Tisíce českých domácností byly kvůli vichřici bez proudu, dodávky jsou obnovovány

Přenos skončil
Česko v pondělí zasáhl velmi silný vítr. V nárazech dosahoval rychlosti až 90 kilometrů za hodinu, na horách pak až 135 kilometrů za hodinu. Výstraha meteorologů před silným větrem skončila v osm večer. Hasiči zasahovali celkem u 1300 událostí, bez proudu zůstaly tisíce domácností. Dodávky jsou postupně obnovovány. Silný vítr bičoval také Německo, Polsko a Slovensko, kde zemřeli tři lidé.
Silný vítr doprovázející tlakovou níži Mortimer zasáhl i Česko. | Video: HZS Praha, Události Ostrava/ČT
Přenos skončil
22:48

Vážení čtenáři, naše on-line zpravodajství pro dnešek končí.

22:03

Nejméně tři lidské životy, včetně dítěte, má na svědomí silný vítr, který se přehnal částí Evropy. Přinejmenším devět dalších lidí utrpělo zranění. Kromě chlapce na Slovensku přišli o život také řidiči v Polsku a Německu, na jejichž auta spadly stromy.

19:52

Podle mluvčí skupiny E.ON Martiny Slavíkové se veškeré poruchy na jejím distribučním území podaří odstranit ještě dnes. "Na opravách intenzivně pracujeme, poruchy vymezujeme a tam, kde je to možné, dodávky elektřiny postupně obnovujeme. Příčinou poruch jsou nejčastěji silné poryvy větru a popadané stromy a větve, které poškodily izolátory nebo přímo dráty elektrického vedení," uvedla.

19:47

Silný vítr si na jihovýchodě Polska vyžádal jeden život a sedm raněných, uvedla na svém webu zpravodajská televize TVN 24. Pro celé Polsko platí výstraha meteorologů před vichrem, který v nárazech dosahuje až stokilometrové rychlosti a postupuje od východu na západ. Vichřice zavinila, že se statisíce lidí ocitly bez elektřiny a hasiči museli zasahovat ve stovkách případů.

19:44

Výstraha meteorologů na silný vítr končí ve 20:00.

19:10

Hasiči kvůli silnému větru zasahovali od půlnoci do 18:00 u téměř 1300 událostí. Nejvíc zásahů, přes 250, měli ve Středočeském kraji. Silný vítr provázející tlakovou níži s označením Mortimer zasáhl kromě Česka i další středoevropské země.

18:56

 V Moravskoslezském kraji bylo večer bez proudu kolem 4000 odběrných míst a dispečink ČEZ dostával informace o nových výpadcích.

18:24

Dalších zhruba 1100 domácností bez proudu měla kolem 17:00 distribuční společnost E.ON. Na Vysočině přetrvávají potíže na Třebíčsku a v oblasti Velkého Meziříčí. V jižních Čechách jsou největší omezení na Prachaticku. Na Moravě zbývá podle firmy připojit již jen několik desítek domácností v oblasti Moravských Budějovic a na Blanensku. Ráno evidoval E.ON na celém svém distribučním území 11 500 odběratelů bez proudu.

18:24

Počet odběratelů bez proudu klesl. Kolem 17:00 jich bylo bez elektřiny zhruba 16 500, zejména na východě Čech, uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Odpoledne jich přitom bylo 42 000. Firma předpokládá, že většinu poruch se podaří opravit dnes, případně v noci na úterý. Hlavně na severní Moravě, kde začalo foukat později, se ale může odstraňování následků protáhnout až do úterního rána.

17:34

V Praze zasáhl vítr nejhůře oblasti Vinohrad a Žižkova, píší hasiči na Twitter.

17:28

Silný vítr dnes komplikuje i leteckou dopravu, vzhledem k situaci ve vzduchu byly přesměrovány dva spoje s plánovaným přistáním v Praze na jiná letiště. Let společnosti Lufthansa z Frankfurtu do Prahy přistál nakonec ve Vídni a spoj Českých aerolinií z Amsterdamu byl přesměrován do Pardubic. Další více než desítka letů musela čekat ve vzduchu na přistání 30 minut a hodinu. Několik letadel navíc muselo provést opakované manévry přiblížení na přistání.

17:15

E.ON eviduje poruchy na Třebíčsku a v okolí Velkého Meziříčí. Podle mluvčí skupiny ČEZ Šárky Lapáčkové Beránkové stoupl odpoledne počet poruch na Havlíčkobrodsku, kde tak bylo bez proudu asi 1300 domácností.

16:58

V Plzeňském kraji máme hlášené ještě čtyři poruchy na vedení vysokého napětí. Vítr už se přesunul na východ Čech, řekla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Všechny poruchy v Plzeňském kraji opraví podle ní posílené čety během dneška. V sousedním Karlovarském kraji už byla obnovena dodávka proudu do všech míst.

16:53

V Plzeňském kraji zůstávalo dnes odpoledne kvůli silnému větru bez elektřiny přes 700 domácností, hlavně na Klatovsku, Tachovsku a Domažlicku. Dopoledne bylo bez elektřiny asi 6000 domácností v kraji.

Hasiči od 01:30 do odpoledne vyjeli k více než 100 padlým stromům. Vítr už ale zeslábl.

16:28

V Moravskoslezském kraji měli zatím hasiči od časného rána do 16:00 přes 70 výjezdů kvůli popadaným stromům a větvím. Pády se ale naštěstí dosud obešly bez zranění a větších materiálních škod, uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

16:22

Hasičský záchranný sbor České republiky vydal následující doporučení.

 • Nezdržujte se v blízkosti větších stromů
 • Ve městě omezte pohyb kolem vyšších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny
 • Dávejte pozor na možnost pádu elektrického vedení
 • Za jízdy autem snižte přiměřeně rychlost nebo zastavte (větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné a hrozí také zvýšené nebezpeční střetu s překážkou na silnici)
 • Schovejte se v budově s nenarušenou statikou.
 • Nechoďte do lesa
 • Sledujte vývoj situace ve sdělovacích prostředcích
 • Připravte si baterku, svíčku, případně rádio na baterky pro případ výpadku proudu
 • Doma nezapomeňte zavřít okna, odstraňte nebo upevněte volně uložené předměty, které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí (truhlíky, květináče, zahradní nábytek atd.)
 • Pokud je váš život, zdraví či majetek v bezprostředním ohrožení, volejte hasiče na číslo 112 nebo zdravotnickou záchrannou službu 150
 • Pokud vítr spáchá na vašem majetku velké škody, důležité je důkladně zdokumentovat a co nejdříve pojistnou událost oznámit příslušné pojišťovně
16:00

Hasiči v Pardubickém kraji měli dnes od 6:00 do 15:00 celkem 91 výjezdů, při nichž odklízeli následky silného větru. Podle operačního důstojníka hasičů nové výjezdy stále přibývají. Vítr strhl velkou část plechové střechy na sportovní hale v Poličce na Svitavsku, hasiči ji museli zajistit proti pádu. Utržený plech byl rovněž na střeše objektu v Chrudimi, plechovou krytinu hasiči odklízeli i u obchodního centra v Moravské Třebové.

15:50

Silný vítr, který dnes na Sněžce dosahoval až síly orkánu, zastavil lanovky v Krkonoších. Mimo provoz se ocitly oba úseky kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku, kabinová lanovka z Janských Lázní na Černou horu a čtyřsedačková lanovka ze Špindlerova Mlýna na Medvědín.

Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu zaznamenala do šesté hodiny ranní nejvyšší náraz větru na území Česka právě Sněžka, kde foukalo rychlostí 157 kilometrů za hodinu. Orkán na Sněžce není ale nijak výjimečný. Letos v březnu při orkánu Eberhard na Sněžce foukalo rychlostí 206,6 kilometru v hodině.

15:47

Na Slovensku v Nitře na jihu země zabil padající strom čtrnáctiletého chlapce. Další dvě nezletilé osoby byly zraněny a jsou v péči lékařů mimo ohrožení života. Neštěstí se stalo při procházce žáků, kdy padající strom zasáhl skupinu dětí. Na Slovensku stejně jako u nás platí výstraha před silným větrem.

15:07

Podle hasičů je ve Středočeském kraji situace nejhorší v okrese Praha-východ. Padající stromy působí zatím největší komplikace v dopravě, například ve Slaném na Kladensku spadl strom na zaparkovaná auta. Ale stromy padaly také do elektrického vedení či na chaty.

15:02

Středočeští hasiči od rána vyjeli k více než dvěma stům událostí, řekl jejich mluvčí Jaroslav Gabriel. Počet přijatých volání na tísňovou linku během jedné hodiny se ale postupně snižuje. Zatím největší množství hlášení o nových událostech dostali hasiči mezi 11:00 a 12:00, a to 46.

U Říčan u Prahy se odpoledne vlivem silného nárazu větru převrátil návěs nákladního automobilu, informoval mluvčí policie Zdeněk Chalupa.

14:58

Jihomoravští hasiči od rána dosud vyjeli k sedmi desítkám událostí v souvislosti se silným větrem, především ke spadlým stromům. Dopoledne byla ve většině domácností obnovena dodávka elektřiny, kolem 14:00 ale na Hodonínsku v oblasti Kyjova strhl spadlý strom vedení a bez elektřiny je tak aktuálně téměř 2000 domácností.

14:53

Vítr způsobil škodu v pelhřimovské nemocnici. Poškodil 120 čtverečních metrů střechy nad garážemi uprostřed areálu. Nikdo se nezranil, spadlé plechy poškodily zaparkované auto a sanitku.

14:49

Kvůli popadaným stromům nejezdily kolem 14:00 vlaky na více než deseti místech. Stojí například železniční provoz mezi Mšenem a Mladou Boleslaví, Jihlavou a Rantířovem nebo Veselím nad Lužnicí a Ševětínem.

Opatrní ale musí být také řidiči, spadlé stromy a větve jsou i na silnicích.

14:48

Společnost ČEZ evidovala k 13:00 zhruba 24 000 domácností bez proudu. Nejhorší situace byla ve Středočeském, Pardubickém a Ústeckém kraji, přibylo výpadků na Moravě. Naopak se uklidnila situace na Plzeňsku.

E.ON měl bez proudu asi 5300 klientů. Zlepšila se situace na jihu Čech, nejvíce výpadků je nyní na jižní Moravě v okolí Kyjova a Pohořelic, potíže stále trvají na Vysočině.

14:46

Bez proudu zůstává po celém Česku téměř 30 000 domácností. Popadané stromy přerušily na mnoha místech provoz vlaků. Hasiči měli k 13:00 po celé republice více než 600 výjezdů, nejvíce ve středních a jižních Čechách, v Plzeňském kraji a na Vysočině.

14:43

Pardubičtí hasiči vyjeli kvůli silnému větru k 74 zásahům. Vyprošťovali muže z kamionu, na který spadl strom, nyní zajišťují střechu sportovní haly.

14:39

Proud už mají i lidé v Prachaticích, kde bez něj dnes ráno bylo více než 4000 domácností. Problémy v Prachaticích se podařilo opravit kolem 13:00, uvedla Martina Slavíková ze společnosti E.ON. Ráno na jihu Čech nemělo elektřinu na 7000 domácností. Porucha byla na devíti vedeních vysokého napětí.

Výstraha pro silný vítr však i na jihu Čech nadále pokračuje.

14:37

Energetici v Jihočeském kraji obnovili dodávky elektřiny téměř všude, kde byly přerušeny kvůli silnému větru. Bez elektřiny zůstává přibližně 300 domácností na Jindřichohradecku.

14:30

V Tovačově na Přerovsku zasahovali hasiči na domě s utrženou plechovou střechou o velikosti 20 krát 30 metrů, u které hrozilo, že spadne na frekventovanou silnici. Hasiči střechu zajistili lany a dřevěnými deskami.

Foto: Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje
14:14

Středočeští hasiči vydali doporučení v souvislosti s dnešní výstrahou Českého hydrometeorologického ústavu o silném větru.

14:34

"Aktuálně řešíme šest desítek poruch na vedení vysokého napětí a na 30 tisíc odběrných míst bez elektřiny," infromuje ČEZ.

13:56

Jen během posledních dvou hodin vyjeli hasiči v Praze k nehodám způsobeným silným větrem 15krát.

14:04

Silný vítr shodil strom na šumavské pozorovací centrum pro rysa. Oba rysi, kteří v areálu u Kvildy na Prachaticku žijí, jsou v pořádku. Šumavský národní park, provozovatel centra, během dopoledne provizorně opravil vzniklé škody, aby do areálu opět mohli návštěvníci.

"Od rána jsme zjišťovali, zda jsou obě šelmy v pořádku. Zatímco samec se nám ukázal hned, samice je více plachá, skrývala se a chvilku nám trvalo, než jsme ji objevili," řekl mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

13:49

V Praze přibývají kvůli silnému větru další škody.

13:38

V Libereckém kraji zaznamenali hasiči za dopoledne 15 událostí popadaných stromů přes komunikaci, některé poškodily i elektrické vedení.

13:20

Hasiči Středočeského kraje hlásí již celkem 178 zásahů. Kromě popadaných stromů začali řešit plechy utrhané se střech.

13:17

V Karlovarském kraji už je bez proudu "jen" 70 domácností a energetici tam řeší jednu poruchu vysokého napětí.

13:12

Společnosti ČEZ mohou lidé hlásit poruchy na bezplatné lince 800 850 860 a také na webu www.bezstavy.cz. ČEZ jim po opravě zašle hlášení.

13:08

V Plzeňském kraji hasiči od 01:30 vyjeli k více než 80 padlým stromům a vinou silného větru je bez elektřiny stále asi 2500 domácností. Vítr ale slábne a například v Plzni už je podle hasičů a energetiků klid. Dopoledne bylo bez elektřiny v kraji asi 6000 domácností.

Máme hlášených ještě sedm poruch na vedení vysokého napětí. Vítr už se přesouvá do středních Čech a Pardubického kraje, říká mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

13:02

Středočeští hasiči hlásí nárůst událostí kvůli silnému větru od šesté hodiny ranní, v jižních Čechách zaznamenali hasiči první výjezd kvůli odstraňování následků silného větru kolem 08:30 a od té chvíle vyjeli kvůli následkům silného větru čtyřicetkrát.

Na Moravě E.ON evidoval největší omezení v oblastech Brno-Líšeň, a to asi u 2500 domácností, poruchy se ale už podařilo, až na výjimky, opravit.

12:42

Středočeští hasiči mají s odstraňováním následků větru čím dál víc práce, v posledních dvou hodinách se situace zhoršuje. Mezi 11:00 a 12:00 přibylo hasičům 46 nových událostí, od dnešních zhruba 5:00 tak řešili již 140 případů, což je asi trojnásobek běžného denního počtu.

12:38

Vítr potrápil také Německo, v noci vyvracel stromy a přerušil tak vlakové spoje mezi Brémami a Hannoverem nebo mezi Berlínem a Hamburkem. Dočasně uzavřeny byly kvůli padání stromů a větví také obě berlínské zoologické zahrady.

Hasiči museli například z pastvin v člunu evakuovat ovce, záchranné akce se zúčastnilo 120 můžů.

12:31

Meteorolog ČT: I v průběhu odpoledne může vítr dosahovat rychlosti 90 až 110 km/h, na horách může rychlost přesáhnout i 120 km/h. K výraznému oslabení větru dojde ve večerních hodinách.

12:14

ČT: Energetici odstraňují následky silného větru poměrně rychle, na jižní Moravě zůstává bez proudu už jen asi 60 domácností.

12:00

Kvůli silnému větru zůstává v Jihočeském kraji přibližně 5000 domácností bez elektřiny. Je to o čtvrtinu méně než ráno, kdy energii nemělo 7000 domácností.

Nejvíce jsou zasaženy Prachaticko, Písecko a Pacovsko. V případě Prachatic zatím energetici nezjistili, kde se porucha nachází, říká Martina Slavíková ze společnosti E.ON.

11:43

V severních Čechách je 5500 domácností bez proudu.

Situace je horší v Ústeckém kraji. "Dispečink ČEZ distribuce eviduje sedm poruch na vedení vysokého napětí v Ústeckém kraji, bez elektřiny je zhruba 4500 odběrných míst," řekla ČTK Soňa Holingerová, tisková mluvčí skupiny ČEZ pro severozpádní a střední Čechy.

Pokud se vítr uklidní, předpokládá se obnova dodávek proudu ještě dnes.

11:34

Silný vítr shodil strom na kabinu kamionu na silnici mezi Hlinskem a Ždírcem nad Doubravou. Řidič byl zraněn. Silnice I/34 je v místě uzavřená.

11:32

Běžně středočeští hasiči řeší během 24hodinové služby 30 až 40 událostí, říká jejich mluvčí Jaroslav Gabriel. Jen za poslední hodinu vyjeli kvůli silnému větru k 27.

10:47

Společnost ČEZ eviduje zhruba 17 500 domácností bez dodávek elektřiny, nejvíc jich je ve středních Čechách. Bez proudu je také zhruba 11 500 klientů firmy E.ON. Zasažené jsou především jižní Čechy, Vysočina na Moravě oblasti Brno - Líšeň a Boršice. Energetici na odstranění poruch pracují.

10:45

65 událostí ve Středočeském kraji.

10:34

Silný vítr provázející tlakovou níži s označením Mortimer se v noci přehnal rovněž přes části Německa.

10:18

Výstraha před silným větrem platí v celé České republice až do dnešních 20:00. V úterý už by měl vát většinou jen mírný vítr, prudší nárazy se mohou vyskytnout na východě země a na hřebenech hor na severu a severovýchodě.

10:12

V Brně-Líšni je kvůli silnému větru bez elektřiny asi 2500 domácností, uvedla v tiskové zprávě vedoucí koncernové komunikace skupiny E.ON v ČR Martina Slavíková. Jihomoravští hasiči zhruba od 8:30 vyjížděli asi k desítce případů, které se týkaly silného větru, a to především na Brněnsku.  E.ON na distribučním území eviduje 13 poruch na vedení vysokého napětí, které se dotýkají přibližně 11 500 domácností. Na Moravě aktuálně eviduje největší omezení v oblastech Brno - Líšeň (2500 domácností) a Boršice na Uherskohradišťsku (1000 domácností).

10:05

Problémy jsou také na železnici

09:45

V Ovenecké ulici na Praze 6 spadl strom na zaparkovaný vůz.

09:38

Hasiči ve Středočeském kraji museli řešit například zlomenou vrbu ve Staré Huti.

09:36

Silný vítr od rána komplikuje dopravu na Vysočině. Kvůli stromům spadlým na trať nejezdí vlaky v úseku mezi Pacovem a Novou Cerekví na Pelhřimovsku, Jihlavou a Kostelcem u Jihlavy a Lípou a Herálcem na Havlíčkobrodsku. Hasiči odstraňují stromy i ze silnic. Podle informací na webu začali hasiči ke spadaným stromům vyjíždět po 7:00. Už byli takřka na 30 místech.

09:36

Kvůli následkům silného větru se dnes ráno v Česku ocitlo bez dodávek elektřiny přes 20 tisíc domácností. Podle mluvčí společnosti ČEZ Soni Holingerové je jich nejvíce ve středních Čechách. Příčinou poruch jsou větve a stromy popadané na elektrické vedení. Pracovníci ČEZ jsou v terénu a pracují na obnově dodávek. Společnost E.ON podle mluvčí Boženy Herodesové zatím eviduje jen pár poruch na jihu Moravy.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 30. 9. 2019 23:00
 

Právě se děje

Další zprávy