Exprimátor Brna Vokřál dostane za smíření s odsunutými rakouské státní vyznamenání

ČTK ČTK
20. 2. 2019 8:48
Bývalý brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) dostane Velké zlaté čestné vyznamenání za zásluhy o Rakouskou republiku. Rozhodl o tom rakouský prezident Alexander van der Bellen.
Petr Vokřál.
Petr Vokřál. | Foto: DVTV

V tiskové zprávě to uvedla Vokřálova bývalá asistentka Zuzana Nečasová. Podle ní Vokřál dostane uznání za zásluhy o vztahy mezi Českou republikou a Rakouskem a za historické smíření s vyhnanci z Brna po konci druhé světové války v roce 1945. Brno vyjádřilo lítost nad tehdejším odsunem německy hovořícího obyvatelstva a pořádá Pouť smíření jako připomínku obětí.

Vokřál převezme vyznamenání ve středu odpoledne v Praze z rukou rakouského velvyslance Alexandera Grubmayera. Vokřál se jako brněnský primátor v roce 2015 při 70. výročí vyhnání chopil iniciativy českých studentů a aktivistů, kteří už několik let organizovali pamětní pochody k Brněnskému pochodu smrti ze 30. května 1945. Šli od Mendelova náměstí u augustiánského kláštera v Brně do asi 30 kilometrů vzdálených Pohořelic v blízkosti rakouských hranic.

Oceněný i v Německu

Město také pozvalo vyhnance a jejich potomky k symbolickému pochodu smíření v opačném směru, tedy z Pohořelic do Brna. V letech 2016, 2017 a 2018 se uskutečnily pamětní akce, kterých se Vokřál vždy účastnil a obrátil se na účastníky v českém a německém jazyce. Vokřál už za stejné zásluhy dostal v roce 2016 Velký kříž Spolkové republiky Německo.

Brněnské zastupitelstvo schválilo v květnu 2015 Deklaraci smíření a společné budoucnosti, ve které vyjádřilo lítost nad divokým odsunem německy mluvícího obyvatelstva. Divoký odsun, který se odehrál 30. a 31. května 1945, dosud vzbuzuje dohady a polemiky o příčinách a průběhu události.

Prakticky během jedné noci muselo z Brna odejít na 19 500 Němců. Při pochodu směrem do Rakouska, který se někdy kontroverzně nazývá brněnský pochod smrti, zahynulo nejméně 1700 lidí. Podle sudetoněmeckých historiků bylo obětí 5000 až 10 000. Mnozí podlehli nemocem a vyčerpání, další se stali obětí násilí.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Postup v premiérovém závodu v Rašnově vybojoval jen Koudelka

 

Roman Koudelka si jako jediný ze čtyř českých skokanů na lyžích zajistil na Světovém poháru v rumunském Rašnově postup do druhého kola. Premiérový závod v tomto středisku v rámci SP si naopak neprodloužili Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek.

Koudelka postoupil mezi bodovanou třicítku z 27. místa. Skočil 89 metrů a získal 111,8 bodu. Po prvním kole vede Karl Geiger, jenž předvedl nejdelší skok s rovnými sty metry, před německým krajanem Stephanem Leyhem. Třetí je lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy