Odbory naruby. Jejich šéfka teď kádruje zaměstnance

Tomáš Netočný
1. 3. 2011 20:40
Korumpovat předáky odborů je stará metoda, tvrdí Transparency International
Opravárenský areál Dopravního podniku Ostrava je od ledna samostatnou firmou, kterou město nabízí k privatizaci. Některá zásadní rozhodnutí udělal magistrá také po jednáních s odborovými předáky
Opravárenský areál Dopravního podniku Ostrava je od ledna samostatnou firmou, kterou město nabízí k privatizaci. Některá zásadní rozhodnutí udělal magistrá také po jednáních s odborovými předáky | Foto: Martin Popelář

Ostrava - Dopravní podnik Ostrava udělal další krok, kterým zpochybňuje důvěryhodnost privatizace části svého majetku v hodnotě půl miliardy korun.

Na post vedoucí oddělení lidských zdrojů, neboli personální ředitelky, vybral dosavadní šéfku odborové organizace Evu Kubíčkovou.

Ta koncem roku odstoupila z pozice předsedkyně odborů, protože odboráři nebyli spokojeni s tím, jak hájí jejich zájmy.

V zápětí dostala od tehdejšího generálního ředitele Františka Kořínka nabídku vstoupit do vrcholného managementu firmy, kterou od 1. ledna přijala.

Jednu z klíčových pozic podniku s rozpočtem 1,5 miliardy korun získala bez výběrového řízení. Místo placené funkce, ve které měla chránit zaměstnance, má teď úkol přesně opačný - v práci s lidmi hájit firmu.

„Nevidím na tom nic špatného. Ze zákona mi v tom nic nebrání. Naopak, po odchodu z funkce v odborech mi zaměstnavatel nějaké místo nabídnout musel," řekla Eva Kubíčková.

Žijete v Ostravě? Zajímá vás? Fanděte jí s Aktuálně.cz na Facebooku!

Mluvčí dopravního podniku Miroslav Albrecht uvedl, že firma si novou personální šéfku vybrala na základě jejich profesních a kvalifikačních předpokladů.

Rozložit odbory přes předáky

Podle Stanislava Beránka z české pobočky mezinárodní protikorupční organizace Transparency International, však jde o zjevný střet zájmu, který vyvolává podezření z korupčního jednání.

Z odborářky ředitelkou

  • Odborová funkcionářka Eva Kubíčková působila v odborech Dopravního podniku Ostrava 11 let. Z toho 5 let jako místopředsedkyně základní organizace a 6 roků v pozici předsedkyně.
  • Během roku začal ostravský magistrát dělat praktické kroky k rozdělení dopravního podniku a od 1. ledna 2011 oddělil opravárenský areál v hodnotě 500 milionů korun s přibližně dvěma sty zaměstnanci.
  • Některá zásadní rozhodnutí projednával magistrát i dopravní podnik také s předáky odborů, včetně Evy Kubíčkové.
  • V prosinci 2010 vyzvaly odbory svou předsedkyni, aby odstoupila. Odboráři tvrdí, že manipulovala s informacemi a rozložila odborovou organizaci.
  • V té době nabídnul generální ředitel šéf odborů jiné vedoucí místo. Ovšem na opačné straně barikády. Eva Kubíčková nabídku přijala a od 1. ledna 2011 je vedoucí oddělení lidských zdrojů, neboli personální ředitelkou.

„Snaha majitelů firem rozkládat odbory korupcí jejich předáků je stará, jako odbory samotné," sdělil pro Aktuálně.cz Stanislav Beránek. „Tady jde navíc o společnost ve stoprocentním vlastnictví města, která hospodaří s veřejným majetkem."

Odbory hrály jednu z hlavních rolí při vyjednávání, jakým způsobem se privatizace dopravního podniku uskuteční.

V roce 2010 prosadila koalice ČSSD a ODS v zastupitelstvu ostravského magistrátu rozdělení dopravního podniku.

Od prvního ledna vznikla nová akciová společnost s názvem Ekova Electric, do které město převedlo opravárenský a výrobní závod se dvěma stovkami zaměstnanců.

Ten teď nabízí strategickému partnerovi.

Odbory to tak chtěly?

Právě odbory hrály jednu z hlavních rolí při vyjednávání, jakým způsobem se privatizace opravárenského závodu uskuteční.

Primátor Ostravy Petr Kajnar dokonce přiznal, že odborářské požadavky měly větší váhu, než doporučení renomované poradenské firmy A.T. Kearney.

V návrhu transformace dopravního podniku doporučila A.T. Kearney převést půlmiliardový majetek do firmy ve stoprocentním vlastnictví města.

Po dohodě s odbory, však magistrát nakonec založil dceřinou společnost dopravního podniku a tím se zbavil možnosti jmenovat vedení i dozorčí radu. Zastupitelstvo tak ztratilo přímý vliv kontrolovat, jak společnost Ekova Electric hospodaří.

Upozornila jsem ředitele

Odboráři už loni v létě nezvolili svou předsedkyni na místo v dozorčí radě společnosti a připravili tím Evu Kubíčkovou o třináct tisíc korun měsíčních odměn.

„Paní Kubíčková si začala dělat svou vlastní politiku, manipulovala lidmi," uvedl jeden z odborářů. Redakce jeho jméno zná, ale přistoupila na jeho žádost zůstat v anonymitě. „Máme podezření, že už tehdy pracovala tak, jak si někdo ve vedení firmy přál," dodal odborář.

S takovým tvrzením sice bývalá předsedkyně odborů nesouhlasí, ovšem pro Aktuálně.cz ho přesto nepřímo potvrdila. „Upozornila jsem ředitele dopravního podniku, že odboráři vidí zájmy zaměstnanců jinak, než já," řekla Eva Kubíčková.

Opravárenský areál, z něhož je teď akciová společnost Ekova Electric, je pro veřejnou dopravu ve městě strategicky důležitý. Poskytuje dopravnímu podniku údržbu tramvají a trolejbusů za stovky milionů korun.

Mohli by být nebezpeční

Až dosud měl dopravní podnik údržbu ve své režii. Po privatizaci Ekovy Electric však bude zakázky zadávat privátní firmě.

„Dopravní podnik i magistrát mají zájem rozdělit odboráře mezi novou a starou firmu," sdělil předseda odborového svazu Dosia Jan Rejský. Dosia sdružuje odboráře z dopravy, silničního hospodářství a opravárenských firem.

„Odbory dopravního podniku mají velkou sílu, v případě stávky mohou zastavit dopravu v celém městě," řekl Jan Rejský. „Pokud se je však podaří oddělit od zaměstnanců v dílnách, budou soukromí majitelé vládnout v Ekově Electric volnou rukou."

V dopravním podniku nejde o jedinou personální změnu, u které se mluví o střetu zájmu.

Zastupitelstvo magistrátu s většinou ČSSD a ODS potvrdilo do funkce generálního ředitele Romana Kadlučku, společníka Krnovských opraven a strojíren a člena dozorčí rady několika společností, které podnikají ve stejném oboru jako Ekova Electric.

Roman Kadlučka se sice v čestném prohlášení zavázal, že svůj podíl v krnovské firmě prodá, má to však udělat až do třech měsíců po nástupu do funkce ředitele.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 3 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy