Pracím práškům s fosfáty odzvonilo

Pavel Baroch
20. 2. 2006 19:10
Praha - Ministr životního prostředí Libor Ambrozek podepsal vyhlášku, která zakazuje prodej fosfátovových pracích prášků.

Státu před lety nevyšel pokus, jak výrazně omezit používání ekologicky škodlivých fosfátů v pracích přípravcích, a tak nyní "utáhnul šrouby". Od října se v českých obchodech nesmí objevit prášky pro praní textilu, které obsahují přes půl procenta fosfátů.

Fosfátové prášky přispívají k tomu, že se ve vodních nádržích vytváří vodní květ, který bere rybám kyslík a ztěžuje úpravu pitné vody. V nádržích "porostlých" zelenou břečkou se lidé nemohou koupat, protože řasy a sinice způsobují kožní alergie nebo onemocnění očí. Typickým příkladem je třeba brněnská přehrada nebo Máchovo jezero.

"Fosfáty výrazně znečišťují naše řeky. Novela vyhlášky je cesta, jak přísun fosforu snížit," řekl ministr Ambrozek (KDU-ČSL). Ministerstvo odhaduje, že podíl pracích prášků na celkovém zatížení toků fosforem je zhruba 12,5 procenta.

Proč se "utáhly šrouby"

Ministerstvo životního prostředí přitom už před jedenácti lety podepsalo se Sdružením výrobců mýdla, čisticích a pracích prostředků dobrovolnou dohodu. V ní se firmy zavázaly, že od roku 2005 úplně přestanou škodlivé látky používat.

Sdružení dohodu splnilo, jenže v posledních letech se v českých obchodech objevila spousta nových pracích prášků s fosfáty, jejichž výrobci se k úmluvě odmítli připojit. Ministr Ambrozek sice vyzval tyto firmy, aby se k dohodě přidaly, ovšem odezva byla minimální.

Infobox

KDO OMEZUJE FOSFÁTY

 

Česko není jedinou zemí, která se rozhodla radikálně omezit používání fosfátů v pracích prášcích. Obsah fosforu reguluje také Belgie, Itálie, Německo, Irsko, Rakousko, Švýcarsko, Norsko a Makedonie. K podobnému kroku se chystá i Francie. Evropská unie hodlá zkušenosti těchto zemí vyhodnotit a případně využít v nových předpisech, které by mohly platit od roku 2009.

A tak Ambrozkův úřad přišel s radikálním krokem - novelizoval vyhlášku, která stanoví seznam nebezpečných chemických látek a přípravků, jejichž uvádění na trh je zakázáno nebo omezeno.

Co udělá Setuza

"Naše firma iniciativu ministerstva vítá, naše prací prostředky neobsahují fosfáty již od osmdesátých let minulého století," řekla mluvčí společnosti Henkel Lidija Erlebachová.

Více starostí bude mít s novou vyhláškou například Setuza, která vyrábí víc pracích prostředků s fosfáty nad stanovený limit. "Určité zvýšení nákladů to přinese, ale o kolik, to se teprve ukáže," řekla mluvčí firmy Marie Logrová.

Setuza byla jednou z firem, které ze Sdružení výrobců mýdla, čisticích a pracích prostředků vystoupily, takže se dohodou nemusela řídit. "Prací přípravky jsou jen doplňkovým sortimentemm," vysvětlila tento krok mluvčí Logrová. Dodala, že by se větší pozornost měla věnovat osvětě: "Zákaznice se jen málo dívají na to, jestli jsou prací prášky bez fosfátů."

Fosfátové přípravky jsou přitom obvykle levnější než kvalitní bezfosfátové prášky.

Když před lety zavedla Setuza na trh sice bezfosfátový, ale o něco dražší prací prášek, po čase ho vyřadila ze své nabídky. Podle mluvčí o něj nebyl zájem.

A co myčky?

Agentura ČTK uvádí, že podle informací ekologického sdružení Rosa se fosfáty nacházejí přibližně ve čtvrtině pracích prášků prodávaných v Česku. V dávce na vyprání pěti kilogramů prádla s fosfátovým práškem může být až 8,5 gramu solí kyseliny fosforečné.

Dalším zdrojem fosfátů jsou hnojiva nebo čisticí prostředky do myček na nádobí. Na ty však ministerská vyhláška nepamatuje.

"U hnojiv už v poslední době nastalo určité omezení, v případě tablet do myček zatím neexistuje alternativa, a proto je nelze zakázat," řekl ČTK ministr Libor Ambrozek.

 

Právě se děje

Další zprávy