Před sto lety našel byznys svého Odyssea

Adam Junek
15. 1. 2006 0:00
Praha/Smyrna - Příběh jako z řeckých bájí a pověstí. Idyla na počátku, následné zdolávání těžkých překážek a dlouhé cestování plné nástrah a nakonec zasloužená odměna. A samozřejmě láska krásných femmes fatales.
Miliardář Onassis se rád obklopoval krásnými ženami. Dlouho žil například s operní divou Mariou Callas.
Miliardář Onassis se rád obklopoval krásnými ženami. Dlouho žil například s operní divou Mariou Callas. | Foto: aktualne.cz

Život Aristotela Onassise, světově proslulého řeckého rejdaře, začal přesně před sto lety ve Smyrně, dnešním tureckém Izmiru, kde se měl narodit také starořecký básník Homér, autor Illiady a Odyssey.

Rodina patřila ke střední třídě, takže malý "Ari" rozhodně nedostatkem netrpěl. Aktivity rodinného podniku se neomezovaly jen na Řecko, Onassisovi obchodovali s tabákem také například v Argentině.

Po první světové válce a několika bojích mezi Tureckem a Řeckem musela rodina prchnout z území bývalé Osmanské říše. Přišla o své podniky a začínalo se opět téměř od nuly. Mladičký Aristoteles se vypravil do Argentiny oživit tamní tabákový podnik a vydělal svůj první milion dolarů.

Pravidla nedodržoval vždy

Ve třicátých letech se chopil příležitosti a koupil svou první loď. Tehdy americké námořnictvo poskytovalo lodě za velmi výhodných podmínek, velmi nízká cena a splátky rozložené na sedm let. Už v roce 1932 tak z Onassise byl uznávaný businessman.

Ne vždy však obchodoval přesně podle pravidel. V padesátých letech se dostal až před americký federální soud za zneužití vlajky USA na svých lodích. Ke svému prohřešku se doznal a sedmimilionová pokuta jeho vinu zahladila.

Dopravní prostředky mu byly vášní po celý život. V roce 1957 založil leteckou společnost Olympic Airways, dnešní Olympic Airlines. Získal pro ně v Řecku na dvacet let monopol a mohl si tak mnout ruce, jak se jeho majetek zázračně množí.

Letadla se však stala osudná Onassisovu synovi Alexadrovi, který zahynul při leteckém neštěstí v roce 1973. Onassis starší jej tak přežil o dva roky.

Onassisovy ženy

Svého pohádkového bohatství si řecký miliardář uměl užívat. Rád pořádal večírky a obklopoval se krásnými a slavnými ženami. Ještě v době svého manželství s Athinou Livanosovou prožíval svůj největší románek se snad nejslavnější operní divou své doby Mariou Callas. Ta mu podle všeho dokonce porodila v roce 1960 syna, nicméně novorozeně po pár dnech zemřelo.

Livanosová ale věděla, jak se pomstít. Hned po rozvodu se znovu vdala, a vzala si největšího Onassisova konkurenta, rejdaře Stavrose Niarchose. Onassis zase zaplnil stránky novin, když se v roce 1968 oženil s Jacqueline Bouvierovou, vdovou po americkém prezidentu Johnu Fitzgeraldovi Kennedym.

Rodinný majetek čítající několik miliard dolarů zdědila po otci dcera Christina. V roce 1988 se však předávkovala prášky na hubnutí a peníze tak spravovali poručníci malé Athiny Rousselové, vnučky řeckého rejdaře.

V den své plnoletosti v roce 2003 se Onassisova vnučka stala velmi bohatou mladou dámou. Do klína jí totiž spadly bezmála tři miliardy dolarů. Další dvě, které jsou svázány s Onassisovou nadací, začne kontrolovat letos na konci ledna, když dosáhne 21 let.

 

Právě se děje

Další zprávy