Udnes Wengová byla třetí ve sprintu klasicky v Lahti a v předposledním závodě sezony si zajistila celkový triumf ve Světovém poháru. Vyhrála její krajanka Kristine Stavaasová Skistadová, druhá skončila Švédka Jonna Sundlingová.

Wengové pomohlo i brzké vyřazení jediné zbývající konkurentky Američanky Jessiky Digginsové, která skončila už ve čtvrtfinále. Šestadvacetiletá Norka si připsala největší úspěch v dosavadní kariéře, jejím maximem zatím byly dvě zlaté medaile ze štafety na mistrovství světa.

Sprintu mužů kraloval již jistý vítěz seriálu Johannes Hösflot Klaebo z Norska a už jen jediná výhra ho dělí od rekordu krajanky Therese Johaugové, která v ročníku 2019/20 ovládla 20 závodů. Nejlepším z českých reprezentantů byl Ondřej Černý, který po pádu skončil v semifinále.

Zdroj: ČTK
Další zprávy