V pondělí zasáhne Česko silný vítr. Začátkem října se ochladí, na horách bude sněžit

ČTK ČTK
28. 9. 2019 15:11
Zatímco v neděli může být ještě až 23 stupňů, příští týden se teplota může přes den propadnout až na deset stupňů Celsia. V pondělí bude navíc v Česku foukat silný vítr. V nárazech může dosáhnout rychlosti až 90 kilometrů za hodinu, na horách až 110 kilometrů za hodinu. Večer bude vítr slábnout.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Vítr může poškodit stromy a lesní porosty, může také způsobit menší škody na budovách. Meteorologové lidem doporučují zajistit okna a dveře, ale také zabezpečit skleníky či upevnit volně uložené předměty. Na horách by lidé měli omezit túry a nevydávat se na hřebeny.

"Přes Dánsko bude v pondělí 30. září rychle postupovat tlaková níže nad Pobaltí. Při jejím postupu bude nad naším územím zesilovat západní až jihozápadní vítr, v nárazech bude mít rychlost 55 až 90 km/h, na horách až 110 km/h," uvedli v sobotu meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu. ve výstraze s nízkým stupněm nebezpečí. Výstraha platí pro celou republiku od pondělních 02:00 do 20:00.

Příští týden přinese poslední říjnové dvacítky

Noční teploty se v příštím týdnu přiblíží téměř až k bodu mrazu a na horách bude možná sněžit. V dalších týdnech až do konce října pak budou teploty zřejmě dále klesat.

Začátkem příštího týdne se ještě rtuť může přes den dostat nad dvacítku. Od středy až do konce týdne se už ale podle krátkodobé předpovědi nad 20 stupňů nevyšplhá a třeba ve čtvrtek budou asi nejvyšší denní teploty jen mezi deseti až 14 stupni. Po celý týden se budou objevovat občasné přeháňky, na horách i sněhové.

Zbytek října už zřejmě nepřinese nějaké překvapivé oteplení. Teploty budou po všechny příští čtyři týdny, od 30. září do 27. října, podle ČHMÚ s největší pravděpodobností odpovídat dlouhodobému průměru pro toto období. Bude se tedy postupně ochlazovat.

"V prvních dvou týdnech předpovědi předpokládáme týdenní průměry nejvyšších denních teplot kolem 16 stupňů Celsia, ve třetím týdnu předpovědi kolem 13 stupňů Celsia, ve čtvrtém týdnu předpovědi kolem 12 stupňů Celsia," sdělili meteorologové. Ani objem srážek se zřejmě většinou nebude vymykat dlouhodobému průměru.

 

Právě se děje

před 9 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 19 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 45 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy