V pondělí zasáhne Česko silný vítr. Začátkem října se ochladí, na horách bude sněžit

ČTK ČTK
28. 9. 2019 15:11
Zatímco v neděli může být ještě až 23 stupňů, příští týden se teplota může přes den propadnout až na deset stupňů Celsia. V pondělí bude navíc v Česku foukat silný vítr. V nárazech může dosáhnout rychlosti až 90 kilometrů za hodinu, na horách až 110 kilometrů za hodinu. Večer bude vítr slábnout.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Vítr může poškodit stromy a lesní porosty, může také způsobit menší škody na budovách. Meteorologové lidem doporučují zajistit okna a dveře, ale také zabezpečit skleníky či upevnit volně uložené předměty. Na horách by lidé měli omezit túry a nevydávat se na hřebeny.

"Přes Dánsko bude v pondělí 30. září rychle postupovat tlaková níže nad Pobaltí. Při jejím postupu bude nad naším územím zesilovat západní až jihozápadní vítr, v nárazech bude mít rychlost 55 až 90 km/h, na horách až 110 km/h," uvedli v sobotu meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu. ve výstraze s nízkým stupněm nebezpečí. Výstraha platí pro celou republiku od pondělních 02:00 do 20:00.

Příští týden přinese poslední říjnové dvacítky

Noční teploty se v příštím týdnu přiblíží téměř až k bodu mrazu a na horách bude možná sněžit. V dalších týdnech až do konce října pak budou teploty zřejmě dále klesat.

Začátkem příštího týdne se ještě rtuť může přes den dostat nad dvacítku. Od středy až do konce týdne se už ale podle krátkodobé předpovědi nad 20 stupňů nevyšplhá a třeba ve čtvrtek budou asi nejvyšší denní teploty jen mezi deseti až 14 stupni. Po celý týden se budou objevovat občasné přeháňky, na horách i sněhové.

Zbytek října už zřejmě nepřinese nějaké překvapivé oteplení. Teploty budou po všechny příští čtyři týdny, od 30. září do 27. října, podle ČHMÚ s největší pravděpodobností odpovídat dlouhodobému průměru pro toto období. Bude se tedy postupně ochlazovat.

"V prvních dvou týdnech předpovědi předpokládáme týdenní průměry nejvyšších denních teplot kolem 16 stupňů Celsia, ve třetím týdnu předpovědi kolem 13 stupňů Celsia, ve čtvrtém týdnu předpovědi kolem 12 stupňů Celsia," sdělili meteorologové. Ani objem srážek se zřejmě většinou nebude vymykat dlouhodobému průměru.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 58 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy