Exprimátor Brna Vokřál dostane za smíření s odsunutými rakouské státní vyznamenání

ČTK ČTK
20. 2. 2019 8:48
Bývalý brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) dostane Velké zlaté čestné vyznamenání za zásluhy o Rakouskou republiku. Rozhodl o tom rakouský prezident Alexander van der Bellen.
Petr Vokřál.
Petr Vokřál. | Foto: DVTV

V tiskové zprávě to uvedla Vokřálova bývalá asistentka Zuzana Nečasová. Podle ní Vokřál dostane uznání za zásluhy o vztahy mezi Českou republikou a Rakouskem a za historické smíření s vyhnanci z Brna po konci druhé světové války v roce 1945. Brno vyjádřilo lítost nad tehdejším odsunem německy hovořícího obyvatelstva a pořádá Pouť smíření jako připomínku obětí.

Vokřál převezme vyznamenání ve středu odpoledne v Praze z rukou rakouského velvyslance Alexandera Grubmayera. Vokřál se jako brněnský primátor v roce 2015 při 70. výročí vyhnání chopil iniciativy českých studentů a aktivistů, kteří už několik let organizovali pamětní pochody k Brněnskému pochodu smrti ze 30. května 1945. Šli od Mendelova náměstí u augustiánského kláštera v Brně do asi 30 kilometrů vzdálených Pohořelic v blízkosti rakouských hranic.

Oceněný i v Německu

Město také pozvalo vyhnance a jejich potomky k symbolickému pochodu smíření v opačném směru, tedy z Pohořelic do Brna. V letech 2016, 2017 a 2018 se uskutečnily pamětní akce, kterých se Vokřál vždy účastnil a obrátil se na účastníky v českém a německém jazyce. Vokřál už za stejné zásluhy dostal v roce 2016 Velký kříž Spolkové republiky Německo.

Brněnské zastupitelstvo schválilo v květnu 2015 Deklaraci smíření a společné budoucnosti, ve které vyjádřilo lítost nad divokým odsunem německy mluvícího obyvatelstva. Divoký odsun, který se odehrál 30. a 31. května 1945, dosud vzbuzuje dohady a polemiky o příčinách a průběhu události.

Prakticky během jedné noci muselo z Brna odejít na 19 500 Němců. Při pochodu směrem do Rakouska, který se někdy kontroverzně nazývá brněnský pochod smrti, zahynulo nejméně 1700 lidí. Podle sudetoněmeckých historiků bylo obětí 5000 až 10 000. Mnozí podlehli nemocem a vyčerpání, další se stali obětí násilí.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy