Praha - Hon za evropskými penězi na výzkum pokračuje: tři pražské vysoké školy podepsaly v pondělí dohodu o spolupráci při vytvoření vědeckotechnického parku u Kladna. Následovaly tak Akademii věd a Univerzitu Karlovu, které mají obdobné plány.
Kladno není zvoleno náhodně: leží ve Středočeském kraji, který má nárok na získání peněz z Evropské unie. V relativně rozvinutější Praze se o prostředky z takzvaných strukturálních fondů žádat nedá.
Věda místo těžkého průmyslu
"Navíc v Kladně končí těžký průmysl, takže je lákavá představa, že se hornicko-hutnický region změní na region školství, vědy a výzkumu," řekl prorektor ČVUT Jaroslav Kuba pro Aktuálně.cz. A nevyloučil, že by nová instituce mohla sídlit v některém z bývalých průmyslových podniků. Konkrétní zvažované místo se však zatím tají.
Kromě jeho školy se na vzniku technologického parku chtějí podílet také Vysoká škola chemicko-technologická a Česká zemědělská univerzita.
Co přijde po montovnách?
Nynější představou je, že by výstavba areálu začala na přelomu let 2009 a 2010 a skončila v roce 2012. Náklady by mohly dosáhnout až deseti miliard korun. Zatím však není jisté, zda je školy na svůj plán dostanou, protože Evropská komise ještě nevyhlásila termín pro podávání žádostí o podporu.
Pokud vše vyjde, vzniknou u Kladna laboratoře a vývojové dílny, v nichž by výzkumníci a studenti spolupracovali s techniky z průmyslových firem na vývoji nových technologií a současně na jejich zavádění do praxe.
Zúčastněné vysoké školy vyjádřili přesvědčení, že končí doba, kdy zahraniční investoři stavěli v České republice především montovny výrobků vyvinutých v zahraničí. Pracovní síla se totiž v republice zdražuje, takže přestává být lákavá. Na místo toho, věří organizátoři nového technologického parku, budou u nás zahraniční i domácí investoři hledat možnosti vývoje špičkových technologií.
Hledání mozků na východě
"Park chceme budovat jako středoevropský a počítáme s tím, že do něj přijdou pracovat výzkumníci z dalších zemí, pravděpodobně hlavně východoevropských," dodal prorektor Kuba.
Jak uvedl, obdobné projekty jiných vysokých škol nepovažuje za konkurenci, protože se zaměřují jiným směrem.
Plány mají i jiní
Akademie věd společně s Univerzitou Karlovou chce podobně za evropské peníze postavit v malé obce Vestec dva kilometry od jihozápadního konce Prahy biotechnologické a biomedicínské centrum. Náklady na něj odhadují na více než dvě miliardy korun.
Plány na další samostatné medicínské výzkumné středisko, za více než miliardu korun, mají i pražské lékařské ústavy. Ty jej ovšem chtějí postavit v Litoměřicích a sousedním Terezíně.
Pozadu nechce zůstat ani Brno. Tamní instituce chtějí za peníze z evropských fondů rovněž vybudovat technologický institut středoevropského významu. Usilují i o to, aby v jihomoravské metropoli postavili také urychlovač částic synchrotron.