Počítačový program umí špiclovat e-maily

Josef Tuček
6. 12. 2007 12:15
Software prokádruje zaměstnance podle toho, o čem píší
E-maily, které odešlete, se dají počítačově vyhodnotit. (Ilustrační foto.)
E-maily, které odešlete, se dají počítačově vyhodnotit. (Ilustrační foto.) | Foto: Ondřej Besperát

Ohio - Poněkud drsnou možnost kontroly toho, co lidé píší v elektronické poště, vymyslel Američan Gilbert Peterson se svými kolegy z Technologického ústavu leteckých sil.

Využili počítačový program, který sleduje e-maily odeslané v některé instituci. Software automatickým vyhodnocením slov v textu zjistí, o jakých tématech jednotliví lidé nejčastěji píší. Protože rozliší, jestli byl e-mail poslán kolegovi uvnitř instituce, anebo někomu ven, dokáže i vytipovat, jestli někdo nevynáší z firmy důvěrné informace.

Jestlipak drží s firmou?

A to ještě není všechno.

Program také sleduje, zda pisatel e-mailů s kolegy diskutuje firemní společenské události, například připravovaný vánoční večírek. Člověk, který se o něm zmiňuje méně než ostatní či se o něm nezmiňuje vůbec, je vyhodnocen jako osoba, která se zřejmě od firmy odcizuje. A tedy může být nebezpečná, protože by mohla být náchylnější k prozrazení firemních tajemství.

Peterson a jeho spolupracovníci o své práci informují v odborném časopise Digital Investigation.

Technologický ústav leteckých sil je škola patřící americkému vojenskému letectvu, umístěná na letecké základně Wright-Patterson v americkém státě Ohio. Zdejší výzkumníci však při tvorbě svého programu využili veřejně dostupný program Author-Topic. Ten vymysleli vědci z Kalifornské univerzity v Irvine zejména k hledání v záplavě odborných textů. Jejich software určí, jaká odborná slova se v článcích konkrétního autora nejčastěji vyskytují, a podle toho i vyhodnotí, jakým výzkumem se autor zabývá. Autory zřejmě ani nenapadlo, že jejich algoritmus někdo využije i ke špiclování lidí.

Jak konstatuje časopis New Scientist, v mnoha amerických státech je využití takovéhoto softwaru pro sledování elektronické pošty ve firmě legální. V Evropě by takovéto sledování zaměstnanců bylo nezákonné. Ovšem technicky možné...

Příznakem iktu je ochablost nebo znecitlivění tváře, ruky nebo nohy, obvykle na jedné straně těla.
Příznakem iktu je ochablost nebo znecitlivění tváře, ruky nebo nohy, obvykle na jedné straně těla. | Foto: Aktuálně.cz

ČTĚTE TAKÉ:

Vědci postupují od kontroly pravopisu ke čtení myšlenek

 

Právě se děje

Další zprávy