Public farewell with Kaplický to take place next week

CzechNews
20. 1. 2009 15:00
The architect´s fans will have a chance to bid goodbye in Pražská křižovatka and demonstrate
Jan Kaplický
Jan Kaplický | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Prague - The family of late Jan Kaplický has announced the date of the final farewell to the Czech-born architect.

The public will be able to bid farewell to Jan Kaplický on Tuesday 27 January in St. Anne's Church's Pražská křižovatka (Prague Crossroads), which was built based on an idea of former president Václav Havel.

"It will take place at 1 pm. We will announce the details later on after the family decides about them," Roman Zeman of Extender company that represents the family of Jan Kaplický.

The funeral is likely to take place this week but it will be private.

Jan Kaplický died unexpectedly on January 13. He collapsed on a street near Vítězné Square in Prague and the doctors were not able to save his life.

Demonstration afoot

Students from civic organization "Democracy builds" are planning to organize a commemoration gathering and a demonstration to demand the National Library be built according to Kaplický's design.

The demonstration is to take place on February 5. The place and time have not been confirmed yet, but it is likely to be held at Mariánské Square, the seat of the Prague City Hall.

Mayor of Prague Pavel Bém is infamous for opposing the blob construction. Interestingly, he was a member of the committee that selected the winning project in the international bid. As soon as Václav Klaus spoke against Kaplický's design, B0m changed his mind as well.

The organization formed via the community server facebook aims to promote modern architecture in the Czech Republic.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy